شناسه خبر: ۶۴۲
لینک کوتاه کپی شد

تاثیرات لبخند زدن | فواید لبخند زدن

فواید لبخند زدن را میدانید؟! | تاثیرات مثبت لبخند زدن در زندگی شما

لبخند زدن تاثیرات مثبت زیادی بر بدن و مغز شما دارد. برای دیدن این تاثیرات لبخند بزنید !

فواید لبخند زدن را میدانید؟! | تاثیرات مثبت لبخند زدن در زندگی شما

لبخند زدن جدا از اینکه صورت شما را زیباتر میکند تاثیرات مثبتی هم در زندگیتان دارد! لبخند زدن فواید بسیار زیادی دارد چه از لحاظ اجتماعی و چه از لحاظ فیزیکی برای بدن شما . لبخند زدن بدن و ذهن شما را گول میزند تا حتی اگر خلق شما تنگ است حالتان بهتر شود.

 

با مزیت های لبخند زدن آشنا شوید!

لبخند زدن به شما کمک می کند عمر طولانی تری داشته باشید

شاید قانع کننده ترین دلیل برای لبخند زدن این باشد که ممکن است طول عمر شما را افزایش دهد. یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که لبخند واقعی  با عمر طولانی تر مرتبط است

به طور کلی به نظر می رسد افراد شاد از سلامتی و طول عمر بیشتری برخوردارند ، اگرچه تحقیقات بیشتری برای درک علت این امر لازم است.

علت وزوز و زنگ زدن گوش چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که شادی می تواند طول عمر را افزایش دهد و حفظ روحیه شاد و مثبت بخش مهمی از زندگی سالم است.

 

استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

استرس و اضطراب ممکن است باعث افزایش التهاب در بدن شوند و منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون شوند. با این حال مطالعات نشان داده‌اند که وقتی در یک وضعیت استرس‌زا لبخند می‌زنید می‌توانید آرام‌تر باشید و به همان میزان عوارض جانبی استرس را کاهش دهید. سعی کنید دفعه بعد که در شرایط استرس‌زا قرار گرفته‌اید لبخند بزنید و ببینید که آیا لبخند زدن به آرام شدنتان کمک می‌کند یا خیر. وقتی بدن در حالت استرس مداوم قرار دارد و احساس می‌کنید که با دنیای اطراف در حال جنگ هستید. با لبخند زدن و تمرکز روی افکار مثبت، می‌توانید به بدن خود کمک کنید تا افکار بد را کنترل و بهتر مدیریت کند. اطرافیانتان نیز می‌توانند بلافاصله آرام شدن شما را احساس کنند.

 

لبخند زدن روحیه را بالا می برد

دفعه بعد که احساس ناراحتی می کنید ، سعی کنید لبخند بزنید. به احتمال زیاد خلق و خوی شما به سمت بهتر شدن تغییر می کند.

عمل فیزیکی لبخند زدن در واقع مسیرهایی را در مغز شما فعال می کند که بر وضعیت احساسی شما تأثیر می گذارد – به این معنی که با تقلید حالتی شاد در چهره ، می توانید ذهن خود را “فریب” دهید تا وارد حالت شادی شود.

یک لبخند ساده می تواند باعث آزاد شدن نوروپپتیدهایی شود که ارتباط عصبی در مغز را بهبود می بخشد ، و همچنین انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سروتونین  را ترشح می نماید که می توانند خلق و خوی شما را تقویت کند. به لبخند زدن مانند یک داروی ضدافسردگی طبیعی فکر کنید.

 

سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

وقتی لبخند می‌زنید، بدن تولید گلبول‌های سفید را تقویت می‌کند و این کارسیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. تحقیقات انجام شده در یک بیمارستان کودکان نشان داده‌ است که کودکان بیماری که بیشتر می‌خندیدند و لبخند می‌زدند، تعداد گلبول‌های سفید خون بالاتری داشتند. احتمالاً این جمله را شنیده اید، “خنده بهترین درمان است”. لبخند زدن باعث شاداب‌تر شدن و دور شدن از استرس می‌شود.

 

لبخند زدن سلامت سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بدن را بهبود می‌بخشد

تأثیر استرس بر بدن ما بسیار شگفت انگیز است. وقتی دچار استرس و تنش هستید، تمام سلول‌های‌ بدنتان نیز این استرس را احساس می‌کنند. تداوم بیش از حد استرس در سلول‌های ما می‌تواند حس تعادل بدن را برانداز و ما را مستعد ابتلا به جهش سلولی و بیماری کند. با این حال وقتی لبخند می‌زنید، دیواره‌های سلولی شل می‌شوند و پیدا کردن و ترمیم آسیب‌ها آسان‌تر می‌شود. جهش سلولی که در برخی از سرطان‌ها رخ می‌دهد با میزان استرس مرتبط بوده است. در نتیجه لبخند زدن بدن را از بیماری‌ها محافظت می‌کند.

 

جذب کردن دیگران به سمت خود

لبخند زدن باعث می‌شود فردی مهربان به نظر برسید و دیگران را به سمت خود جذب کنید. بیشتر انسان‌ها به سمت کسی جذب می‌شوند که همیشه لبخند به لب دارد. لبخند زدن سبب انتقال انرژی بین افراد می‌شود و از مهم‌ترین اصول مهارت‌های ارتباط بین فردی است.

وقتی احساس تنهایی می کنید این کارها را انجام دهید

تأثیر لبخند زدن بر مغز

هر زمان که لبخند می‌زنید، جشن مختصری در مغزتان بر پا می‌شود. عمل خندیدن سبب فعال کردن پیام‌رسان‌های عصبی می‌شود که برای سلامتی و شادی مفید هستند.

در درجه‌ی اول، خندیدن سبب آزاد شدن نوروپپتیدها می‌شود که مأموریت‌شان، مبارزه با استرس است. نوروپپتیدها مولکول‌های کوچکی هستند که به نورون‌ها مجوز برقراری ارتباط می‌دهند. این مولکول‌ها زمانی‌که ما خوشحال، غمگین، عصبانی، افسرده و هیجان‌زده هستیم، پیام‌رسانی به کل بدن را تسهیل می‌کنند.انتقال‌دهندگان عصبیِ احساسات خوب (دوپامین، اندورفین‌ و سروتونین‌) همگی زمانی که لبخند می‌زنید آزاد می‌شوند. این آزادسازی نه تنها به بدن آرامش می‌دهد، بلکه می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را نیز پایین بیاورد.

اندورفین‌ها همچنین به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل می‌کنند، ۱۰۰ درصد طبیعی، بدون هیچ‌ یک از عوارض جانبی ترکیب‌های ساختگی.

در نهایت،سروتونینی که به واسطه‌ی‌ لبخند ملیح شما آزاد می‌شود، به عنوان یک عامل ضدافسردگی و سرحال کننده عمل می‌کند. امروزه بسیاری از داروهای ضدافسردگی‌ نیز بر سطوح سروتونین در مغز شما اثر می‌گذارند، اما اگر به‌واسطه‌ی لبخند خودتان سبب آزاد شدن این انتقال‌دهندگان عصبی شوید، دیگر نیاز نیست نگران اثرات جانبی این داروها باشید، به علاوه به نسخه‌ی پزشک هم نیازی ندارید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر