شناسه خبر: ۷۴۸
لینک کوتاه کپی شد

بهترین زمان خوردن صبحانه | ساعت خوردن صبحانه

چه ساعتی صبحانه بخوریم بهتر است؟ | تاثیر مصرف به موقع صبحانه بر عملکرد مغز

وعده صبحانه از مهمترین وعده هایی است که در طول روز مصرف می کنیم. بنابراین زمان مصرف آن اهمیت دارد.

چه ساعتی صبحانه بخوریم بهتر است؟ | تاثیر مصرف به موقع صبحانه بر عملکرد مغز

بیشتر توصیه‌های تغذیه و سلامتی مربوط به مواد غذایی مفید در وعده صبحانه می‌شوند. اغلب به مردم گفته می‌شود که در هر وعده صبحانه چه بخوریم، اما درباره ساعت دقیق خوردن صبحانه کمتر می‌شنویم. در این مطلب بهترین زمان مصرف صبحانه را توضیح داده ایم.

افرادی که به‌دنبال تغذیه سالم و کاهش وزن هستند، نگران زمان خوردن میان‌وعده‌ها هستند. به‌طور مثال افراد سعی دارند بفهمند بهترین زمان خوردن تنقلات سالم و میوه کدام است. از آنجاکه وعده صبحانه بیشترین اهمیت را در تغذیه شما دارد، اجازه دهید زمان‌بندی را از ابتدای روز آغاز کنیم.

زمان مشخصی برای خوردن صبحانه مشخص نشده و برنامه روزانه شما ساعت صبحانه را مشخص می‌کند. زود برخاستن از خواب فواید بسیاری دارد و در عملکرد مغز و تنظیم خواب موثر است.

خوردن صبحانه بعد از ساعت 11 صبح، باعث می‌شود زمان خوردن میان‌وعده و ناهار هم عقب بیفتد. این زمان‌بندی نامنظم در ساعت شام هم تاثیر دارد و آن را به قبل از خواب موکول می‌کند. خوابیدن با شکم پر عوارض خطرناکی دارد و خطر سکته را افزایش می‌دهد.

وقتی بعد از 6 تا 8 ساعت از خواب بیدار شدید، خوردن صبحانه زود هنگام به تنظیم سوخت‌وساز بدن شما کمک می‌کند. بهتر است 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن صبحانه کاملی میل کنید.

افرادی که مجبور هستند با شکم خالی دارو مصرف کنند، می‌توانند فاصله بیشتری را بین دارو و صبحانه تنظیم کنند. اگر شما کسی هستید که در ساعات اولیه روز اشتها ندارید، خوردن یک لیوان اسموتی یا شیک سالم کمک زیادی می‌کند.

خوردن صبحانه بعد از ساعت 11، آن هم یک فنجان قهوه و شیرینی پرکالری اصلا ایده خوبی نیست. چنین صبحانه‌ای هیچ فایده‌ای برای شما ندارد و تنها کالری روزانه را بالا برده و باعث تحریک اشتهای شما می‌شود.

صبحانه کامل شامل چه مواد غذایی می شود؟

 

صبحانه کامل می‌تواند انتخابی از بین غذاهای سالم مثل نان سبوس‌دار، غلات کامل، لبنیات، چربی سالم، تخم‌مرغ، حبوبات، انواع آجیل خام، سبزیجات، میوه و شیرینی‌های طبیعی باشد. مقدار کالری صبحانه با توجه به شرایط بدنی و میزان فعالیت هر فرد متفاوت خواهد بود.

طب سنتی درباره زمان خوردن صبحانه دیدگاه متفاوتی دارد. بهترین زمان خوردن صبحانه در طب سنتی صبح بسیار زود است. متخصصان این طب اعتقاد دارند، خوردن صبحانه بلافاصله بعد از بیدار شدن، انرژی کافی برای انجام کارهای روزانه را به شما می‌دهد.

اگر تا به حال وعده صبحانه را جدی نگرفتید، نگران نباشید. تغییرات را آهسته آغاز کنید. در بین خوراکی‌های سالم به‌دنبال صبحانه مورد علاقه خود باشید و برای شروع، هر ساعتی که راحتید، صبحانه بخورید.

شما می‌توانید به‌تدریج زمان خوردن صبحانه را زودتر تنظیم کنید. مطمئن باشید که زمان خوردن اولین وعده در روز بر کاهش وزن، تنظیم خواب و کاهش کالری روزانه تاثیر چشمگیری دارد.

اگر به‌دنبال کاهش وزن سالم و پایدار هستید، حتما مقاله تغذیه سالم برای لاغری را بخوانید. آگاهی در این مسیر به کاهش وزن آهسته و تثبیت آن کمک زیادی می‌کند.

 

فواید زودتر صبحانه خوردن

چرا صبحانه با سلامتی، ارتباط نزدیکی دارد؟ ثابت شده که علاوه بر اهمیت دادن به محتوای صبحانه، مهم دانستن زمان خوردن آن هم در سلامتی مؤثر است. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، زنان دچار اضافه وزن و چاق را به مدت ۱۲ هفته، در دو گروه متفاوت قرار داد. هر دو گروه، رژیم غذایی مشابه با کالری‌های یکسان داشتند. تنها تفاوت این بود که یک گروه، صبحانه‌ی بسیار مفصل و شام مختصر می‌خوردند اما گروهی دیگر، صبحانه‌ی مختصر و شام بسیار مفصل می‌خورند.

دانشمندان دریافتند گروهی که صبحانه‌ی مفصل خورده بودند در مقایسه با گروه دیگر، کاهش وزن بیشتری داشته و دور کمرشان هم کاهش سایز بسیار زیادی داشت. تحقیق دیگری هم با تمرکز روی زمان‌بندی خوردن صبحانه انجام شد و نتیجه اینکه آن‌هایی که اصلی‌ترین وعده‌ی غذایی یعنی صبحانه را دیرتر می‌خوردند، در مقایسه با آن‌هایی که زودتر صبحانه می‌خوردند، بعد از ۲۰ هفته، کاهش وزن کمتری داشتند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر