شناسه خبر: ۶۲۳
لینک کوتاه کپی شد

بایدها و نبایدهای سفر با کودک | نکات مهم در سفر با کودک

برای سفر با کودک چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ | نکات مهمی که نباید فراموش کنید!

سفر با کودک بایدها و نبایدهایی دارد که در صورت رعایت کردن آن ها سفرتان تبدیل به دل انگیزترین خاطره می شود.

برای سفر با کودک چه نکاتی را باید رعایت کرد؟ | نکات مهمی که نباید فراموش کنید!

برای رفتن سفر با کودک باید نکاتی را رعایت کرد که بسیار مهم هستند. اولین خاطره های سفر با کودک بسیار دل انگیز هستند و تا سالهای سال عکسهای زیبای آن سفر بیانگر خاطرات خوش هستند. اما برای داشتن دل انگیزترین سفر با کودک دلبندتان باید موارد زیادی را رعایت کنید که حتی رعایت نکردن یکی از آن ها میتواند برایتان تبدیل به کابوس بزرگی شود!

 

نکاتی که در سفر با کودک باید رعایت شود

مسیر دقیق

برای سفرتان از قبل مسیر را مشخص کنید و امکانات رفاهی طول مسیر را در نظر بگیرید. گاهی برای سفر به یک مقصد، چندین مسیر وجود دارد. مسیری که امکانات بیشتر (مثلا سرویس بهداشتی، اقامتگاه، محل توقف و استراحت) دارد را انتخاب کنید.

 

آماده کردن وسایل از شب قبل

حتما از قبل یک لیست کامل از وسایل لازم برای نوزاد تهیه کنید و آن را شب قبل در ماشین بگذارید. اقلامی مثل دارو و قطره، پوشک و سایر لوازم مصرفی ضروری نوزاد را بیشتر از حد مورد نیاز بردارید و البته زیاده‌روی هم نکنید. به هر حال ممکن است سفرتان بیشتر از زمان برنامه‌ریزی شده طول بکشد.

 

همراه داشتن صندلی نوزاد مخصوص خودرو

مهم‌ترین وسیله‌ای که برای سفر با کودک نیاز دارید، صندلی مخصوص نوزاد برای داخل خودرو است. این وسیله برای امنیت کودک شما است بنابراین اصلا از آن صرف نظر نکنید.

 

با پزشک کودک خود مشورت کنید

برخی از کودکان نمی‌توانند سفر طولانی داشته باشند زیرا به معاینات پزشکی مکرر نیاز دارند. به همین دلیل همیشه هرگونه برنامه سفر را با پزشک کودک خود در میان بگذارید. بممکن است مفید باشد که یک لیست دقیق از دارو‌های تجویز شده فعلی کودک خود را درخواست کنید. اگر کودک شما در جاده مریض شود به راحتی می‌توانید کمک پزشکی دریافت کنید.

 

کودکان را سرگرم کنید

لیست پخش مورد علاقه کودک خود را از جمله آهنگ‌های آرام برای تهیه آرامش هنگامی که کودک احساس تحریک بیش از حد می‌کند تهیه کنید. سرگرم کردن کودکان در اتومبیل باعث از بین رفتن بی‌حوصلگی می‌شود و مانع از حواس پرتی شما در هنگام رانندگی می‌شود. سفر‌های جاده‌ای سرگرم‌کننده هستند.

 

انتخاب مقصد نزدیک

اگر تصمیم دارید با هواپیما سفر کنید، بهتر است که مقصدهای نزدیک‌تر را انتخاب کنید تا پروازهای کوتاهی داشته باشید. پرواز هر چقدر طولانی‌تر باشد، خستگی و چالش‌های بیشتری برای پدر و مادر و حتی خود نوزاد به دنبال دارد. در سال‌ها و ماه‌های اول زندگی فرزند خود سعی کنید سفرهایی بروید که بیشتر مدت سفر را در مقصد باشید نه در مسیر.

 

پروازهای بدون توقف و شبانه را رزرو کنید

هنگام برنامه‌ریزی و تهیه‌ی بلیط، در صورت امکان، پروازهای بدون توقف شبانه را رزرو کنید. در این ساعت‌ها احتمال اینکه بچه‌ها بخوابند، بیشتر است. قبل از پرواز بچه‌ها را به زمین بازی یا پارک ببرید یا اجازه دهید در فرودگاه، بازی و جست و خیز کنند تا قبل از سوار شدن به هواپیما، حسابی خسته شوند. اگر کودکان از نظر جسمی خسته باشند، احتمال خوابیدن آنها در هواپیما بیشتر می‌شود.

 

برای کمک خواستن از دیگران خجالت نکشید

هر زمان که به کمک نیاز دارید از مهمانداران یا مسافرهای مجاورتان، کمک بخواهید. تجربه نشان داده است که همسفران ومهمانداران به خوبی شرایط شما را درک ی‌کنند و هر کاری از دست‌شان بربیاید برای شما انجام می‌دهند. حمل وسایل سنگین یا حتی یک جفت دست اضافه، مهم‌ترین کمک‌هایی هستند که می‌توانید از همسفران بگیرید. سفر با کودکان راحت نیست بنابراین اگر در شرایط سختی گرفتار شدید، حتما از دیگران کمک بگیرید.

 

مراقبت از گوش نوزاد

موقع فرود و بلند شدن از باند فرودگاه و تغییر سریع فشار هوا داخل کابین، باعث فشار وارد شدن به گوش میانی نوزاد می‌شود. این شرایط باعث ایجاد درد در گوش نوزاد و بی‌قراری و گریه می‌شود. برای حل چنین مشکلی باید سعی کنید در زمان فرود و برخاستن هواپیما از روی باند، به نوزادتان شیر بدهید یا پستانکی در دهان نوزاد بگذارید. مکیدن باعث کاهش فشار وارد شده بر گوش می‌شود و درد گوش را کاهش می‌دهد.

 

نکات کلی در مورد سفر با نوزاد

اگر قصد سفر با نوزاد دارید باید بیشتر از سفرهای دیگر و سفرهای دو نفره برای برنامه‌ریزی و جمع کردن وسایل لازم وقت بگذارید. در سفر با نوزاد این نکات را به خاطر داشته باشید تا سفری راحت‌تر را تجربه کنید.

  • اگر نوزاد شما از شیر مادر تعذیه می‌کند، سفر راحت‌تری خواهید داشت. ولی اگر شیر خشک می‌خورد، به مقدار کافی برای او شیر خشک بردارید و همیشه فلاسک پر از آب گرم در طول سفر همراه داشته باشید و هر جایی که ممکن بود، آن را پر کنید.

 

  • بهترین زمان برای سفر با نوزادان، فصل‌های خلوت سال است. در فصل‌های خلوت سال، مثلا در پاییز، تعداد مسافران و گردشگران کمتری را خواهید دید، صف‌ها کوتاه‌تر است، هتل‌ها و جاذبه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی خلوت‌تر است و هزینه سفر هم بسیار پایین‌تر خواهد بود.

 

  • بار سفر را مختصرتر کنید. البته شاید فکر کنید که با وجود نوزاد، هر چقدر بیشتر وسیله ببرید، راحت‌تر هستید ولی وقتی نوزادی به همراه دارید، آزادی عمل شما برای حمل بار و وسیله، کمتر می‌شود. غیر از اقلام ضروری کودک که معمولا باید بیشتر از نیاز همیشگی باشد، سعی کنید بار سفرتان فقط وسایل ضروری باشد.

 

  • در انتخاب محل اقامت‌تان دقت کنید. بعضی از هتل‌ها امکاناتی مثل مهدکودک، محوطه مخصوص بازی، استخرهای مخصوص خانواده و امکاناتی شبیه اینها دارند که اقامت شما را همراه با یک نوزاد، دلپذیرتر و راحت‌تر می‌کند.

.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر