شناسه خبر: ۳۱۱۱
لینک کوتاه کپی شد

کرستان | جاهای دیدنی استان کردستان | روستای لک لک ها در کردستان

اینجا شهر دلنشین لک لک هاست | گشت و گذار در شهر لک لک های ایران + ویدئو و تصاویر

روستای در استان کردستان از توابع مریوان قرار دارد که به روستای لک‌لک‌ها شهرت دارد. همراه ما باشید تا با این روستا آشنا بشید.

کردستان

پر بازدید

ترین تاپ:

ترین تاپ: یکی از جاذبه های سفر به استان کردستان، شهرستان مریوان، دیدن روستایی است که به نام شهر لک لک ها شهرت یافته است. شهر لک لک ها که در دل استان کردستان قرار دارد، سالانه میزبان شمار زیادی از لک لک های مهاجر است. در ادامه شهر لک لک های استان کردستان را بیشتر بشناسید.

شهر لک لک ها کجاست؟

روستای دره ‌تفی (دره توت‌ها) در ۱۳۵ کیلومتری سنندج در استان کردستان قرار گرفته است. جالب است که بدانید تا همین چند سال پیش، فقط یک جفت لک‌لک که در مسیر کوچ به مناطق گرمسیر در عربستان بودند در این روستا توقف می‌کردند اما رفتار توام با مهربانی مردم این خطه، حالا آنها را میزبان ده‌ها لک‌لک کرده که رنگ و بوی دیگری به این روستا بخشیده است.

روستای دره‌تفی از توابع بخش مرکزی شهرستان مریوان در استان کردستان به شمار می‌رود و به روستای لک لک ها شهرت دارد.

ویدئو از لک لک های مهاجر روستای مریوان

این پرندگان که اهالی روستا آن‌ها را حاجی لک‌لک یا حاجی لق‌لق می‌نامند، با وجود رفتار مهربانانه روستاییان، بر بالای تیرک‌های برق و درختان بلوط خانه‌سازی می‌کنند. همین موضوع موجب شده است تا روستای دره‌تفی به یکی از مقاصد گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی شود. از اقدامات اهالی روستا برای لک لک ها می‌توان به لانه‌سازی و مداوای پرندگان آسیب‌دیده اشاره کرد. روستای دره‌تفی با قرارگیری در فاصله ۱۵ کیلومتری غرب مریوان، از جاهای دیدنی مریوان به شمار می‌آید.

ورود لک لک‌ها به روستای «دره تِفی» در فصل بهار این روستا را به مقصد تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

شهر لک لک ها

ارتباط خوب لک‌ لک ‌ها با اهالی این روستا

لک‌لک پرنده‌ای بزرگ با پاها و گردن دراز و منقار بلند و راست است که آهسته به پرواز در می‌آید و در حال پرواز پاها و گردن را می‌کشد و اندکی رو به پایین نگه می‌دارد. آرام و کند راه می‌رود، نر و ماده هم‌شکلند و روی درخت‌ها، صخره‌ها یا ساختمان‌ها آشیانه می‌سازند. لک‌لک‌ ها یک تیره از راسته لک‌لک‌سانان هستند که گونه‌های مختلفی دارند. یکی از شگفتی‌های این پرندگان، تمایلشان به زندگی نزدیک انسان‌هاست. این پرندگان ارتباط خوب و نزدیکی با اهالی این روستا پیدا کرده‌اند که مورد تعجب گردشگران شده است.

مریوان

از ساختن لانه برای لک‌ لک‌ ها تا مداوایشان

در سال‌های قبل فقط یک جفت لک‌لک در بالای یکی از تیرک‌های برق‌ این روستا لانه می‌کرد که مردم برای جلوگیری از برق‌گرفتگی لانه‌ای دست‌ساز برای لک لک ها بر بالای تیرک آهنی ساختند. بعد از این کار تحسین‌برانگیز، انگار لک لک ها آشیانه عشق را در این روستا بنا نهادند. پس از آن، کم‌کم بر تعداد لک لک های مهاجر اضافه شد و جمعی از جوانان روستا در ابتکاری خودجوش در فصل بهار محل‌های مناسبی را برای لانه‌سازی آنها فراهم کردند. هم‌اکنون بیش از ۶۰ جفت لک‌لک در این روستا لانه‌سازی کردند و مردم روستا از وجودشان ابراز خوشحالی می‌کنند.

روستای لک لک ها

در برخی موارد که لک‌ لک‌ ها دچار آسیب‌هایی مانند شکستگی بال و پا می‌شوند، مردم روستا به مداوای آنها می‌پردازند. بطور کلی، لک‌لک در فرهنگ مردم کردستان دارای ارزش، جایگاه و احترام خاصی است و همین امنیت باعث محافظت از این پرنده و زادآوری آن در این منطقه است. اهالی این روستا معتقدند لک لک های سفید برای مردم این دیار نماد خوش‌اقبالی و صلحند.

روستای لک لک ها

پاک‌ترین زیستگاه‌ پرندگان کشور

در اواخر زمستان و فصل‌های بهار و تابستان این روستا میزبان شمار زیادی از لک لک های مهاجر می‌شوند که در این روستا لانه‌سازی و جوجه‌آوری می‌کنند. لک لک ها در خردادماه جوجه‌آوری می‌کنند و چند ماه پس از آن برای تغذیه و بزرگ‌کردن جوجه‌ها در لانه‌های خود می‌مانند و با شروع فصل سرما روستا را به مقصد مناطق گرمسیر ترک می‌کنند. سپس در آخر زمستان به این شهر برمی‌گردند. لانه‌سازی لک لک ها در روستا نشانه وجود محیطی توام با امنیت و آرامش در این مناطق است و این اتفاق بسیار خوبی برای دوستداران محیط زیست است. در ضمن، دریاچه زریبار مریوان به عنوان یکی از پاک‌ترین زیستگاه‌های پرندگان در کشور محسوب می‌شود و تاکنون هیچ‌گونه تلفات ناشی از بیماری در بین کلنی‌های پرندگان در حاشیه و اطراف این دریاچه مشاهده نشده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر