شناسه خبر: ۲۹۵۰
لینک کوتاه کپی شد

روباه ترکمنی | تصویر روباه ترکمنی

دغذغه ی این روزهای دوستداران محیط زیست! | معرفی روباه ترکمنی + تصویر

تو این خبر تصویر یه گونه حیوانی رو براتون قرار دادیم که احتمال انقراضش زیاده. برای آشنایی با روباه ترکمنی ترین تاپ رو همراهی کنین.

روباه ترکمنی

پر بازدید

ترین تاپ:

روباه ترکمنی نوعی گونه ای از خانواده های روباه ها است که جایی برای زیست در طبیعت ندارد و احتمال انقراضش زیاد است. روباه ترکمنی یک گونه نادر از این خانواده حیوانی است که با تمام محبوبیت و دوست داشتنی بودنش؛ مورد کم توجهی قرار دارد و دوستداران حیوانات را نگران خود کرده است. در این خبر با روباه ترکمنی بیشتر آشنا خواهید شد.

تصویر روباه ترکمنی

 

روباه ترکمنی

 

این حیوانات، عمرشون به دو سال هم نمی رسه!

آشنایی با روباه ترکمنی

روباه ترکمنی از نظر ظاهری شبیه روباه معمولی است ولی جثه‌اش کوچک‌تر و دست و پایش بلندتر است. مشخصه اصلی روباه ترکمنی، دم نسبتاً کوتاهی است که برخلاف سایر روباه انتهای آن به زمین نمی‌رسد. رنگ موهای انتهایی دم برخلاف روباه معمولی و روباه شنی، قهوه‌ای تیره یا سیاه است. گوش‌ها نسبتاً نوک تیز ولی در پایین پهن و رنگ پشت آنها دارچینی روشن است. در فصل زمستان موها بسیار بلند و رنگ آن‌ها به خاکستری متمایل به سفید تبدیل می‌شوند، به طوری‌که فقط نوک گوش‌ها قابل مشاهده است. پوشش تابستانی کوتاه و به رنگ نخودی متمایل به قرمز است.

همه چیزخوار است و معمولاً از جوندگان نظیر جربیل بزرگ، خرگوش، خارپشت، پرندگان، خزندگان، قورباغه، حشرات، لاشه حیوانات و مواد گیاهی تغذیه می‌کند. معمولاً، پوست خارپشت‌هایی که توسط این روباه شکار شده‌اند، در نزدیک لانه مشاهده می‌شود. سایر خصوصیات شبیه روباه معمولی است.

تک همسر است و جفت‌گیری در زمستان صورت می‌گیرد. دوره بارداری 52 تا 60 روز به طول می‌انجامد و 3 الی 8 نوزاد به دنیا می‌آورد. نوزادان با موهای نرم و سیاه‌رنگ متولد می‌شوند. تا 4 ماهگی از شیر مادر تغذیه نموده و در 1 سالگی بالغ می‌شوند.

در طبیعت دشمن طبیعی خاصی ندارد و تنها توله‌های آن‌ها توسط گوشتخواران دیگر و یا پرندگان شکاری صید می‌شود. طول عمر در اسارت 9 سال است.

روباه ترکمنی در زیستگاه‌های بیابانی و استپی زندگی می‌کند. یکی از کمیاب‌ترین گوشتخواران ایران است و تنها 2 گزارش مستند از این گونه در دشت ترکمن صحرا وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

  • ناشناس ارسالی در

    طفلکی بامزه 🥲

ارسال نظر