شناسه خبر: ۶۹۷
لینک کوتاه کپی شد

صبحانه | گرسنگی بعد از صبحانه | دلایل زود گرسنه شدن بعد از صبحانه

چرا با صبحانه خوردن زودتر گرسنه میشیم؟ | علت گرسنگی بعد از خوردن صبحانه

بعضی از ما بدلیل گرسنه شدن بیشتر بعد از صبحانه، از خوردن صبحانه امتناع می کنیم، در اینجا دلیل این اتفاق و روش جلوگیری از آن را با هم می خوانیم، تا این وعده غذایی مهم را اصلا حذف نکنید.

چرا با صبحانه خوردن زودتر گرسنه میشیم؟ | علت گرسنگی بعد از خوردن صبحانه

صبحانه یکی از مهم ترین وعده های روزمره است. شما از صبح که بیدار می شوید بدنتان نیاز به دریافت قند دارد تا بتواند انرژی‌اش را حفظ کند و این دریافت قند تنها از راه خوردن صبحانه است. انتخاب صبحانه ای که میل می کنید هم مسئله مهمی است بنابراین در چیدن سفره ی صبحانه‌تان دقت کنید!

 

چرا صبحانه خوردن زودتر گرسنه‌مان می‌کند؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که روزهایی که صبحانه میخورید زودتر گرسنه می‌شوید. دلیلش چیست؟ دلیل گرسنگی زودتر این است که صبحانه ای که میل می‌کنید مواد قندی ساده ای دارد! مثل قند، شکر، عسل، شیره، مربا و ...

قند این مواد ساده است پس سریعا وارد خون می‌شود و قند بدن را بالا می برد. بدن به خون انسولین می‌فرستد که قند بدن را کنترل کند و این قضیه باعث می‌شود که قند خون سریع پایین بیاید و بعدش سریع تر گرسنه شویم.

هرچه که مواد غذایی موجود در وعده صبحانه حاوی قند و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده بیشتری باشند، شما هم با سرعت بالاتری بعد از خوردن این وعده غذایی احساس گرسنگی می‌کنید.

  • کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده شامل انواع نان‌های بدون سبوس و تهیه‌شده از آرد سفید هستند.
  • قندهای موجود در صبحانه هم شامل قند موجود در انواع مربا، شکر، پنکیک، انواع کیک، کلوچه و بیسکویت‌های وعده صبحانه می‌شوند.

زمانی که شما این مواد غذایی را برای وعده صبحانه انتخاب می‌کنید، قند خون به همان سرعتی که بالا می‌رود دوباره به همان سرعت هم طی مدت کوتاهی اُفت می‌کند. از این‌رو، طبیعی است که این نوسانات ناگهانی قند خون باعث ایجاد حس گرسنگی در زمان کوتاهی بعد از صرف صبحانه شود. 

معجزه خوردن تخم مرغ آبپز!

برای گرسنه نشدن بعد از صبحانه خوردن باید چیکار کنیم؟

برای صبحانه از پروتئین + نان سبوس دار مثل سنگک استفاده کنید تا قند خون‌تان نرمال بالا برود و نرمال نیز افت کند. به همین راحتی!

از تخم مرغ می توانید استفاده کنید زیرا پژوهش‌ها نشان می‌دهد که خوردن تخم‌مرغ در صبحانه باعث افزایش حس سیری شده، دریافت کالری کمتر در وعده بعدی و سطح قند خون و انسولین را ثابت نگه می‌دارد. در یک پژوهش، مردانی که برای صبحانه تخم‌مرغ خورده بودند نسبت به افرادی که نان شیرینی خورده بودند، احساس رضایت بیشتری داشتند و کالری کمتری در طول روز دریافت کردند.

صبحانه سالم و مقوی برای بچه مدرسه‌ای ها!

ماست یونانی پروتئین احساس گرسنگی را کاهش می‌دهد و اثر دمایی بالاتری نسبت به چربی و کربوهیدرات دارد. ماست و دیگر محصولات لبنی می‌توانند به کنترل وزن کمک کنند زیرا آنها سطح هورمون‌هایی که سیری را القا می‌کنند مانند PYY و GLP-1 را افزایش می‌دهد. بعلاوه، ماست پرچرب حاوی لینولئیک اسید (CLA) است که ممکن است کاهش چربی و کاهش خطر سرطان سینه را افزایش دهد.

جو دو سر بهترین انتخاب برای صبحانه برای کسانی است که غلات دوست دارند.  این غذا از جو پودر شده تشکیل می‌شود که حاوی یک فیبر منحصربفرد است که بتا گلوکان نامید می‌شود. این فیبر فواید شگفت‌انگیز زیادی از جمله کاهش کلسترول دارد .

بعلاوه، بتاگلوکان جو یک فیبر ویسکوز است که احساس سیری را افزایش می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر