شناسه خبر: ۸۲۸
لینک کوتاه کپی شد

ثبت نام خودرو |‌ ثبت نام خودروهای وارداتی |‌خودرو وارداتی

آغاز ثبت نام خودرو های وارداتی در سامانه جدید

ثبت نام خودرو وارداتی از ساعت ۱۲ ظهر شنبه ۶ اسفند ۱۴۰۱ شروع می شود و نهایتا تا پایان روز پنجشنبه ۱۱ اسفندماه ادامه دارد.

آغاز ثبت نام خودرو های وارداتی در سامانه جدید

ثبت نام خودرو وارداتی، ساعت 12 ظهر شنبه 6 اسفندماه 1401، آغاز می‌شود. ثبت نام خودرو وارداتی، به مدت 6 روز ادامه داشته و نهایتا در پایان روز پنجشنبه 11 اسفندماه نیز به اتمام می‌رسد. متقاضیان ثبت نام خودرو وارداتی، جهت ثبت نام باید سامانه یکپارچه عرضه خودرو وارداتی وزارت صمت به نشانی saleauto.ir مراجعه نمایند. 

 

ثبت نام خودرو وارداتی 

متقاضیان باید مبلغ 500 میلیون تومان در حساب وکالتی خود مسدود کنند، تا زمانی که حق تقدم مشخص شود و طبق نوبت مشخص شده بر اساس خودروهایی که عرضه و ثبت نام خواهد شد مبلغ اولیه را تکمیل و واریز کنند. البته افراد می‌توانند هر زمان که بخواهند پول را از حساب شان خارج کنند، اما از نوبت نیز خارج خواهند شد.

داشتن گواهینامه، نداشتن پلاک فعال، عدم خرید خودرو در 48 ماه گذشته، عدم امکان انتقال سند خودرو و ... از جمله محدودیت‌هایی است که برای ثبت نام کنندگان خودرو وارداتی، درنظر گرفته شده است. فرآیند عرضه خودروهای وارداتی شامل سه مرحله است:

  • ثبت‌ نام خودرو انجام شده و پس از آن یک فهرست نوبت‌دهی ثبت نام منتشر می‌شود.
  • واردکننده نسبت به عرضه خودرو اقدام و افراد مطابق با نوبت خود می‌توانند نسبت به خرید خودرو وارداتی اقدام نمایند.
  • با ارسال دعوت‌نامه توسط واردکنندگان، خودرو تحویل خریداران می‌شود.

شرایط ثبت نام خودرو وارداتی

متقاضیان برای ثبت‌ نام در سامانه فروش خودرو وارداتی باید شرایط زیر را داشته باشند:

1- گواهینامه رانندگی برای متقاضیان خرید خودرو وارداتی الزامی است.

2- متقاضیانی که طی 48 ماه گذشته، خرید خودرو از شرکت‌های خودروسازی یا بورس کالا داشته‌اند، امکان ثبت‌نام خودرو وارداتی ندارند.

3- متقاضیانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند، امکان خرید خودرو وارداتی را ندارند. شایان ذکر است تا زمان تحویل خودروهای وارداتی، شرط نداشتن پلاک انتظامی فعال، بررسی می‌شود.

4- در صورتیکه ثبت نام کنندگان در سامانه خرید خودرو وارداتی، به هر روشی (خرید از بورس، خرید از خودروساز و ...) خودروی تولید داخلی یا خودروی مونتاژی دریافت کند، مجاز به ثبت نام خودرو وارداتی نیستند و در صورت ثبت نام، باید از خرید خودرو وارداتی انصراف دهد. چراکه در غیر اینصورت، مشمول جریمه نقدی می‌شود.

5- انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو وارداتی، به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی، ممنوع است.

6- امکان صلح خودروهای وارداتی وجود ندارد.

7- امکان انتقال سند خودرو وارداتی، به مدت یک سال از زمان خرید، وجود ندارد.

8- امکان ثبت‌نام و خرید ماشین وارداتی، برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

9- پس از پایان ثبت‌نام، نوبت تخصیص افراد دارای شرایط مذکور طبق قرعه مشخص می‌شود.

10- با تعیین "نوبت"، متقاضیان می‌توانند در عرضه‌های آتی خودروی وارداتی، نسبت به انتخاب نوع خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو وارداتی، اقدام نمایند.

11- افتتاح حساب وکالتی و همچنین واریز وجه موردنیاز در این حساب، برای همه متقاضیان خرید خودرو وارداتی الزامی است.

12- متقاضیان دارای "نوبت خرید خودرو وارداتی"، امکان ثبت‌نام و خرید خودروهای داخلی را ندارند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر