شناسه خبر: ۷۹۹
لینک کوتاه کپی شد

روش های مراقبت از گیاهان آپارتمانی | گیاهان آپارتمانی

اگه میخوای گیاهان آپارتمانی بیشتر عمر کنن، این فوت و فن ها رو به کار ببر!

گیاهان آپارتمانی اصلا شبیه به گیاهانی که در حیاط یا در خیابان میبینید نیستند! این گیاهان هم روحیه ی حساس تری دارند هم نیازمند مراقبت بیشتری هستند!

گیاهان آپارتمانی

پر بازدید

گیاهان آپارتمانی باعث میشوند روحیه خانه تان عوض شود! اما مراقبت از این گیاهان آپارتمانی نه میشود گفت کار سختی است نه کار آسان! گیاهان آپارتمانی نیازمند توجه بیشتری نسبت به گیاهانی که در کوچه و خیابان میبینید هستند! شاید باورتان نشود اما گیاهان آپارتمانی حتی با توجه به حال روحی شما تغییر می کنند!

نحوه مراقبت از گیاهان آپارتمانی

 • نفس گیاهان را تازه کنید

گیاهان آپارتمانی به هوای تازه نیاز دارند بنابر این لازم است برای نگهداری گیاهان آپارتمانی پنجره ها را باز کنید و اجازه دهید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد شود. رسیدن اکسیژن کافی به گیاهان آپارتمانی سبب استحکام ساقه ی گیاه شده و رنگ برگ های آن را شاداب می کند پس نزدیک های صبح پنجره را باز بگذارید تا هوای تازه وارد خانه شود.

انواع گیاه آپارتمانی مناسب اتاق خواب!

 • بدون نور زندگی ممکن نیست

گیاهان به نور خورشید احتیاج زیادی دارندزیرا نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی دارد پس حتما گیاهان را در مکانی بگذارید که نور کافی به آنجا برسد. البته همه ی گیاهان به نور یکسان خورشید احتیاج ندارند و برخی به نور کمتر نیاز دارند ، قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی، زردی و یا خشکی گیاه می شود. پس در نگهداری گیاهان آپارتمانی نورباید به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابد.

 • مقدار آبیاری

به عنوان یک اصل کلی، هرچه هوا گرم تر باشد، میزان آبیاری شما نیز باید زیادتر شود چون گرمای هوا آب را به سرعت تبخیر می کند. پس در نیمه ی اول سال میزان آبیاری را بیش تر کنید.

گیاهان آپارتمانی

به یاد داشته باشید اگر خاک گلدان خیلی خشک یا خیلی مرطوب باشد، ریشه ی گیاه به مرور از بین می‌رود. پس در آبیاری گیاه همیشه تعادل را رعایت کنید. یکی از رایج ترین دلیل از بین رفتن گیاهان، آب دادن بیش از اندازه به آن‌ها و گندیدن ریشه شان است. ته گلدان باید یک یا چند سوراخ داشته باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود. اگرخاک گلدان زهکشی مناسب نداشته باشد، آب اضافی از گلدان خارج نمی شود و ریشه ی گیاه می پوسد.

نکته: قبل از کاشتن گیاه در گلدان، روی سوراخ های کف گلدان چند تکه سنگ، سفال یا  جسم توری مانند بگذارید تا از خارج شدن خاک از سوراخ ها جلوگیری کند.به اندازه‌ای به گیاه آب بدهید که آب از سوراخ‌های زیر آن بیرون بیاید.

کدام گیاه آپارتمانی خوش شانسی می آورد؟!

 • زمان آبیاری

بسیاری از افراد همیشه از ما می پرسند که چند روز یک بار گلدان شان را آبیاری کنند؟ باید بگوییم که تقریبا هیچ برنامه‌ی مشخص و دقیقی برای آبیاری گیاهان وجود ندارد.

اگر طبق تقویم، گیاهتان را آبیاری کنید، محکوم به شکستید. هر گیاه زمان متفاوتی برای آبیاری دارد و بهترین زمان برای آبیاری گیاهان وقتی است که روی خاک تا حدی خشک شده است. خشک شدن خاک را می توانید از روی روشن شدن رنگ خاک، لمس آن و حس نکردن رطوبت و نچسبیدن خاک به دستتان متوجه شوید. به مرور زمان و با توجه به شرایط محیطی منزل‌تان و تغییر فصل‌ها، متوجه می شوید که هر گیاه چند روز یک بار به آبیاری نیاز دارد. از آنجایی که گیاهان هم مانند انسان چرخه خواب دارند بهترین زمان برای آبیاری آن‌ها صبح اول وقت است. آبیاری گیاهان هنگام عصر و یا شب باعث می‌شود که چرخه‌ی خواب گیاه به هم بریزد و باعث صدمه دیدن گیاه می‌شود.

 • روش آبیاری

آبی که به گیاهان می دهید باید هم دمای محیط منزل باشد. توصیه می کنیم در زمان آبیاری، روی برگ ها و گل ها آب نریزید. خیس شدن برگ ها ممکن است موجب ایجاد بیماری های قارچی یا لکه روی بعضی گیاهان بشود. در هنگام آبیاری، به آرامی آب را به روی خاک گلدان بریزید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که آب از زیرگلدان شروع به خارج شدن کند.بهتر است یک ساعت بعد از آبیاری، آب اضافی زیرگلدانی را خالی کنید.

 • به خاک گلدان رسیدگی کنید

در نگهداری از گلدان های خانگی باید به خاک آن توجه کرد ، بهتر است خاکی انتخاب شود که با مقداری ماسه نیز ترکیب شده باشد. فشرده کردن خاک گلدان اشتباه است زیرا وجود منافذ جزیی برای جریان هوا و رسیدن اکسیژن به قسمت های مختلف خاک ضروری است. بعد از مدت معین باید گلدان تعویض گردد؛ این مدت زمان برای گیاهان مختلف متفاوت است؛ اما به طور کلی زمانی که ریشه ها به سوراخ های ته گلدان رسیده باشند، باید گیاه را به گلدان بزرگ تری منتقل کنید. همچنین بعد از حدود شش یا هفت ماه به دلیل آن که گلدان مواد مغذی خود را از دست داده، نیاز است تا گلدان جدیدی را انتخاب کنید. به دلیل رشد گیاه در این مدت بهتر است گلدان جدید از گلدان قبلی کمی بزرگتر باشد.

 • حرارت را در سطح متعادل نگه دارید

دمای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان با تابستان باید در سطح 22 تا 25 درجه ی سانتی گراد باشد، نگهداری گیاهان در دمای پایین سبب پژمردگی و از دست دادن شادابی گیاه می شود.

گیاهان آپارتمان

چه گیاهانی به آب بیش تر نیاز دارند؟

 • گیاهان گلدار
 • گیاهانی که در گلدان های گِلی کاشته شده اند. چون گلدان گِلی منافذ بیش تری دارد و آب زودتر از آن خارج می شود.
 • گیاهانی که در گلدان کوچک کاشته شده اند.
 • گیاهانی که رشد سریعی دارند.
 • گیاهانی که مدت زیادی در مقابل نور خورشید قرار دارند.
 • گیاهانی که برگ های بزرگ یا نازک دارند.
 • گل را به گلدان محدود کنید

رشد بیشتر گیاه از اندازه گلدان سبب می شود که ریشه ها داخل گلدان دور خودشان ب پیچند و رشد خود را محدود کنند. گیاهان در گلدان های کوچکتر از اندازه مناسب خودشان، بسیار زودتر خشک می شوند پس باید در شرایط مناسب گلدان را تعویض نمود و گلدانی متناسب با اندازه گیاه به کار برد.

معمولا طول عمر گیاهان آپارتمانی چه مدت است؟

به طور متوسط، طول عمر این گیاهان بین 5-2 سال است. پس از این مدت، رشد گیاه متوقف می‌شود و بهتر است روی گیاه دیگری سرمایه گذاری کنید. اما با روش هایی که در این مقاله گفتیم عمر گل شما افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر