شناسه خبر: ۵۷۹
لینک کوتاه کپی شد

بهترین راه از بین بردن شپشک برنج | شپشک کیسه ی برنج

شپشک توی کیسه برنجت از بین نمیره؟! |‌بیا تا بهت بگم چجوری شپشک کیسه برنج رو از بین ببری!

آیا از شپشک های کیسه برنج‌تان خسته شدید؟ از بین بردن شپشک های کیسه برنج کار آنچنان سختی نیست اما بهتر از اینکه آن ها را از بین ببرید این است که بعد از شپشک زدایی، راه های پیشگیری از دوباره شپشک زدن برنجتان را یاد بگیرید.

شپشک توی کیسه برنجت از بین نمیره؟! |‌بیا تا بهت بگم چجوری شپشک کیسه برنج رو از بین ببری!

برای همگی ما پیش آمده که در کیسه های برنجمان شپشک های ریزی ببینیم که همیشه هستند! حالا سوالی که پیش میاد این است که آیا این شپشک ها از بین میروند؟ روش کشتن این شپشک ها چیست؟

بله این جانوران ریز موذی که شپشک نام دارند از بین میروند اما با چه راهی؟! با ما باشید تا ترفندهای از بین بردن حشره های داخل کیسه برنج را با شما در میان بگذاریم.

 

حشره برنج چیست؟

شاید شما هم تا به اکنون نام حشره برنج و یا شپشک برنج را شنیده باشید. در این باره باید بگوییم که حشره برنج که با نام علمی سیتوفیلوس اوریزائه نیز شناخته می‌ شوند از آفت‌ های ریزی هستند که به برخی از محصولات کشاورزی همانند برنج، غلات، گندم و … حمله می‌ کنند و از این محصولات مورد نظر تغذیه می‌ کنند. این حشرات از لحاظ پزشکی خطرناک نیستند و منجر به عفونت نمی شوند اما به مواد غذایی آسیب فراوانی می رسانند.

داروی ضد حشره برنج

اگر شما هم با مشکل شپشک در برنجتان رو به‌ رو شده‌ اید. بهتر است که بدانید روش های متعددی مانند داروی ضد حشره برای از بین بردن این شپشک و هم چنین از بین بردن کرم برنج وجود دارند که می توانید از عطاری ها و یا داروخانه تهیه کنید. هم چنین از سایر روش های دیگر می توان به مواردی مانند: استفاده از تله های چسبناک، استفاده از آب جوش، قرار دادن برنج در فریزر، استفاده از برگ بو یا چریش، استفاده از میخک، استفاده از جعبه کبریت، گذاشتن برنج در آفتاب، استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید، عوض کردن گونی برنج اشاره کرد. با استفاده از هر کدام از این روش ها می توانید از شر این حشرات خلاص شوید و هم چنین به درمان حشره برنج بپردازید. هم چنین باید افزود که روش‌ های دیگری نیز پیشنهاد شده اند که می‌ توانید در خانه و با استفاده از این روش ها به از بین بردن حشرات بپردازید که از این روش ها می توان به مواردی مانند: استفاده از سنگ نمک، سیر، زردچوبه و زنجبیل اشاره کرد.

آب بخورید و لاغر شوید! | آیا میدانستید نوشیدن آب باعث لاغری میشود؟

استفاده از تله‌های چسبناک

تله‌های چسبناک متنوعی در بازار وجود دارد. شپشک‌ها به علت اینکه جذب نور می‌شوند با ریختن برنج در سینی به اطراف پراکنده خواهند شد بنابراین در اطراف ظرف تله‌های چسبناک قرار دهید تا زمان فرار شپشک‌ها، آن‌ها به تله بچسبند و نتوانند خود را از تله رها کنند، چون این آفت ها، زیاد قوی نیستند که خودشان را از نوار جدا کنند بنابراین با چسبیدن به نوارها می‌میرند.

قرار دادن برنج در فریزر

برای از بین بردن شپشک برنج و تخم‌های آن، برنج چهار روز در فریزر بگذارید و پس از چند روز آن را در بیاورید و بسته بندی کنید.

استفاده از برگ بو یا چریش

یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن شپشک برنج ، قرار دادن برگ بو و برگ چریش در برنج است که حشرات را از برنج دور می کند.

استفاده از میخک

برای دور کردن شپشک ها از برنج ، کمی میخک درون ظرف برنج بگذارید تا حشرات از بین بروند و از ورود آن ها به ظرف جلوگیری شود. گذاشتن کمی میخک در قفسه های نگه داری غذا یا آشپزخانه اجازه ورود شپشک را نمی دهد.

استفاده از جعبه کبریت

برای از بین بردن شپشک برنج از یک جعبه کبریت داخل برنج بگذارید. گوگرد کبریت‌ها حشرات را فراری می‌دهد، زیرا این حشرات از گوگرد متنفر هستند.

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

یکی از روش های از بین بردن حشره برنج استفاده از قرص سیر یا ضد بید است . این قرص را از داروخانه ها و عطاری ها تهیه کنید و درون برنج قرار دهید.

گذاشتن برنج در آفتاب

اگر برنج تان شپشک زده برنج را زیر نور آفتاب بگذارید، زیرا تابش آفتاب سبب دور شدن این حشرات می‌شود. برنج شپشک زده را روی یک پارچه تمیز زیر نور آفتاب پهن کنید. شپشک آفتاب را دوست ندارد و دنبال جای تاریک و مرطوب است بنابراین آفتاب سبب دور شدن شپشک می‌شود.

عوض کردن گونی برنج

شپشک روی گونی برنج تخم گذاری می کند بنابراین پس از نابودی حشرات دوباره برنج را در گونی قبلی نریزید زیرا دوباره ممکن است در آن حشره رشد کند.

چرا شکمم نفخ میکنه؟درمانش چیه؟

برای از بین بردن شپشک برنج از چه چیزی نباید استفاده کنیم؟

استفاده از قرص برنج ممنوع

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم که بسیار سمی و کشنده است، قابلیت تصعید شدن دارد و موجب از بین رفتن شپشک برنج می‌شود. بهتر است از روش‌های امن‌تر برای پیشگیری از حشره زدن برنج استفاده کنید و از این روش خطرناک استفاده نکنید. عرضه و فروش قرص برنج در تمام داروخانه‌ها و سم فروشی‌های ممنوع اعلام شده است.

پیشگیری از شپشک برنج

 • برنج را در محلی خشک و خنک نگه داری کنید، زیرا شپشک برای رشد و تولیدمثل به مکان تاریک، گرم و مرطوب نیاز دارد.
 • برنج را در یک قفسه که با زمین ۲۰ سانتی متر فاصله دارد، طوری قرار دهید که هوا در آن جریان داشته باشد.
 • گونی برنج را به دیوار تکیه ندهید، زیرا این گونه هوا در آن جریان نخواهد داشت.
 • گونی‌های برنج را روی پالت‌های پلاستیکی قرار دهید.
 • تعداد زیادی گونی برنج را روی هم نگذارید، زیرا گرما موجب رشد حشرات می‌شود.
 • برنج را در جای مرطوب و در آشپزخانه و اتاق‌هایی که در آن درب حمام قرار دارند، نگذارید.
 • برنج را باید در جایی نگه داری کنید که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد، اما برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد.
 • گونی‌های برنج را در معرض باد مستقیم کولر قرار ندهید، زیرا باد موجب خورد شدن دانه‌های برنج هنگام پخت می‌شود.
 • احتمال رشد حشرات در برنج‌های کهنه بیش از برنج تازه است بنابراین بهتر است برنج‌های تازه که برای آخرین سال زراعی هستند را بخرید.
 • مکان‌های نگه داری برنج را هر سال بشویید و با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی کنید. بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود.
 • حشره برنج نسبت به بوی سیر حساس است پس چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید.
 • هنگام خرید برنج دقت کنید که برنج شپشک نداشته باشد.
 • شپشک برنج هنگامی به وجود می‌آید که از برنج معمولا تا مدت‌ها استفاده نشود پس برنج را در اندازهٔ کم بخرید.
 • برنج را در ظرف‌های فلزی، شیشه‌ای یا پلاستیکی دردار نگهداری کنید.
 • فلفل چیلی خشک شپشک را دفع می‌کند، می‌توانید چیلی را درون پارچه یا پوشش نازکی قرار داده و در ظرف برنج بگذارید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر