شناسه خبر: ۳۷۲
لینک کوتاه کپی شد

خالی کردن ترمز | دلیل کار نکردن ناگهانی ترمز خودروها و خالی کردن ترمز

علت خالی کردن ترمز ماشین | راهنمای کاربردی برای وقتایی که ترمز ماشین کار نمیکنه!

دلایل فراوانی برای کار نکردن ناگهانی ترمز خودروها وجود دارد ولی این بار قصد داریم چند راهکار ساده اما حیاتی را در هنگام خالی کردن ترمز ارائه کنیم.

علت خالی کردن ترمز ماشین | راهنمای کاربردی برای وقتایی که ترمز ماشین کار نمیکنه!

پر بازدید

خالی کردن ترمز خودرو به این معنی است که سیستم ترمز خودرو به دلایل مختلف عمل نمی کند و نمی تواند منجر به توقف خودرو شود و یا اینکه به موقع عمل نمی کند و در نهایت منجر به واژگونی خودرو یا وقوع حوادثی ناگوار و جبران ناپذیر می شود. در این شرایط حتی اگر تصادفی صورت نگیرد، احتمال این وجود دارد که مرتکب یکی از کدهای تخلف رانندگی شده و جریمه خودرو برای شما منظور شود. معمولا هنگام خالی کردن ترمز ابتدا با گاز خوردن بی دلیل خودرو روبرو می شوید.

راهنمای سریع هنگام خالی کردن ترمز:

 1. در صورتی که با چنین وضعیتی روبرو شدید با خونسردی کامل ماشین را در دنده‌ای سنگین‌تر قرار داده و به‌تدریج به دنده یک برسانید توجه داشته باشید به هیچ عنوان گاز ندهید و در همان حال از ترمزدستی نیز استفاده کنید.
 2. در مسیرهای کوهستانی و به‌ویژه سر پیچ‌ها و سرازیری‌ها خطر جدی‌تر است. از برآمدگی‌ها، اجسام ثابت کناره جاده، تل خاک یا برف، نرده و حتی خودروهای پارک شده کنار جاده برای توقف اضطراری استفاده کنید. (یادتان باشد که در این صورت اتومبیل شما ممکن است آسیب فراوان ببیند اما خطرناک‌تر از آن نیست که از دره سر درآورید.)

هنگام ترمز بریدن ماشین خونسردی خود را حفظ کنید.

علت خالی کردن ترمز:

یکی از علت های مهم خالی کردن ترمز ماشین احتمال بسیار زیاد فاسد شدن روغن ترمز و یا خراب شدن سیلندر ترمز می باشد. البته علت های دیگری نیز می تواند دلیل از کار افتادن ترمز ماشین باشد مثل داغ کردن دیسک چرخ ها، تمام شدن لنت ها و…

وقتی ترمز ماشین خالی کرد چه کاری باید انجام دهیم؟

معکوس کردن دنده

در این شرایط باید دنده‌ها را به ترتیب معکوس کرد. یعنی مثلا اگر ماشین روی دنده ۴ قرار دارد با گاز ندادن و کلاچ گرفتن دنده های ماشین را کم می کنیم تا به دنده ۱ برسیم، (اگر خودرو دنده اتوماتیک باشد نیز می‌توان از حالت تیپ ‌ترونیک (حالت تعویض دنده دستی) استفاده کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که گاها اشکال تنها از ترمزهای جلوست و ترمزهای عقب همچنان کار می‌کنند. پس زمانی‌ که با استفاده از معکوس کردن دنده‌ها از سرعت خودرو کاستید، پدال ترمز را تا انتها فشار بدهید بلکه بتوانید با استفاده ترمزهای عقب خودرو را متوقف کنید.

آموزش مراحل تعویض لنت ترمز ماشین

استفاده از ترمز دستی

پس از این حالت نیز زمانی که سرعت خودرو تا پایین‌ترین حد ممکن کاهش یافت، می‌توان از ترمز دستی‌ کمک گرفت. البته در حالتی که ترمز دستی به‌ صورت مکانیکی (دستی یا پدالی) باشد و با ترمزهای دستی برقی، نمی‌توان چنین عملی را انجام داد. باید مسافت بیشتری را تا کاهش سرعت منتظر ماند. همچنین دقت داشته باشید که ترمز دستی را به یکباره و با سرعت بالا نکشید و سعی کنید حتما با فشردن دکمه ترمز دستی آن را تا نصفه بالا کشیده و پس از کاهش سرعت برای چند بار دیگر آن را به آرامی بالا و پایین بکشید تا بتوانید خودرو را با آرامش متوقف کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

 • فاطیما ارسالی در

  سلام؛ با سپاس فراوان، بسیار مفید بود.

 • شیرین ارسالی در

  سلام صبحتون بخیر وپرازآرامش عاقبت بخیر باشیم انشاءالله
  سپاس بسیارمفیدوارزشمندبود

 • mehdi bazeey ارسالی در

  سلام بسیار خوب عالی

ارسال نظر