شناسه خبر: ۵۳۵
لینک کوتاه کپی شد

پاک کردن لکه روی لباس

لکه روی لباس رو چجوری پاک کنم؟| روش های تمیزکردن لکه روی لباس

اتفاقاتی مثل افتادن لکه روی لباس از بدترین اتفاقات است اما نگران نباشید روش هایی برای پاک کردن لکه روی لباس وجود دارد.

پاک کردن لکه روی لباس

پر بازدید

لکه افتادن روی لباس از بدترین اتفاقات ممکن است و پاک کردن لکه روی لباس همیشه از سخت ترین کارها بوده! اما روش هایی وجود دارد که امکان پاک کردن لکه روی لباس را به ما میدهد تا لباس مورد علاقه مان را حفط کنیم. روش های متعددی برای پاک کردن لکه روی لباس وجود دارد اما باید ببینید که کدام روش مناسب لکه ای که روی لباس شما افتاده است مناسب است.

 

پاک کردن لکه روی لباس

برای رفع لکه روغن از روی لباس، به ابزاری احتیاج دارید. با استفاده از این ابزار، می‌توانید کار خود را به‌راحتی انجام دهید. این ابزار عبارت‌اند از:

مسواک

جوش شیرین

مایع ظرف‌شویی

مایع ازبین‌برنده لکه

دستمال کاغذی سفید

ماشین لباسشویی

پس از تهیه و آماده‌سازی این ابزار، وقت آن است که به تمیز کردن لکه روغن از لباس بپردازید.

پاک کردن لکه روغن قبل از هرکاری، با یک دستمال کاغذی یا پارچه تمیز، روغن روی لباس را پاک کنید. توجه داشته باشید که فشار بیش از حد، ممکن است لکه را بیشتر روی لباس شما پخش کند. پس به‌آرامی و بدون فشار زیاد، به پاک کردن لکه روغن بپردازید. استفاده از جوش شیرین در قدم سوم از تمیز کردن لکه روغن از لباس، باید لکه را با جوش شیرین بپوشانید. در این مرحله، باید یک لایه ضخیم از جوش شیرین را روی لکه بریزید تا کل لکه را بپوشاند. سپس اجازه دهید حدود نیم‌ساعت تا ۱ ساعت روی لکه بماند. تمیزکردن جوش شیرین اکنون محل لکه را که با جوش شیرین پوشانده شده است، با یک مسواک تمیز کنید. جوش شیرین که روغن را به خود جذب کرده است، شروع به جمع‌شدن می‌کند. اگر لکه سخت و به اصطلاح نرو است، ممکن است مجبور شوید این مرحله را یک‌بار دیگر هم تکرار کنید. پوشاندن لکه با مایع ظرفشویی برای از بین بردن لکه روغن روی لباس، باید مایع ظرفشویی را وارد کار کنید. محل مورد نظر را با یک لایه نازک مایع ظرفشویی بپوشانید. مایع ظرفشویی را به‌آرامی با انگشتان خود روی لکه بمالید. اگر مایع جذب پارچه شد، مایع بیشتری اضافه کنید و پاک کردن لکه روغن را ادامه دهید. دنبال‌کردن دستورالعمل‌های مراقبت ، مرحله استفاده از ماشین لباسشویی‌ست. این کار به‌طور کامل به رفع لکه روغن از روی لباس می‌پردازد. اما نکته مهمی که وجود دارد، چک‌کردن دستورالعمل‌های مراقبت از لباس است. قبل از آن‌که لباس را در ماشین بگذارید، دستورالعمل را بخوانید و از چگونگی نحوه شستشوی آن مطلع شوید. سپس لباس را در ماشین بگذارید و از یک شوینده مخصوص لکه‌بری استفاده کنید. پس از شستشو، لباس‌ها را در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شوند.

پاک کردن لکه روغن از لباس با استفاده از پودر بچه

با یک دستمال توالت مقدار باقی‌مانده‌ی چربی یا روغن را از روی لباس‌تان بردارید. پیش از رفتن به مرحله‌ی بعد سعی کنید تا جایی که می‌توانید، روغن را از روی لباس‌تان تمیز کنید. لکه روغن را به‌آرامی با پودر بچه بپوشانید. اگر پودر بچه ندارید، می‌توانید همین کار را با نمک یا نشاسته ذرت انجام بدهید. با یک دستمال توالت یا یک قاشق، پودر بچه را از روی لکه بردارید. این کار را با دقت انجام بدهید و مراقب باشید پودر روی سایر نقاط لباس‌تان نریزد. کمی مایع ظرفشویی و آب را بر روی لکه بریزید و با انگشت آن را بمالید. پس از اینکه آب و مایع کف کردند، یک مسواک کهنه را با حرکات دایره‌‌وار، بر روی لکه بکشید. لکه را از هردو طرف داخل و خارج لباس پاک کنید. لباس را به‌تنهایی با پودر یا مایع لباسشویی بشویید. دستورالعمل‌های مربوط به شست‌وشوی هر لباس را که بر روی برچسب آن نوشته شده است، رعایت کنید. برای خشک کردن لباس، آن را در معرض هوا قرار بدهید. استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن‌ که با حرارت بالا لباس را خشک می‌کنند، ممکن است باعث شود تا روغن باقی‌‌‌مانده‌ی احتمالی، به خورد لباس برود.

 

استفاده از مایع ظرفشویی، شامپو یا صابون

لکه روغن را با مایع ظرفشویی بپوشانید. شاید استفاده از شوینده‌های مخصوص پاک‌کردن چربی‌ها مؤثرتر باشد، ولی استفاده از آنها ضروری نیست. شامپو برای زدودن چربی از بدن طراحی شده است، بنابراین می‌تواند در این موارد به کارتان بیاید. صابون‌های دست و بدن نیز برای پاک‌کردن چربی‌ها مؤثرند. فقط مطمئن شوید که صابون محتوی افزودنی‌ای نباشد که مانع از تمیز کردن شود. به‌عنوان مثال، صابون Dove برای پاک کردن لکه روغن از لباس مناسب نیست. برای لکه‌های قوی‌تر می‌توانید از صابون‌هایی تحت عنوان صابون لباسشویی استفاده کنید. صابون را با آب (یا برای تأثیرگذاری بیشتر با آمونیاک) مرطوب کنید. سپس آن را بر روی لکه بمالید تا مقدار موردنیاز صابون بر روی لکه منتقل شود و بتواند کف ایجاد کند. همچنین می‌توانید کمی از صابون را رنده کنید و پس از مرطوب‌کردن بر روی لکه بریزید. اگر از شوینده‌های رنگی استفاده می‌کنید، آنها را به‌اندازه‌ی کافی رقیق کنید یا مطمئن شوید که شوینده‌ی مصرفی باعث تغییر رنگ لباس‌تان نمی‌شود. برای لکه‌های قوی‌تر از مسواک کهنه استفاده کنید، زیرا مسواک بهتر می‌تواند لکه‌ها را پاک کند. برس‌های قدیمی یا برس‌های کوچک مخصوص نظافت نیز گزینه‌های مناسبی برای زدودن لکه‌ها هستند.

کف حاصل از صابون، مایع ظرفشویی یا شامپو را بر روی لکه بمالید. ابتدا شوینده‌ را کاملا در آب حل کنید. شامپو، صابون و مایع ظرفشویی محتوی ترکیبات مخصوصی هستند که با لکه‌های روغن مبارزه می‌کنند.

 

پاک کردن لکه با سرکه

لکه را ابتدا با آب و سپس اگر خواستید، آن را با سرکه بشویید. سرکه یک پاک‌کننده‌ی طبیعی است و کاربردهای زیادی دارد. سرکه خاصیت قلیایی صابون و شوینده‌ها را کاهش می‌دهد و از تأثیر آنها می‌کاهد. بنابراین به‌طور هم‌زمان از شوینده‌ها و سرکه استفاده نکنید. اگر می‌خواهید برای تمیز کردن لکه از سرکه و شوینده استفاده کنید، ابتدا سرکه و آب را با نسبت یک به دو، ترکیب کنید و آن را روی لکه‌ی لباس بریزید. سپس سرکه را از روی لباس‌تان بشویید و مراحل بالا را با شوینده، صابون یا شامپو انجام بدهید.

 

پاک کردن لکه روغن با استفاده از نوشابه

نوشابه گازدار کاربردهای زیادی در خانه‌داری از جمله پاک کردن لکه‌های روغنی دارند. کوکاکولا را مستقیما روی لکه لباس بریزید و یکی دو ساعت صبر کنید تا لکه کاملا در آن خیس بخورد سپس لباس را مثل همیشه بشورید.

 

استفاده از گچ برای پاک کردن لکه روغن

گچ سفید ساده می‌تواند با جذب چربی بین الیاف، لکه‌های چرب را از بین ببرد. گچ را محکم روی لکه بکشید تا به همه قسمت‌های آن نفوذ کند. ۱۵ دقیقه صبر کنید و گچ‌ها را از روی لباس پاک کنید و به محض این که فرصت پیدا کردید لباستان را با شوینده‌های معمولی بشویید.

پاک کردن لکه میوه

برای پاک کردن میوه های قرمزرنگ، از روی لباس ، ابتدا لباس را درون یک تشت آب سرد خیس کنید سپس لباس را 15 دقیقه درون محلول آب سرد و آب لیمو بگذارید و لکه را به آرامی با صابون پاک کنید.سپس لباس را مانند همیشه بشویید.

پاک کردن لکه از روی چرم جیر

برای پاک کردن لکه از روی چرم جیر، با لبه های خشک یک تکه نان بیات به آرامی روی لکه بکشید تا آن را محو کنید. سپس برای از بین بردن جای خراش باقی ماند، از پاک کن استفاده کنید.

پاک کردن شکلات از روی لباس ابریشمی

در صورت ریختن شکلات بر روی لباس ابریشمی تان با یک جسم نوک تیز ، شکلات ها را از روی پارچه جدا کنید. پارچه را به آرامی با استفاده از یک برس و محلول آب گرم و صابون، برس بکشید. اگر لکه از بین نرفت، با محلولی از مقادیر مساوی الکل اتانول و آمونیاک خانگی با استفاده از یک ابر لکه را تمیز کنید.

روش قطعی برای پاک کردن لکه خون

برای از بین بردن لکه خون از روی لباس روش های مختلفی وجود دارد اما اگر برخی از روش ها را امتحان نمودید و کماکان لکه در جای خود باقی مانده بود، لباس را در آب گرم خیس کنید، سپس مقداری پودر نرم کننده گوشت بدون طعم را روی لباس بریزید تا حالت خمیری شکلی روی لکه ایجاد شود.

سپس لکه را با یک حوله کاغذی بپوشانید تا مرطوب باقی بماند و اجازه دهید یک روز همین طور باقی بماند . سپس خمیر ایجاد شده را در محلول آب و (کمی) آمونیاک فرو ببرید و آب بکشید و سپس لباس را مانند همیشه بشویید.

پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع

برای پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع از روی یقه لباس می توانید از کِرِم اصلاح و کیسه حمام استفاده نمایید و لکه را به طور کامل از بین ببرید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر