شناسه خبر: ۶۴۸
لینک کوتاه کپی شد

لباس مصاحبه | نکاتی برای رنگ لباس در مصاحبه | تاثیرات رنگ لباس در مصاحبه

اگه میخوای در مصاحبه قبول بشی لباس های این رنگی بپوش! | رنگ ها در مورد شما چه میگویند!

رنگ لباس ها تاثیر روانشناسی زیادی در نوع تصویری که شما به دیگران نشان میدهید دارد.

اگه میخوای در مصاحبه قبول بشی لباس های این رنگی بپوش! | رنگ ها در مورد شما چه میگویند!

پر بازدید

رنگ ها در لباس تاثیر بسیار زیادی دارند! زیرا لباس و رنگ لباس تاثیر روانشناسی بسیار زیادی دارد. رنگ ها احساسات زیادی دارند و رنگ لباس شما میتواند معانی مختلفی را به شخص مقابل انتقال دهد . بنابراین زمانیکه به مصاحبه ی کاری میروید در انتخاب رنگ لباسی که قرار است بپوشید دقت نمایید.

 

تاثیرات رنگ لباس در مصاحبه

لباس مصاحبه کاری مناسب مردان

به عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید خود را در فرهنگ شرکت خود جای دهید.اگر کاملا متفاوت از هر کس دیگری در شرکتتان باشید، به جای اینکه در راه خوبی قدم بردارید، در مقابل راه شرکت ایستادگی کرده اید.لباس پوشیدن به شیوه مناسب فرهنگ شرکت، نشان می دهد که شما یک بازیکن تیم هستید و در مورد تصویری که شما و شرکت به مشتریان ارائه می دهید، نگران هستند.

زمانی که شک دارید، از رئیس خود تقلید کنید یا یک کپی از سیاست کد لباسی شرکتی که قصد استخدام در آن را دارید بگیرید.به فکر کیفیت باشید، تا کمیت.

 

لباس مصاحبه کاری مناسب زنان

اکثر قوانین برای پوشش مصاحبه، باید حرفه ای و رسمی باشد، اما با انعطاف پذیری بیشتر در مورد برش و رنگ.

قبل از خرید، حتما یک نسخه از سیاست کد لباس شرکت را دریافت کنید و به عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید خود رادر فرهنگ شرکت خود جای دهید.لباس پوشیدن با فرهنگ شرکت نشان می دهد که شما هم یک بازیکن تیم هستید و در مورد نوع تصویری که شما و شرکت شما به مشتریان می دهد، نگران هستید.

 

رنگ‌های خنثی بهتر از رنگ‌های تند هستند

اگر پیراهن یا مانتو شما رنگ تندی داشته باشد قطعا مصاحبه کننده شما را تنها با لباس‌هایتان به یاد می‌آورد که این نکته مثبتی نیست. ترکیب یک آبی ملایم با خاکستری می تواند یک ظاهر متین و آرام به شما بدهد. از رنگ‌های تند می‌توانید در جزئیات استفاده کنید. یک شال یا کراوات قرمز حس قدرت را منتقل می‌کند و برای پست‌های مدیریتی عالی است. با این حال تعداد رنگ‌های تند و جیغ را به یک آیتم محدود کنید و مطمئن شوید که رنگ غالب پوشش‌تان نباشد.

 

رنگ‌ها در مورد شما چه می‌گویند

با اینکه ممکن است متوجه نباشید اما رنگ‌ها به صورت ناخودآگاه واکنش‌های مختلفی را در افراد برمی انگیزند. انتخاب درست رنگ‌ها به شما کمک می کند شخصیت خودتان را به خوبی نشان دهید. بهتر است رنگ‌های مناسب برای مصاحبه کاری را بشناسید و بدانید هر رنگی چه حسی را منتقل می‌کند.

 

مشکی

مشکی یک رنگ متداول برای کت و شلوار و مانتو در مصاحبه است. مشکی رنگ قدرت است و شخصیت محکم و با نفوذ شما را نشان می‌دهد. این رنگ برای مشاغلی که محیط رسمی و محافظه کارانه ای دارند یا برای یک پست اجرایی یا دولتی مناسب است.

مشکی برای محیط کار غیررسمی خیلی مناسب نیست و ممکن است شخصیت شما را خشک و انعطاف ناپذیر نشان دهد. استفاده از مشکی به عنوان یک رنگ کلیدی در کنار رنگ‌های دیگر مثلا در کروات یا شال ، یک شخصیت قدرتمند و در عین حال صمیمی را به تصویر می کشد.

 

سفید

سفید رنگ مناسبی برای بلوز و پیراهن است. این رنگ سادگی و صداقت را نشان می‌دهد. گرچه پوشیدن رنگ سفید امن و مطمئن است اما در عین حال ممکن است احساس کسل کننده بودن و اعتماد به نفس کم شما را به مصاحبه کننده انتقال دهد. مدیران منابع انسانی معمولا  پوشیدن رنگ سفید را به این معنی می‌دانند که شما در آشفته‌ترین شرایط هم می‌توانید نظم کاری خود را حفظ کنید.

 

طوسی

طوسی یک رنگ خنثی است که می‌تواند برای جلسه مصاحبه عالی باشد. این رنگ پیچیدگی و بی طرفی را نشان می‌دهد. یک کت و شلوار طوسی کمک می کند شما قدرتمند به نظر برسید اما تاثیر آن به اندازه مشکی نیست.

 

قهوه ای

قهوه ای یک دیگر از آن رنگ‌های خنثی است که حس آرامش و امنیت را منتقل می‌کند. رنگ قهوه‌ای در یک لباس بدون طرح و ساده برای هر مصاحبه ای مناسب است.

 

قرمز

قرمز یک رنگ تند و قوی است که اشتیاق، انرژی و قدرت را نشان می‌دهد. رنگ قرمز در یکی از آیتم‌های لباس حد درستی از اشتیاق شما به کار را نشان می دهد به نحوی که چندان هم احساساتی به نظر نرسید.

 

آبی

آبی یکی از مناسب ترین رنگ‌ها برای یک مصاحبه کاری است. آبی هم جز رنگ‌های خنثی است  و حس آرامش، اعتماد و اطمینان را منتقل می‌کند. آبی آسمانی و سرمه‌ای پرکاربردترین آبی‌ها برای مصاحبه‌های کاری و جلسات رسمی هستند. آبی رنگ مورد علاقه خیلی‌ها است و پوشیدن رنگ مورد علاقه مصاحبه کننده، حس اولیه مثبتی را از جانب شما به او منتقل می‌کند.

 

سبز، زرد، نارنجی و بنفش

این‌گونه رنگ‌های تند، جلب توجه می‌کنند و نشان می‌دهند که شما شوخ‌طبع و خلاق هستید ولی لزوما حس اعتماد و تعهد را به مصاحبه کنندگان منتقل نمی‌کنند. این پیام برای اغلب مصاحبه‌های کاری پیام درستی نیست، بنابراین بهتر است از این رنگ‌ها در لباستان با احتیاط استفاده کنید. این رنگ‌ها برای مشاغلی که نیاز به خلاقیت زیاد دارند، مناسب‌تر هستند.

 

لباس‌های ساده را به لباس‌های طرح دار ترجیح دهید

این یک قاعده مهم این است: ” سعی کنید کسی شما را با لباسی که می‌پوشید به یاد نیاورد.” چیزی که می‌پوشید باید به فرد مصاحبه کننده اجازه بدهد روی مهارت‌‌ها و تخصص شما تمرکز کند نه روی لباستان. پوشیدن لباس ساده و بدون طرح این اطمینان را ایجاد می کند که حواس مصاحبه کننده پرت نمی‌شود.

 

محیط کار را بشناسید

قبل از اینکه به مصاحبه بروید تحقیقات اولیه‌ای راجع به محیط کار آن شرکت انجام دهید. بهتر است لباسی بپوشید که نشان دهد فرهنگ شرکت را می پذیرید و به قوانین آن‌جا احترام خواهید گذاشت. در مصاحبه با شرکتی که تمایل دارد کارمندانش محافظه کارانه‌تر لباس بپوشند، قطعا بهتر است به سمت لباس‌های ساده و رنگ‌های خنثی بروید. با اینکه چیزی که در یک مصاحبه کاری واقعا اهمیت دارد، مهارت‌ و تجربه شما و چگونگی پاسخ دادن به سوالات است اما در شرایطی که کارفرمایان بخواهند بین چند گزینه تصمیم بگیرند، یک ظاهر درست با ترکیب رنگ مناسب می ‌تواند شما را از بقیه جدا کند و شانس تان را برای به دست آوردن موقعیت شغلی بهتر بیشتر کند.

 

توجه به ترکیب

 زمانی که شما تصمیم می‌گیرید از یک رنگ مشخص در استایل خود استفاده کنید، باید دقت داشته باشید که چه ترکیب رنگی را به همراه آن به کار ببرید. مثلاً استفاده از یک کت و شلوار تیره با یک پیراهن روشن می‌تواند بسیار حرفه‌ای به نظر برسد.

 

 در نظر گرفتن مخاطب

 شما علاوه بر دقت به استایل و موقعیتی که قرار است در آن حضور داشته باشید، باید به مخاطب خود نیز دقت کنید. شما باید چند روز قبل از مصاحبه برای انتخاب رنگ لباس مناسب برای مصاحبه کمی تحقیق کنید و ببینید اداره مورد نظر شما چه نوع ارگانی است و چه نوع پوششی را مورد پسند کارکنان خود می‌داند.

 

 رنگ‌های نامناسب برای روز مصاحبه

 تا به اینجای مقاله در مورد رنگ لباس مناسب برای مصاحبه صحبت کردیم؛ حال باید به این نکته اشاره کنیم که چه رنگ‌هایی برای این کار مناسب نیستند. رنگ‌هایی مثل قرمز، زرد، سبز، بنفش و نارنجی هیچ احساس تعهد و اعتماد را در فرد مقابل شما ایجاد نمی‌کنند. این رنگ‌ها بیشتر مناسب تعطیلات هستند تا یک موقعیت رسمی! همین موضوع باعث می‌شود تا شما در صورت استفاده از این رنگ‌ها غیرحرفه‌ای به نظر برسید.

 

تحقیق کنید

زمانی بود که طبق قانون سازمان‌ها و ادارات دولتی، مردان در روز اول مصاحبه با کت‌و‌شلوار رسمی و خانم‌ها با مقنعه و مانتوی اداری به مصاحبه می‌رفتند. به مرور زمان و با پا گرفتن شرکت‌های خصوصی در کشور، سخت‌گیری‌های مرتبط با پوشش نیز کم‌رنگ‌تر از قبل شد و در حال حاضر کارکنان شرکت‌ها می‌توانند با لباس‌های راحت‌تر و امروزی‌تر به محل کار بروند. با این حال، این موضوع به این معنی نیست که می‌توانید در زمان مصاحبه هر لباسی بپوشید زیرا برخی از شرکت‌ها هنوز به نوع پوشش در محیط کار اهمیت می‌دهند.

اگر برای سوال چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم؟ پاسخی به ذهنتان نمی‌رسد، بهترین راهکار این است که پیش از مصاحبه کمی تحقیق کنید. برای این کار می‌‎‌توانید به وب‌سایت شرکت یا شبکه‌های اجتماعی آن مراجعه کنید. آیا تصاویری از فضای داخلی مجموعه وجود دارد؟ آیا موقعیت شغلی مورد نظر در یک شرکت بزرگ با فرهنگ سازمانی نزدیک به ادارات دولتی قرار دارد یا یک استارتاپ کوچک است که فضایی صمیمانه دارد؟ آیا این مجموعه رویکردی مدرن به نوع پوشش کارمندان دارد یا قوانین سختی برای لباس کار کارمندان خود در نظر گرفته است؟ دانستن این موضوع نگاه خوبی از فرهنگ سازمانی آن مجموعه به شما خواهد داد.

متاسفانه فرمول خاصی برای نحوه پوشش در زمان مصاحبه وجود ندارد. پوشیدن کت‌و‌شلوار رسمی در یک محیط کاری صمیمانه به اندازه پوشیدن تی‌شرت کوتاه و شلوار جین در مصاحبه با یک اداره دولتی عجیب است. اگر هیچ اطلاعاتی از فرهنگ سازمانی آن مجموعه در دسترس نیست، بهترین راه این است که رایج‌ترین و مرسوم‌ترین نوع پوشش را برای خود انتخاب کنید. 

 

اگر برای شغل مدیریتی اقدام می‌کنید سیاه بپوشید

سیاه رنگ بسیار قوی است و نفوذ بالایی دارد. بسیاری بر این باورند که این موضوع تاثیر خوبی است، اما باید در نظر داشته باشید که در نخستین مصاحبه این حس را القا نکنید که شما قدرت بیش‌تری نسبت به نفر مقابل خود دارید. اگر برای شغلی اقدام کرده‌اید که مدیریت بخشی را به‌عهده دارد و شما باید فردی موقر به نظر بیایید، مشکی انتخاب خوبی است.

 

نکات طلایی برای لباس مصاحبه کاری

کفش هایتان را باید به خوبی جلا دهید و در شرایط مناسبی باشند آنها همچنین باید با کمربند شما مطابقت داشته باشند.خیلی خوب می شود اگر از یک جفت کفش مناسب با یک سبک سنتی استفاده کنید. حتما صبح روز مصاحبه، صورتتان را اصلاح کنید، حتی اگر هر روز این کار را نکنید ؛ اگر ریش یا سبیل دارید، باید آن را کوتاه و منظم نگاه دارید.

این کار پر از نکات و قوانین می باشد، اما این دستورالعمل ها به طور کلی قابل قبول هستند و شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی را برای مصاحبه خود می پوشید ؛ لباس حرفه ای نشان دهنده احترام به خود، مصاحبه کننده و شرکت است. شما ممکن است مجبور نباشید این کار را هر روز انجام دهید، اما احتمال بیشتری دارد که به طور حرفه ای خود را جدی در نظر بگیرید و وقت خود را برای شرکت فراهم کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر