شناسه خبر: ۶۶۷
لینک کوتاه کپی شد

خسارت زلزله ترکیه |‌ برآورد خسارت زلزله ترکیه |‌ زلزله ترکیه

برآورد خسارات وارد شده زلزله ترکیه از طریق نور | خسارات وحشتناک زلزله ترکیه

زلزله ترکیه خسارات زیادی برجنوب شرق این کشور و مرز ترکیه و روسیه وارد کرد. اما دانشمندان چینی سعی دارند از طریق میزان نور دریافتی از ماهواره ها میزان خسارات وارد شده به ترکیه را محاسبه کنند.

زلزله ترکیه
ترین تاپ:

بامداد دوشنبه هفته گذشته زلزله ترکیه با ۷.۸ ریشتر جنوب شرق این کشور را لرزاند. زلزله ترکیه در دوشنبه هفته پیش ساعت ۴.۱۷ دقیقه بامداد در مرز ترکیه و سوریه اتفاق افتاد. محققان دانشگاه ووهان در چین سعی دارند از طریق میزان نور دریافتی ماهواره ها در مناطق ترکیه، میزان خسارات وارد شده زلزله ترکیه را برآورد کنند.

 

برآورد خسارت زلزله ترکیه از طریق نور

محققان دانشگاه ووهان در چین قصد دارند از طریق میزان نور دریافتی ماهواره ها در مناطق زلزله زده ترکیه، میزان خسارات را برآورد کنند.

به گزارش‌ سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، تیم تحقیقاتی چینی قصد دارد عملیات بررسی خود را با استفاده از فناوری سنجش از راه دور انجام دهد.

تحقیقات ابن تیم نشان می دهد در استان های زلزله زده نور شب کاهش یافته است. به عنوان مثال در روستای هاتای کاهش ۹۰ درصدی نور نشان دهنده آسیب جدی به زیرساخت ها است.

لی شی، استاد علوم سنجش از راه دور و رهبر این مطالعه در این مورد می گوید: تصاویر ماهواره ای دریافتی از موسسات و سازمان ها جمع آوری شده است. این تصاویر با تصاویر قبل از زلزله مورد مقایسه قرار گرفت. به گفته لی در این مناطق بطور ناگهانی شاهد از دست دادن نور هستیم و قطعی نور تاثیر بسیاری بر اقتصاد و زندگی افراد داشته است.

لی در مورد خسارات وارد شده می گوید: با استفاده از نور میتوان میزان خسارات ناشی از زلزله را محاسبه کرد. همچنین امکان محاسبه توانایی کشور در برابر بلایای طبیعی وجود دارد. با این آمار می توان به طور دقیق تر اقدامات امدادی انجام داد.

لی نتیجه مطالعات خود را برای سازمان ملل و برنامه جهانی غذا ارسال کرده است. بدین ترتیب امکان اتخاذ سیاست های امدادرسانی برای این مناطق آسانتر انجام خواهد شد. پس از این زمین لرزه و بعد از فعال کردن خدمات نقشه برداری مرکز ماهواره ای سازمان ملل تیم لی نیز به این پروژه پیوست.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر