شناسه خبر: ۲۸۵۳
لینک کوتاه کپی شد

بیدار کردن کودکان | روش های بیدار کردن کودکان برای رفتن به مدرسه

با این روش ها دیگه غصه بیدار کردن بچه مدرسه ای رو نخور | 8 ترفند بیدار کردن کودکان

مدارس داره باز میشه و بیدار کردن کودکان در صبح همیشه یکی از چالش های بزرگ والدین هست. این ترفندها بهتون خیلی کمک میکنه!

بیدار کردن کودکان

پر بازدید

ترین تاپ:

بازگشایی مدارس همیشه والدین رو با یک چالش جدی یعنی بیدار کردن کودکان در صبح مواجه میکنه. به خصوص اگر فرزند شما سال های اول تحصیلی خود را می گذراند، بیدار کردن کودکان کار دشوارتری است. ما در ادامه بهترین ترفندهای بیدار کردن کودکان در صبح را برای شما قرار داده ایم.

8 ترفند برای زود بیدار شدن بچه مدرسه‌ای‌ها

صبر، تمرین و انضباط سه نکته اساسی برای غلبه بر این مشکلات هستند. در ادامه با معرفی بهترین راهکارها برای زود بیدار شدن کودکان در زمان مدرسه با راهنماتو همراه باشید.

۱- خواب را در اولویت قرار دهید

داشتن خواب کافی اولین قدم برای راحت بیدار شدن کودکان در هنگام صبح است. ابتدا باید بدانید کودک شما به چه میزان خواب در شبانه روز نیاز دارد. همانطور که می دانید کمبود خواب می تواند سلامت جسمی و روانی افراد را دچار اختلال کند. تحقیقات نشان می دهند که نوجونان 11 تا 17 ساله که خواب کمی دارند، به مشکلاتی مانند افزایش اضطراب، افسردگی و دردهای فیزیکی دچار می شوند. مقدار خواب مورد نیاز ما در طول زندگی با توجه به سن متفاوت است:

 • ۱ تا ۲ سال: ۱۱ تا ۱۴ ساعت خواب شبانه (بدون احتساب چرت روزانه)
 • ۲ تا ۳ سال: ۱۱ تا ۱۳ ساعت خواب شبانه (بدون احتساب چرت روزانه)
 • ۳ تا ۵ سال: ۱۰ تا ۱۳ ساعت
 • ۶ تا ۱۳ سال: ۹ تا ۱۱ ساعت
 • ۱۴ تا ۱۷ سال: ۸ تا ۱۰ سال
 • ۱۸ تا ۲۵ سال: ۷ تا ۹ ساعت

بچه مدرسه ای

داشتن یک برنامه منظم کمک می کند تا کودک شما راحت تر به خواب برود. یکی از موارد بسیار موثر در دیر به خواب رفتن افراد در هنگام شب، نور آبی تلفن های همراه است که موجب مهار تولید ملاتونین یا همان هورمون تحریک کننده خواب شده و بر روی چرخه خواب و بیداری فرد تا روز بعد تاثیر منفی می گذارد. از این رو توصیه می شود حداقل نیم ساعت قبل از خواب از لوازم الکترونیکی مانند گوشی و لپ تاپ استفاده نشود.

چرا کودک بی خواب میشود؟! | علت بی خوابی در کودکان چیست؟

۲- کودکان را به کمک نور طبیعی بیدار کنید

ریتم طبیعی شبانه روزی بدن یا همان چرخه خواب و بیداری توانایی بدن برای بیدار شدن با نور و به خواب رفتن در هنگام تاریکی است. پیش از خوابیدن پرده ها را کمی کنار بزنید تا در هنگام صبح نور طبیعی به داخل اتاق بتابد. این کار به بهتر بیدار شدن کودکان کمک می کند.

۳- به کودکان برای بیدار شدن زمان بدهید

کمی زودتر از کودکتان بیدار شوید. صبحانه اش را آماده کنید و به اتاق او بروید. پرده ها را بیشتر کنار بزنید تا نور طبیعی به اتاق بتابد. او را ببوسید و به آرامی صدایش کنید. سپس اتاق را ترک کنید و 10 دقیقه صبر کنید تا کودکتان به تدریج از خواب بیدار شود. گفتن کلمات محبت آمیز به کودک موجب می شود تا روز خود را با شادی و انرژی مثبت آغاز کند.

۴- از آلارم های ملایم استفاده کنید

صدای زنگ بلند و ناخوشایند می تواند در هنگام بیدار شدن به کودک شما استرس وارد کند. از یک آلارم ملایم کودکانه برای بیدار کردن فرزندتان از خواب کمک بگیرید. این کار به بهتر بیدار شدن و دوری از استرس کمک خواهد کرد. بیدار کردن کودک با موسیقی مورد علاقه نیز یک راه موثر برای داشتن خلق و خوی بهتر در طول روز است.

۵- از شب قبل شروع کنید

برای داشتن یک روال صبحگاهی منظم بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید. پیش از خواب کودکتان را به حمام بفرستید. لباس های مدرسه را آماده کنید. چند دقیقه وقت بگذارید و برنامه روز بعد را با هم مرور کنید. بررسی کنید که همه کتاب‌ها و تکالیف آماده باشند. این کار خیال کودکتان را از انجام تعدادی از کارها راحت می کند و به بهتر بیدار شدن او در صبح کمک می کند.

بچه مدرسه ای

۶-صبحانه هیجان‌انگیز

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی‌ست که باعث حفظ انرژی کودک در طول روز می‌شود. وعده صبحانه باید مقوی و در عین حال هیجان‌انگیز باشد. از شب قبل از کودکتان سوال کنید که دوست دارد برای صبحانه چه چیزی بخورد. این موضوع باعث می‌شود فرزندتان برای شروع روز جدید اشتیاق داشته باشد و راحت‌تر از خواب بیدار شود.

این فینگر فود رو برای تولد بچت درست کن؛ دوستاش عاشقش میشن + فیلم روش تهیه

۷- روتین منظم داشته باشید

داشتن ساعت خواب و بیداری مشخص و یک چک لیست برای کارهایی که کودکتان باید در هنگام صبح انجام دهد، او را منظم تر کرده و به راحت تر بیدار شدن کودکتان کمک می کند.

8- اجازه دهید کودکتان با عواقب دیر رسیدن مواجه شود

اگر با انجام همه این اقدامات باز هم در زود بیدار کردن فرزندتان با شکست مواجه شدید، به جای فریاد زدن و تنبیه کردن او اجازه دهید با عواقب دیر بیدار شدن مواجه شود. مواردی مانند تاخیر در رسیدن به مدرسه، نرسیدن به ورزش ها و بازی های صبحگاهی ، تنبیه و انجام تکالیف اضافی می تواند کودک شما را مجاب کند تا صبح زود از خواب بیدار شود.

دانش آموزان

توصیه هایی به والدین برای راحت بیدار کردن کودکان در صبح زود

 • فرزند خود را با عجله صدا نکنید.
 • حداقل یک ساعت قبل از زمان خروج از منزل او را بیدار کنید.
 • از شب قبل از او بپرسید که دوست دارد برای میان‌وعده چه چیزهایی با خود به مدرسه ببرد.
 • آماده‌کردن صبحانه‌ای که دوست دارند، به زود بیدارشدن آن‌ها برای مدرسه کمک زیادی می‌کند.
 • قبل از خواب به او یک لیوان شیر به‌همراه چند عدد بادام درختی دهید.
 • نور صبحگاهی به زود بیدارشدن کمک می‌کند.
 • از آهنگ مورد علاقه فرزندتان به‌عنوان آلارم استفاده کنید.
 • روحیه مسئولیت‎پذیری را در فرزندتان تقویت کنید.
 • برای ساعت بازی، تلویزیون و انجام تکالیف، زمان‌‌های خاصی در نظر بگیرید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر