شناسه خبر: ۵۷۶
لینک کوتاه کپی شد

لاغری با نوشیدن آب

آب بخورید و لاغر شوید! | آیا میدانستید نوشیدن آب باعث لاغری میشود؟

نوشیدن آب معجزه ایست برای لاغر شدن.

آب بخورید و لاغر شوید! | آیا میدانستید نوشیدن آب باعث لاغری میشود؟

پر بازدید

نوشیدن آب باعث لاغری میشود! کی باور میکند که نوشیدن آب معجزه ای برای لاغریست که از آن خبر نداشتیم؟! نوشیدن آب علاوه بر اینکه سموم را از بدن شما پاک میکند متابولیسم بدن را نیز بالا میبرد.

 

رژیم آب درمانی چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟

رژیم آب یا آب درمانی لاغری درمانی، یکی از رژیم‌های معروف است که انواع مختلفی دارد. در این رژیم به جز آب چیز دیگری مصرف نمی‌کنید. البته در برخی از انواع این رژیم توصیه می‌شود به مدت چند روز آب بنوشید و با شروع کاهش وزن، مصرف میوه و سبزیجات را شروع کنید. برخی دیگر از انواع آن، خوردن سیب به همراه آب را مجاز می‌دانند. در واقع می‌توان گفت رژیم آب نوعی روزه گرفتن است. اگر بدن سالمی دارید چند روز روزه گرفتن مشکلی به وجود نمی‌آورد و تاثیر مثبت دارد. اما کاهش وزن تنها با نوشیدن آب روش مناسبی نیست. در این رژیم، دائم گرسنه هستید و به احتمال زیاد بعد از چند روز به همان الگوی قبلی غذا خوردن خود برمی‌گردید و وزنی را که کم کرده‌اید دوباره و حتی بیشتر از قبل اضافه می‌کنید.

لاغری سه سوته با قهوه

نوشیدن آب قبل از غذا و  اشتها

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که نوشیدن آب قبل از غذا باعث لاغری در این افراد می‌شود. واقعیتی که پشت این مطلب وجود دارد این است که تحقیقات نشان داده‌اند در میانسالان و سالمندانی که قبل از وعده‌های غذایی آب نوشیده‌اند تاثیر آب بر لاغری بیشتر است.

اگرچه که اکثر مطالعات در میانسالان و سالمندان کاهش کالری دریافتی را نشان داده است اما هنوز شواهد کافی برای صدق کردن این موضوع در جوانان وجود ندارد.

اگر اشتهای زیادی دارید و همیشه گرسنه هستید، حتما این مطلب را بخوانید: “دلایل شایع گرسنگی و راه‌های مقابله با آن

نوشیدن آب و ارتباط آن با کالری دریافتی

ازآنجایی‌که آب به‌طور طبیعی بدون کالری است به‌صورت کلی می‌تواند با کاهش کالری دریافتی افراد ارتباط داشته باشد.

یعنی اینکه شما وقتی آب بیشتری مصرف می‌کنید، نوشیدنی‌های پرکالری دیگری که اغلب دارای قند هستند مثل نوشابه‌ها، آب‌میوه‌ها و… را کمتر مصرف می‌کنید و این باعث کاهش کالری دریافتی افراد می‌شود؛ در حقیقت این مورد نیز به نوعی تاثیر آب بر لاغری را نشان می دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که اغلب آب بیشتری می‌نوشند به‌طور میانگین 9% کالری کمتری نسبت به سایر افراد دریافت می‌کنند.

همچنین نوشیدن آب از افزایش وزن در طولانی‌مدت جلوگیری می‌کند. به‌طور متوسط افراد 1.45 کیلوگرم در هر 4 سال افزایش وزن‌ دارند.

این مقدار کاهش می‌تواند به‌ این صورت باشد که اضافه کردن یک فنجان آب: اگر دریافت روزانه آب خود را یک فنجان افزایش دهید، این افزایش وزن 0.13 کیلوگرم کاهش می‌یابد.

جایگزینی آب به‌جای سایر نوشیدنی‌ها: جایگزینی نوشیدنی‌های شیرین با یک فنجان آب، این افزایش وزن را به 0.5 کیلوگرم در 4 سال کاهش می‌دهد.

تشویق کودکان به نوشیدن آب اهمیت بسیاری دارد زیرا می‌تواند از اضافه‌وزن و چاقی در کودکان جلوگیری کند.

چقدر آب باید بنوشیم؟

متخصصین حوزه سلامت توصیه می‌کنند که در طول روز 8 لیوان آب مصرف شود که حدوداٌ 2 لیتر است. بااین‌حال این عدد کاملاٌ حدودی است. آب نیز مانند سایر نیازهای بدن به‌طور کامل به‌خصوصیات فردی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال افرادی که زیاد عرق می‌کنند یا به‌صورت منظم ورزش می‌کنند، به آب بیشتری نسبت به سایر افراد که فعالیت زیادی ندارند، نیاز دارند. سالمندان و مادران شیرده نیز نیاز بیشتری به آب دارند دریافت آب این افراد باید به‌صورت دقیق‌تر کنترل شود.  در نظر داشته باشید که شما مقدار زیادی آب از طریق غذاها و نوشیدنی‌ها، مانند قهوه، چای، گوشت، ماهی، شیر و به‌خصوص میوه‌ها و سبزیجات دریافت می‌کنید.اگر دچار سردرد یا بی‌حوصلگی هستید، دائماً گرسنه می‌شوید و یا در تمرکز کردن مشکل دارید، ممکن است بدن شما کم آب باشد و نوشیدن آب بیشتر ممکن است به حل این مشکلات کمک کند.

 لاغری با آب سرد

در این رژیم هیچ محدودیتی برای مصرف مواد غذایی وجود ندارد. تنها قانون آن نوشیدن آب سرد است. همانطور که گفته شد اگر آب، سرد باشد بدن برای گرم کردن آن کالری بیشتری می‌سوزاند. هرچه آبی که می نوشید خنک‌تر، باشد میزان کالری‌سوزی بیشتر می‌شود. نوشیدن آب زیاد برای مدت طولانی‌ شما را سیر نگه‌ می‌دارد، در نتیجه کمتر به سراغ پرخوری می‌روید؛ به‌علاوه سبب دفع سموم جمع شده در بدن می‌­شود. بنابراین رژیم آب، رژیم سالم و درستی نیست اما نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند.

کم آبی بدن

کم آبی بدن سبب سفت شدن مدفوع و یبوست می‌شود. آب با شل کردن مدفوع  به حرکت دادن آن در طول روده کمک می‌کند. آب برای حل مشکلات گوارشی مانند اسهال و سوء‌هاضمه مفید است. وقتی مواد اضافی در بدن جمع می‌شود فرد احساس نفخ معده، ورم و خستگی می‌کند؛ در نتیجه حجم میان ­تنه بزرگ‌تر می‌شود. هیدراته نگه داشتن بدن راهی مناسب برای پرهیز از تجمع مواد اضافی در بدن است. این مواد اضافی، عدد روی ترازو را بالا نشان می‌دهند.

 

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر