شناسه خبر: ۳۰۱۳
لینک کوتاه کپی شد

سلامت زنان | چکاپ سالیانه برای سلامت زنان

خانم ها جدی بگیرید | هفت چکاپ ضروری و سالیانه برای سلامت زنان

یکی از مهم ترین مسائل برای اطمینان از سلامت، چکاپ های سالیانه است که در ادامه 7 مورد مهم را برای سلامت زنان گفته ایم.

سلامت زنان

پر بازدید

ترین تاپ:

چکاپ های سالیانه برای مردان و زنان ضروری است. اما برخی از چکاپ ها هستند که سالیانه برای تشخیص سلامت زنان باید انجام شود. این چکاپ ها برای سلامت زنان و همچنین تشخیص های زود هنگام هر بیماری ضروری است. بنابراین دست کم نگیرید. در ادامه چکاپ های سالیانه که برای سلامت زنان ضروری است را برای شما قرار داده ایم.

چکاپ های سالیانه مهم برای سلامت زنان

بررسی‌های دوره‌ای در زنان برای پیشگیری از بیماری‌های زنان و همچنین تشخیص زودهنگام و درمان به موقع الزامی است. چکاپ یا بررسی سلامت سالیانه زنان شامل آزمایش‌های متعدد غربالگری و معاینات فیزیکی می‌شود.

  • پاپ اسمیر

برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان متأهل باید از سن ۲۱ تا ۶۵ سالگی هر سه سال یک‌بار انجام شود. برای این منظور توسط دکتر زنان با استفاده از اسپکولوم مجرای واژن باز شده و نمونه سلولی لازم از دهانه رحم برداشته می‌شود و برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می‌شود.

از آنجایی‌که ویروسی به نام ویروس HPV در ابتلاء به سرطان دهانه رحم تأثیر زیادی دارد، ممکن است پزشک توصیه کند، آزمایش HPV را انجام داده و واکسن آن را تزریق کنید.

  • معاینه لگن

پزشک در این معاینه فرج، واژن، دهانه رحم، تخمدان‌ها، رحم، راست‌روده و لگن را برای هرگونه ناهنجاری بررسی می‌کند تا بتواند علائم احتمالی کیست تخمدان، عفونت‌های مقاربتی، فیبروم رحم و سرطان در مراحل اولیه را شناسایی کند.

  • بررسی چرخه عادت ماهانه

زنان باید به صورت مرتب تاریخ عادت ماهانه خود را یادداشت کنند این چرخه می‌توان از ۲۴ تا ۳۸ روز متغیر باشد. در پریود منظم می‌توان با مشخص کردن تاریخ تخمک‌گذاری برای بارداری اقدام کرد. اما در صورت وجود بی نظمی شدید در چرخه پریود باید به متخصص زنان مراجعه کرد.

تغییر در چرخه عادت ماهانه می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی مثل ابتلاء به فیبروم، عفونت واژن، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، عدم تعادل هورمونی، بیماری التهابی لگن، اندومتریوز و سرطان آندومتردر شرایط نادر باشد.

  • تشخیص سرطان تخمدان

متخصصان برای تشخیص سرطان تخمدان از سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش خون CA-125 استفاده می‌کنند.

در سونوگرافی ترانس واژینال متخصص از طریق پروپی که داخل واژن قرار می‌گیرد آندومتر (پوشش داخلی رحم) و تخمدان‌ها را ازنظر وجود توده قابل لمس مانند توده سرطانی، کیست یا فیبروئید بررسی می‌کند.

  • بررسی ویتامین‌ها و کم خونی

یکی از آزمایش‌های مهم برای خانم‌ها بررسی سطح ویتامین‌ها، سطح آهن و کم‌خونی است. کمبود ویتامین و آهن باعث ایجاد برخی عوارض می‌شود.

  • ماموگرافی

روشی برای تشخیص سرطان سینه است که با فشرده‌سازی بافت پستان بین صفحات مخصوص دستگاه ماموگرافی و تابش اشعه ایکس انجام می‌شود. بر اساس آخرین دستورالعمل‌ها زنان از ۴۰ سالگی به بعد باید سالانه و یا هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. در صورت وجود سابقه خانوادگی سرطان سینه شروع این چکاپ از سوی متخصص زنان تعیین می‌شود.

  • کولونوسکوپی

‌زنان در معرض خطر ابتلاء به سرطان روده یا دارای سابقه خانوادگی این بیماری و خانم‌های بالای ۵۰ سال باید با نظر پزشک هر ۲ تا ۵ سال یک بار کولونوسکوپی انجام دهند. در این روش متخصص از طریق اندوسکوپی (درون بینی) راست روده و روده بزرگ را از نظر ناهنجاری‌ها بررسی می‌کند.

آزمایش سالانه از نظر ابتلاء به بیماری‌های منتقل شونده از راه جنسی، بررسی میزان قند و چربی خون از ۴۵ سالگی، بررسی هورمون تیروئید و چکاپ های پوکی استخوان در ۶۵ سالگی باید انجام شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر