شناسه خبر: ۳۸۷
لینک کوتاه کپی شد

خوابیدن روی زمین | مزایا و معایب خوابیدن روی زمین

هر آنچه باید در مورد مزایا و معایب خوابیدن روی زمین بدانید!

خوابیدن روی زمین برای اکثر افراد لذت بخشه اما در موارد خاص منعی وجود دارد. در ادامه توضیم خواهیم داد.

212533

پر بازدید

ترین تاپ:

خوابیدن روی زمین از قدیم همیشه طرفداران زیادی داشته است. قبل از اینکه تختخواب های نرم و راحت امروزی به وجود آیند، خوابیدن روی زمین همیشه معمول بوده است. اما امروزه برای بسیاری افراد خوابیدن روی زمین دشوار است. در ادامه مزایا و معایب آن را بررسی میکنیم

فواید و دلایل علمی مزیت روی زمین خوابیدن

خوابیدن روی زمین 3 مزیت مهم دارد. باعث تسکین کمر درد می شود، به درمان سیاتیک کمک می کند و وضعیت بدن را در بهترین حالت نگه می دارد. در ادامه دلایل علمی فواید خوابیدن روی زمین را بررسی خواهیم کرد :

تسکین کمردرد

در ابتدا باید بگوییم که تاثیر خوابیدن روی زمین در تسکین کمر درد هنوز ثابت نشده است اما با استفاده از آزمایشات تجربی، عده ای صحت این موضوع را تایید کرده اند. در حقیقت یک تشک نرم می تواند باعث تشدید کمر درد شود زیرا فرو رفتن بیش از حد در تشک، ستون فقرات را در وضعیت نامناسب قرار می دهد.

قرار دادن تخته سه لا زیر تشک تخت می تواند مانند قرار دادن تشک بر روی زمین عمل کند اما این که آیا خوابیدن روی زمین به کمر درد کمکی می کند یا خیر، به وضعیت خواب و علت کمر درد بستگی دارد.

بر اساس بررسی های انجام شده، بهترین نوع تشک برای تسکین کمر درد نوع متوسط آن است، تشکی که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی نرم تا ستون فقرات را در وضعیت نامناسب قرار ندهد.

خواب روی زمین

هشدار! کمبود خواب عوارض جبران ناپذیزی دارد

کاهش درد سیاتیک

از فواید دیگر خوابیدن روی زمین، کمک به درمان سیاتیک است. این درد نتیجه بیرون آمدن دیسک کمر می باشد. درست است که خوابیدن روی زمین تا حدودی می تواند درد سیاتیک را کاهش دهد، اما درمان قطعی آن نیست. در صورت ابتلا به سیاتیک، روی زمین بخوابید اما قبل از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بهبود وضعیت خواب

بهبود وضعیت بدن در خواب یکی دیگر از مزیت های خوابیدن روی زمین است. بر اساس این ادعا، تشک نرم باعث انحنای ستون فقرات شده و ستون فقرات را در وضعیت غیر طبیعی قرار می دهد. اگر می خواهید برای اصلاح وضعیت بدن خود روی زمین بخوابید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم و اصول خوابیدن روی زمین

بیایید فرض کنیم شما از درد کمر رنج می برید و به توصیه پزشک قصد دارید روی زمین بخوابید، در چنین شرایطی چه وضعیتی مناسب تر است؟

در ابتدا یک مکان مرتب و به دور از شلوغی برای خواب خود پیدا کنید. از تمیزی زمین اطمینان حاصل کنید زیرا خوابیدن روی سطح غبارآلود و پر از باکتری برای سلامتی شما مضر است بنابراین مطمئن شوید که اتاقی که قصد دارید در آن بخوابید کاملا تمیز است.

تشک و بالشت مناسب انتخاب کنید. عده ای تشک نازک یوگا را ترجیح می دهند و عده ای تنها از یک پتو و یا ملحفه برای زیر خود استفاده می کنند بنابراین انتخاب تشک به خودتان بستگی دارد. همچنین از بالشت نازک استفاده کنید زیرا بالش بلند فشار زیادی به گردن شما وارد خواهد کرد.

رویایی ترین مدل تخت خواب رو اینجا پیدا میکنی | گزارش تصویری

وقتی همه چیز را آماده کردید، وضعیت های مختلف خواب را بررسی کنید تا ببینید در کدام حالت راحت تر هستید. خوابیدن به پهلو روی زمین، فشار زیادی به بدن شما وارد می کند که در آن صورت ترجیح می دهید به پشت بخوابید. در هنگام خوابیدن به پهلو سعی کنید یک بالشت بین زانو های خود قرار دهید تا از فشار آن کم کنید.

سعی نکنید همان شب اول هشت ساعت کامل روی زمین بخوابید. از روزی یک ساعت شروع کنید و کم کم بدن خود را به سطح سفت زمین عادت دهید. می توانید با چرت بعد از ظهر کار را شروع کنید و سپس به تدریج زمان را طولانی تر کنید.

نکته مهم

خوابیدن

بعضی از افراد باید از خوابیدن روی زمین اجتناب کنند.

  • افراد مسن به دلیل بدن فرسوده ای که دارند روی زمین نمی توانند به راحتی استراحت کنند.
  • افرادی که آلرژی و حساسیت دارند نیز باید از خوابیدن روی زمین خودداری کنند.
  • اگر قصد دارید درزمان بارداری روی زمین بخوابید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی خوابیدن روی زمین

همانطور که بسیاری از افراد پس از خوابیدن روی زمین، کاهش کمردرد را گزارش می کنند، دیگران آن را باعث بروز کمردرد یا بدتر شدن آن می دانند.

عدم پشتیبانی از نواحی دارای نقاط فشار خاص (بر خلاف استفاده از تشک) می تواند باعث ناراحتی افراد مبتلا به درد مفصل و آرتریت شود.

همچنین نزدیک بودن به زمین به معنای افزایش مجاورت با گرد و غبار و آلودگی و در نتیجه افزایش خطر واکنش های آلرژیک است.

ممکن است افراد مبتلا به بیماری آلرژیک دریابند که علائم زیر با خوابیدن بر روی زمین افزایش می یابند:

  • عطسه و خارش، انسداد یا آبریزش بینی
  • خارش، قرمزی یا آبریزش چشم
  • خس خس سینه، سرفه یا دشواری تنفس
  • بثورات پوستی

نتیجه گیری

مزیت خوابیدن روی زمین هنوز از نظر علمی ثابت نشده است و این ادعا زمانی معنا پیدا می کند که با مضرات خوابیدن روی سطح نرم مقایسه شود. اگرچه افرادی وجود دارند که باید از خوابیدن روی سطح زمین خودداری کنند، اما در اکثر موارد منعی وجود ندارد. در صورت وجود درد در هر نقطه از بدن با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است خوابیدن روی سطح زمین شرایط را بدتر کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر