شناسه خبر: ۳۰۹۴
لینک کوتاه کپی شد

هواشناسی ایران | پیش بینی هواشناسی کشور از وضعیت آب و هوای استانهای ایران

 هواشناسی سه شنبه 25 مهر 1402 | آماده‌باش مدیریت بحران برای بارش باران و رگبار شدید

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق شمال شرق، شرق، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران پیش‌بینی می‌شود.

هواشناسی

پر بازدید

ترین تاپ:

در ادامه اعلام وضعیت آب و هوا از سوی سازمان هواشناسی کل کشور مشاهده می کنید. سازمان هواشناسی اعلام کرد: امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق شمال شرق، شرق، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران پیش‌بینی می‌شود. بر اساس آخرین خبرها از سوی سازمان هواشناسی سامانه بارشی از دیروز وارد کشور شده و تا چهارشنبه شاهد رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در نواحی مستعد گردوخاک خواهیم بود.

ورود سامانه بارشی به کشور از امروز

  •  با نفوذ سامانه بارشی در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.
  • امروز در استان‌های ساحلی دریای خزر و برخی مناطق شمال شرق، شرق، شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی رگبار باران پیش‌بینی می‌شود.
  • آسمان تهران امروز نیمه ابری همراه با بارش پراکنده باران پیش‌بینی می‌شود.

آماده‌باش مدیریت بحران برای بارش باران و رگبار شدید

  • رئیس مرکز عملیات اضطراری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آماده‌باش برای بارش باران و احتمال رخداد طوفان در پایتخت خبر داد.
  • به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، پدرام قودجانی  با اشاره به هشدار سطح نارنجی اداره کل هواشناسی استان تهران در مورد بارش باران، رگبار و رعد و برق شدید، وزش باد خیلی شدید و احتمال بارش تگرگ و بارش برف و کولاک  گفت:‌ برابر پیش‌بینی انجام شده در روزهای دوشنبه تا  صبح سه شنبه هفته جاری در نیمه شمالی بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید تا خیلی شدید، احتمال بارش تگرگ و بارش برف و کولاک در قله ها و در نیمه جنوبی نیز رگبار پراکنده باران، گاهی  با رعد و برق، وزش باد شدید تا خیلی شدید  تندباد لحظه‌ای و در مناطق مستعد احتمال گرد و خاک پیش‌بینی شده است.

 وقوع بارش طی ساعات آینده در بیشتر نقاط کشور!

  • برای ساعات آینده در بسیاری از نقاط استان های شمال غربی ، دامنه‌های زاگرس و دامنه‌های البرز شاهد رگبار و رعدوبرق خواهیم بود.
  • بارش ها به شکل رگبار و رعدوبرق خواهند بود و بسیاری از مناطق کشور که شب گذشته اسامی استان ها را گفتیم طی ساعات آینده رگبار و رعدوبرق خواهند داشت.
  • شدت اصلی بارش ها در آذربایجان شرقی ، تهران ، مرکزی ، البرز ، لرستان و مناطقی از قم خواهد بود.

تشدید بارندگی‌ و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در شمال کشور

سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران و رعد و برق و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتگی معابر در سه استان شمالی هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت از سه‌شنبه تا اواخر وقت این روز(۲۵ مهر) در گیلان، گلستان و غرب مازندران خبر داد.

بر اثر این مخاطره جوی، اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال و اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی و ریلی پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها را توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر