شناسه خبر: ۴۰۵
لینک کوتاه کپی شد

شستشوی فرش به شیوه سنتی

بهترین روش شستشوی فرش در خانه | شستن فرش بدون رنگ دادن

اگر می خواهید شستشوی فرش را در خانه انجام دهید این مطلب را حتما بخوانید

بهترین روش شستشوی فرش در خانه | شستن فرش بدون رنگ دادن

پر بازدید

هر سال با نزدیک شدن به ایام عید و خانه تکانی  این مساله پیش می آید که فرش ها را در منزل بشوییم یا شستشوی فرش را به قالی شویی بسپاریم.هر کدام از این روش ها معایب و مزایای خود را دارد. اگر شستشوی فرش به شیوه سنتی را انتخاب کرده اید باید اصول آن را بدانید. در این مقاله نکات مهم در شستشوی فرش در خانه را بررسی می کنیم. 

در ایام قدیم بهترین روش شستشوی فرش همان روش سنتی بود که فرش ها را روی زمین پهن می کردند و با آب خیس می کردند. سپس با پودر دستی یا ماشین لباسشویی و فرچه به جان تار و پود فرش می افتادند و آن را می شستند. در برخی اوقات هم فرش های دست بافت رنگ پس می دادند و پس از خشک شدن متوجه می شدند که رنگ ها با هم مخلوط شدند و فرش آن جلوه اولیه خود را از دست داده است.

امروزه اما با تاسیس قالی شویی های مدرن و پیشرفته خانواده ها این ریسک را برای فرش های خود نمی پذیرند و به خصوص شست و شوی قالی های ارزشمند و گران قیمت خود را حتماً به قالی شویی ها می سپارند. ولی اگر باز هم اصرار دارید که خود در منزل فرش های خود را بشویید، در این جا ما به شما بهترین روش شستشوی فرش را آموزش می دهیم.

 قبل از هر چیز باید بدانید که فضای مناسب برای شستشوی فرش، یکی از مهم ترین چالش ‌های شستشوی آن در خانه است. بنابراین در صورتی که در خانه ‌های آپارتمانی زندگی می ‌کنید و فضای مناسب در حیاط ساختمان برای شستن فرش ندارید، بهتر است گزینه‌ قالیشویی را انتخاب کنید.

نکته مهم تر آن که اگر قصد دارید فرشی را برای اولین بار بشویید، بایستی قبل از شروع شستشو مطمئن شوید که فرش رنگ نمی ‌دهد. به همین منظور بهتر است قبل از هر کاری یک پارچه‌ نم دار روی سطح فرش بکشید تا از ثبات رنگ فرش مطمئن شوید.

بهترین روش شستشوی فرش

بهترین روش شستشوی فرش در خانه آن است که پیش از شروع به شستن، فرش را کاملاً از گرد و غبار بتکانید. البته دقت کنید که حین انجام این کار به پرز های فرش آسیب وارد نشود. پس از این مرحله باید به مرحله خیس کردن فرش بپردازیم.

بهترین روش برای خیس کردن فرش برای آغاز شست و شو، استفاده از سر دوش شیلنگ آب و خیس کردن فرش به صورت موازی است. خیس کردن فرش را برای تمام سطح فرش انجام دهید.

پس از این که فرش به صورت کامل خیس شد، ماده‌ شوینده مناسب را اضافه کنید. بهترین محلول برای شستن فرش، شامپوی فرش به اضافه‌ مقداری پودر دستی و کلر است. هر چند این محلول برای شستشوی کامل فرش است. در صورتی که فرش شما خیلی کثیف نیست و قصد شستشوی ساده را دارید، شستن شامپو فرش در خانه با شامپو فرش هم کافی است.

بعد از این که فرش خیس شد و ماده‌ شوینده‌ مناسب را هم اضافه کردید، با استفاده از یک فرچه، تمام سطح فرش را شستشو دهید. فراموش نکنید که حرکت فرچه روی فرش حتماً باید به صورت بالا به پایین در جهت خواب فرش یا بر عکس باشد. وگر نه احتمال آسیب رسیدن به فرش وجود دارد. سپس باید ریشه‌ های فرش را بشویید. برای شستن ریشه ها هم حرکت فرچه باید از بالا به پایین باشد.

گام بعدی در شستشوی فرش، آبکشی فرش است. می ‌توانید مانند قدم اول، با استفاده از سردوش شلنگ آب این کار را انجام دهید یا با سطل، روی فرش آب بریزید تا کف آن از بین برود.

 

با استفاده از یک پارو و با حرکت در جهت خواب فرش، آب‌ هایی که در عمق فرش نفوذ کرده است را خارج کنید. اگر رطوبت در فرش باقی بماند، باعث زردی فرش و ریشه‌ ها می ‌شود.

 

خشک کردن فرش در منزل

مرحله‌ آخر شستشوی فرش در خانه، خشک کردن آن است. پس از پاروکشی، فرش را آرام آرام لوله کنید و با هر لایه لوله کردن، پشت فرش را هم آب بکشید. بعد از این که فرش را به طور کامل لوله کردید، آن را روی یک سطح شیب دار قرار دهید تا آب باقی ‌مانده‌ آن خارج شود.

 

سپس فرش را جلوی نور آفتاب پهن کنید تا کاملاً خشک شود. در این حالت دقت کنید پیش از خشک شدن کامل فرش آن را در منزل پهن نکنید تا از پخش بوی رطوبت جلوگیری کنید. در صورتی که در فصل تابستان اقدام به شستشوی فرش در منزل کرده‌ اید، با استفاده از یک پارچه‌ سفید، از شدت تابش نور به فرش کم کنید تا فرش حالت رنگ پریدگی پیدا نکند.

توجه کنید که اگر فرش را به درستی و کامل خشک نکنید، احتمال زردی آن وجود دارد. بنابراین در این مرحله به اندازه کافی زمان بدهید تا فرش به خوبی خشک شود. بهترین روش شستشوی فرش همین روش بود که شرح داده شد.

اگر فکر می کنید فرش شما رنگ می دهد بگذارید فرش شما چند ساعت در همان حالت در سطحی صاف بماند تا رنگ به قسمت های دیگر راه پیدا نکند. ضمن آن که برای خشک شدن فرش، آن را از پشت و در فضای آزاد به دور از نور شدید خورشید پهن کنید.

نکته:

شوینده‌های شیمیایی در روش شستن فرش دستباف، جایی ندارند. به هیچ وجه از شوینده‌های شیمیایی استفاده نکنید. محلولی از موادی همچون جوش شیرین و نمک و همچنین آب سرد برای شستشو فرش دستباف مناسب می‌باشند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر