شناسه خبر: ۳۲۲
لینک کوتاه کپی شد

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب | مسواک برقی بزنیم یا نه؟

ویژگی های یک مسواک خوب چیست؟ | هرچند وقت یکبار باید مسواک را عوض کرد؟

برای انتخاب یک مسواک خوب یک سری ویژگی هایی را لازم است بدانیم با ترین تاپ همراه باشید.

ویژگی های یک مسواک خوب چیست؟ | هرچند وقت یکبار باید مسواک را عوض کرد؟

پر بازدید

انتخاب مسواک به اندازه مسواک زدن برای سلامت دندان و لثه اهمیت دارد. مسواک زدن منظم، مکرر، صحیح و اصولی یکی از اقدامات اولیه و بسیار مهم در زمینه حفظ سلامت دندان ها به شمار می آید. باید توجه داشت که انتخاب یک مسواک مناسب و اصولی اهمیت فراوانی داشته و از ایجاد آسیب و صدمات خارجی به لثه و دندان ها پیشگیری خواهد نمود.ما در این مقاله ویژگی های یک مسواک خوب را بررسی می کنیم. 

 

مهمترین ویژگی های یک مسواک خوب

 • مسواک خوب بایستی نرم و از نظر اندازه کوچک باشد.مسواک های نرم نایلونی که انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند.
 • الیاف مسواک خوب باید در عرض در ۴-۳ ردیف و در طول در ۱۲-۱۰ ردیف قرار گرفته باشند.
 • اندازه سر مسواک خوب باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد.مسواک به طول دو سانتیمتر برای کودکان مناسب است.
 • تعداد کلاف‌های موئی و یا نایلونی مسواک در حدود ۲۰ تا ۴۰ کلاف، برحسب کوچکی یا بزرگی مسواک می باشد. تعداد رشته‌های نایلونی و یا موئی در هر کلاف حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می‌باشد که این تعداد در مسواک‌های نرم بیشتر از مسواک‌های زبر است.
 • آزمایش‌های مختلف نشان داده‌اند که چنانچه قسمت موئی مسواک به شکل ۸ باشد (یعنی قسمت جلوی مسواک یک کلاف و بعد به تدریج مانند مثلث کلاف‌هایی قرار گیرند)، امکان پاک کردن پلاک میکروبی و بقایای غذا از بین دندان‌ها بیشتر است و مسواک خوب است.

تا چه مدت میتوان از یک مسواک استفاده کرد؟


مدتی که باید از یک مسواک استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محکمی و فرم رشته های مسواک دارد.تا وقتی که رشته های مسواک تمیز،محکم و صاف است می توان از آن استفاده کرد.اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواک کند،معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از یک هفته فرسوده شود نشانه این است که فرد نادرست مسواک می زند.

چرا مسواک نرم توصیه می شود؟


عامل ایجاد کننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است که شامل میکروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود.پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواک زدن،تمیز کردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک خوب نرم به این هدف می توان نائل گردید.

چرا نباید از مسواک زبر استفاده کرد؟


علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواک زدن برطرف نمی گردد و نیاز به کمک دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینکه باعث تحلیل لثه شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میکروبی و همچنین ریسک ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

آیا مسواک برقی بر مسواک دستی ارجحیت دارد؟


خیر، هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز کردن دندان با این دو روش وجود ندارد.کما اینکه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.

بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است؟ 


حداقل ۲ بار در روز به مدت حداقل ۲ دقیقه مسواک زدن بزنید بهتر است یکبار شب قبل از خواب و بار دیگر صبح بعد از صرف صبحانه این اقدام انجام شود. در پایان شب نیز بهتر است پس از مسواک کردن، ‌دهان را با یک آب نمک ولرم و دهان شویه شست و شو داد تا ph دهان از حالت اسیدی به قلیایی تبدیل شود و آسیب کمتری به دندان‌ها برسد.

 • توجه:
  اگر پُر کردگی های ناجور یا دندان های پوسیده ای دارید که دارای لبه های تیز هستند، این حالت ها به مسواک شما آسیب می رساند و با شکستن پرزها، خاصیت ارتجاعی آنها را از بین می برند. لذا هر چه سریع تر باید نسبت به ترمیم دندان ها و پر کرددگی های ناجور اقدام کنید و مسواکتان را هم عوض کنید.

چه کسانی باید زودتر مسواکشان را عوض کنند؟

همانطور که گفتیم که برای رعایت بهداشت دهان و دندان لازم است هر ۳ تا ۴ ماه یکبار، مسواکتان را عوض کنید. در این بین گاهی لازم است که مسواکتان را زودتر از این موعد عوض کنید. در ادامه به این نشانه‌ها دقت کنید.

 • اگر حس می‌کنید موقع مسواک زدن حالت سایشی روی دندان یا لثه‌تان ایجاد می‌شود، به فکر نو کردن مسواکتان باشید.
 • اگر در ظاهر برس مسواک تغییر دیدید، مثلاً برس نازک، خمیده یا از هم پاشیده شده است، سراغ مسواک جدید بروید.
 • معمولاً سری مسواک‌های برقی خیلی زودتر از مسواک‌های دستی خراب می‌شود. آن‌ها را بعد از چند هفته تعویض کنید.
 • اگر بیماری عفونی شدید گرفتید، برای مثال به سرماخوردگی یا آنفولانزای شدید دچار شدید، حتماً بعد از بهبودی‌تان، بلافاصله مسواکتان را دور بیندازید.
 • معمولاً کودکان عادت دارند که مسواک خود را بجوند. والدین باید به این موضع توجه بیشتری کرده و در صورت لزوم، مسواکشان را عوض کنند.
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر