شناسه خبر: ۷۴۱
لینک کوتاه کپی شد

:‌پل سنگی زیبا | پل سنگی در طبیعت

پل سنگی زیبایی که بر اثر زلزله به وجود اومده! + عکس

پل سنگی دشت بیاض یکی از جاذبه های طبیعی زیباست. این پل سنگی زیبا بر اثر بلای طبیعی ای به نام زلزله به وجو آمده است! عکس این پل زیبا را ببینید و برایمان نظرتان را بنویسید که آیا باورتان می شود که زلزله همچین پل سنگی زیبایی را بوجود بیاورد؟!

پل سنگی

پر بازدید

پل سنگی خضری واقع شده در دشت بیاض یکی از جاذبه های عجیب طبیعت است! روایت شده که این پل سنگی بر اثر زلزله به وجود آمده است ! مردم بومی به این پل غار پارس هم می گویند. مطالب جالبی درباره‌ی این پل سنگی طبیعی وجود دارد .در سمت چپ این دهانه پل مانند فضای دیگری وجود دارد که دارای فضای وسیع و دهلیزهای فرعی متعدد است.

 

پل سنگی خضری دشت ریاض

همانطور که گفتیم روایت است کعه این پل سنگی بر اثر زلزله به وجود آمده است. اما چه زلزله ای؟!بنا به گفته و باور مردم بومی در زمان زلزله مهیب خراسان در سال ١٣٤٧ شمسی، سقف گنبدی شکل غار فرو ریخته و قسمتی از آن به صورت یک تاق عظیم با تعادلی شکننده باقی مانده است. مردم این پل را به نام غار پارس هم میشناسند.

در سمت چپ این دهانه پل مانند فضای دیگری وجود دارد که دارای فضای وسیع و دهلیزهای فرعی متعدد است. تالار اولیه آن بسیار رفیع و حدود 8 متر ارتفاع دارد و سقف آن به شکل خرپشته ای است. در ابتدای این تالار حوض نسبتا بزرگی وجود دارد که در حال حاضر تنها گوشه ای از آن نمایان است و بقیه قسمت های آن در زیر توده های سنگ و خاک مدفون است، این حوض از سنگ، آجر و ساروج ساخته شده و به احتمال قوی مربوط به دوره سلجوقی است چون در این دوره فداییان اسماعیلی هر غار و قلعه ای را که دور از دسترس و برای سکونت مناسب بود را در اختیار گرفته و از آن استفاده می کردند.

برای رفتن به این مکان باید به سمت خراسان جنوبی به شهری خضری دشت بیاض بروید و از آنجا مسیر روستای ثغوری را در پیش بگیرید. این پل متعلق به توابع شهرستان قائنات خراسان جنوبی می باشد و حدودا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پیمایش دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر