شناسه خبر: ۵۴۱
لینک کوتاه کپی شد

سوالات جنسی کودکان | پاسخ به سوالات جنسی کودکان

چطور به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟

در این مقاله در مورد چگونگی پاسخ به سوالات جنسی کودکان صحبت می کنیم تا والدین عزیز آگاه شوند.

سوالات جنسی کودکان

پر بازدید

صحبت کردن درباره مسائل جنسی برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین نگران هستند که چطور به سوالات جنسی کودکان خود پاسخ بدهند. بسیاری از والدین هم فکر میکنند که اگر به سوالات جنسی کودکان پاسخ بدهند، افکار جنسی را در ذهن های کوچک آنها پرورش میدهند و با این کار بچه ها را به تجربه های جنسی تشویق میکنند. در این مقاله در مورد چگونگی پاسخ به سوالات جنسی کودکان صحبت می کنیم.

پاسخ به سوالات کودکان درباره مسائل جنسی

بعضی از والدین دیگر نیز فکر میکنند که اگر کودکشان سوال نمی کند یا علاقه خاصی نسبت به موضوع نشان نمیدهد به این علت است که هنوز خیلی کوچک است یا اصلا به موضوع علاقه ندارد. والدین فکر میکنند که اگر کودکشان در ظاهر بی علاقه است ،لابد هنوز آمادگی لازم را ندارد  و یا بدتر از آن شاید نیازی به دانستن ندارد.ولی بچه ها حتما سوال دارند .شاید نمی دانند که چگونه بپرسند و یا شاید بی میلی والدین خود را نسبت به پاسخ گفتن به چنین سوالاتی احساس میکنند.

بنابراین مسئولیت شما این است که حرف بزنید و اجازه ندهید که ناراحتی خودتان یا سکوت فرزندتان مانع باز کردن باب گفت و گو بشود. نزد فرزندتان اعتراف کنید که سخن گفتن درباره جنسیت گاهی با شرم و حیا همراه است چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همین میتواند زمینه مشترکی باشد تا گفت و گویتان را آغاز کنید.

خطرناک‌ترین اسباب‌بازی‌های کودکان چیست؟

به سوالات جنسی کودک خود جواب ساده و صادقانه بدهید

بهترین سن برای آگاه کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که کودکمان از ما سوال می پرسد . اغلب کودکان این سوال برایشان به وجود می آید که بچه چطور ایجاد می شود و به دنیا می آید؟

بسیاری از والدین پاسخ های واهی در این باره به کودک خود می دهند مثلا می گویند من و پدرت چیزی خوردیم و تو در شکم من بزرگ شدی و یا می گویند تورا از بیمارستان و از کسی خریده ایم . این گونه پاسخ گویی به کودک سبب بیمار شدن روان کودک می شود و او دچار دلهره می گردد.

عدم تاخیر در پاسخگویی

وقتی کودک سوال خود را پرسید، به او نگویید "بعدا برایت می‌گویم" یا "فعلا وقتش نیست". بهتر است در همان لحظه سوال کودک را پاسخ دهید چرا که در این صورت، کودک به دنبال منابع دیگری برای پاسخ به سوال‌هایش می‌گردد و کنجکاوی خود را از طریق منابع دیگر رفع می‌کند. این را بدانید که هنگامی که به کودک بگویید بعدا برایت توضیح می‌دهم؛ تا زمانی که شما بخواهید موضوع را با کودک در میان بگذارید مطمئن باشید ذهن او درگیر است. 

گرفتن اطلاعات از کودک

وقتی که کودک سوالی می‌پرسد، ممکن است فقط به خاطر کنجکاوی‌اش باشد و یا کودک اطلاعاتی داشته باشد و می‌خواهد از دانسته‌های خود مطمئن شود.

پس بهتر است وقتی کودک سوال می‌پرسد اول از او بپرسید" خودت چه فکر می‌کنی؟" تا از این طریق متوجه شوید که سطح اطلاعات کودک در چه حد است و سپس متناسب با آن، پاسخ‌های صحیح و قانع کننده‌ای دهید. گاهی کودکان مطلبی را در فضای مجازی دیده‌اند و به دنبال کنجکاوی بیشتر هستند با آنکه شاید اصلا مسئله چندان مهمی نیز نباشد.

منحرف کردن فکر کودک

کودکان در سنین 3 الی 5 سالگی در مورد اندام‌های جنسی و آلت تناسلی خود کنجکاو می‌شوند. این کنجکاوی و کسب تجربه بسیار طبیعی است؛ پس اگر کودک با آلت تناسلی خود بازی می‌کند او را تنبیه و شرمنده نکنید. باید بدانید که این مسئله متناسب با سن کودک بوده و نیازی به توجه نیست. در صورتی که این رفتار با توجه شما همراه گردد کودک از آن به عنوان روشی برای جلب توجه استفاده خواهد کرد. بهترین کار این است که فکر او را با بازی و یا صحبت منحرف کنید. در این سنین تربیت جنسی کودک بیشترین اهمیت را دارد.

نحوه پاسخ درباره چگونگی تشکیل بچه به کودکان

سوال اول: بچه چگونه داخل شکم مادر میشود؟

کودکان وقتی بزرگتر میشوند ، یعنی بین ۵ تا ۸ سالگی ممکن است دیگر به دانستن محل رشد و نحوه بیرون آمدن نوزادان رضایت ندهند و نسبت به نحوه ورود نوزاد کنجکاوی کنند.
در این گروه سنی بچه های بزرگتر آگاهند که برای بوجود آمدن یک نوزاد یک مرد و یک زن لازم است اما ممکن است درک درستی از نقش پدر در مجموعه این فرآیند نداشته باشند. بچه های کوچک میتوانند بفهمند که برای بچه دار شدن یک مادر و یک پدر لازم است . این مفهوم را میتوان

به گونه ای ساده با انها در میان گذاشت و گفت که سلول تخمک مادر و سلول اسپرم پدر در بدن مادر به هم میرسند و بچه شروع به رشد میکند.
خودتان امتحان کنید و از بچه ها بپرسید که نوزاد از کجا میاید. حتما از چوابهائی که میشنوید تعجب خواهید کرد ، اما این خود فرصتی به شما میدهد که برداشتهای  آنها را اصلاح کنید.مثلا :

 

سوالات جنسی کودکان

سوال دوم :«مامانها چطوری بچه درست میکنند؟»

مادر :«چه سوال خوبی! میدانی خاله ات دارد بچه دار میشود؟»
وقتی این سوال را میپرسید هم فرصت پیدا میکنید که بر خود مسلط شوید و هم به فرزندتان این پیام را میدهید که برای گفتگو در باره این موضوع حساس آمادگی دارید. سپس میتوانید بپرسید:«به نظر تو بچه از کجا میاید؟» با پرسیدن این سوال به برداشتهای غلط احتمالی آنها پی میبرید و بعد میتوانید ادامه بدهید که:
“در بدن زن سلولهای مخصوصی برای درست کردن بچه وجود دارد . این سلولها تخمک نامیده میشود و به اندازه یک نقطه کوچک است. پدرها هم سلولهای مخصوصی دارند که برای درست کردن بچه است . این سلولها اسپرم نام دارد ، وقتی این سلولها در بدن مادر به هم میرسند ، بچه جدیدی شروع به رشد میکند.”

اگر کودکتان از شما پرسید که بچه «چگونه» بوجود میاید می توانید بگویید:

«برای درست کردن یک بچه دو نفر لازم است ، یک مرد و یک زن _ یک مادر و یک پدر. پدر سلولهای اسپرم دارد و یکی از این سلولها با سلول تخمک مادر ترکیب میشود. وقتی این دو سلول در بدن مادر به هم میرسند بچه شروع به رشد میکند. حالا تو برایم تعریف کن که من چه گفتم.»

کودکتان ممکن است بعد از تکرار این مطلب بپرسد «سلول چیست؟»

شما در پاسخ میتوانید بگوئید:«سلول بخش خیلی کوچک و مخصوصی از بدن ماست که زنده است . آنقدر کوچک است که باید برای دیدنش از میکروسکوپ استفاده کرد. وقتی دو سلول کوچک بهم میرسند ، یعنی تخمک مادر و اسپرم پدر ، بچه در بدن مادر شروع به رشد میکند.»
در این حال باز ممکن است با این پرسش روبرو شوید که : «آخر این سلولها چه جوری وارد بدن مادر میشوند؟»

بسیاری از والدین با شنیدن این سوال نگران میشوند چون اکنون باید جزئیات نحوه رسیدن تخمک و اسپرم به هم را توضیح دهند. اگر مطمئن هستید که کودکتان میخواهد از نحوه بوجود آمدن بچه و ساز و کار آمیزش جنسی بپرسد ، میتوانید توضیح ساده ای بدهید. بسیاری از والدین نگران این هستند که کودکشان بخواهد باز هم پشت سر هم از این سوالها بپرسد. والدین از خودشان میپرسند :«اگر نگرانی ما معلوم باشد چه ؟اگر جواب سئوالات را ندانیم چه؟ »

سوال سوم : چرا مامان و بابا پیش هم می‌خوابند؟

بچه‌ها از این سوال هیچ گونه منظوری برای اشاره به رابطه جنسی ندارند. فقط برای آنها سوال می‌شود چرا والدین که بزرگتر هستند می‌توانند کنار هم بخوابند، اما اصرار دارند او که کودک است به تنهایی بخوابد و مستقل شود. معمولاً همین جملات را نیز در سوال خود مطرح می‌کنند.

برای پاسخ به سوالات جنسی کودک لازم نیست اشاره‌ای به روابط جنسی مادر و پدر داشته باشید. به او بگویید وقتی زن و مرد با هم ازدواج می‌کنند قول می‌دهند که همیشه کنار هم باشند و به هم کمک کنند. این نشانه آن است که مامان و بابا یکدیگر را دوست دارند و به هم محبت می‌کنند. سپس، توجه او را به اتاقش، اسباب بازی‌های محبوبش و تزئینات اتاق جلب کند. به او بگویید او نیز با مستقل خوابیدن در اتاق، به عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌هایش محبت می‌کند و در کنار آنها می‌ماند.

برای او از روزهای نوزادیش بگویید که چون توان مراقبت از خودش را نداشت، در کنار شما می‌خوابید. اما حالا بزرگتر شده و می‌تواند از خودش و عروسک‌هایش مراقبت کند. در عین حال، هر موقع نیاز داشته باشد، مامان و بابا به اتاق او می‌آیند.

راهکارهایی برای درمان اضطراب کودکان

جواب بسیاری از سئوالات اینجاست

جواب بسیاری از سئوالات بچه ها به اخلاقیات و ارزشهای جنسیت انسانی مربوط میشود. والدین باید تلاش کنند که برای انتقال این مفاهیم به فرزندان خود عبارات مناسبی بیابند. برای اینکار میتوان از کتابهای مناسب استفاده کرد اما بدانید که تعهد قلبی شما برای یادگرفتن و یاددادن به فرزندانتان کاری ارزشمند است.

بسیاری از والدین از اینکه در باره نحوه رسیدن اسپرم به تخمک و آمیزش جنسی به فرزندان خود چیزی بگویند احساس ناراحتی میکنند .

یکی از نگرشهای نویسنده این کتاب این است که برای حفظ سلامت جنسی بچه ها و ایجاد نگرش سالم در آنها بهتر است که بچه ها آموزش جنسی را نه از همسالان و رسانه ها و منابع دیگر ، بلکه از والدین و یا بزرگسالان مورد اعتماد والدین ببنند. کنجکاوی در مورد تولیدمثل و روابط جنسی در ذات هر کودکی نهفته است. برای گفتگو در مورد مسائل مربوط به جنسیت تنها یک راه صحیح وجود ندارد. میتوانید از نسخه زیر استفاده کرده و یا آنرا مطابق سلیقه خود تغییر بدهید. با توجه به سن مرحله رشد و سوالات فرزندانتان میتوانید اطلاعاتی را اضافه و یا حذف کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر