شناسه خبر: ۸۵۸
لینک کوتاه کپی شد

راهنمای سفربا قطار | نکات سفر کردن با قطار

نکاتی که درباره سفر با قطار باید بدانید! |‌ راهنمای سفر با قطار

سفر رفتن با قطار یکی از خاطره انگیزترین و قشنگترین خاطراتی است که در طول زندگیتان ثبت می شود. اما برای سفر کردن با قطار باید نکات مهمی را رعایت کنید .

نکاتی که درباره سفر با قطار باید بدانید! |‌ راهنمای سفر با قطار

سفر کردن با قطار یکی از بهترین چیزهاییست که میتوانید تجربه کنید. سفر کردن با قطار مخصوصا اگر با دوستان یا خانواده باشید یکی از قشنگترین و خاطره انگیزترین لحظه ها را برایتان رقم میزند. اما باید بدانید که سفر کردن با قطار نکات مهم و مربوط به خودش را دارد که اگر در برنامه‌‌هایتان سفر کردن با قطار را قرار دادید باین این نکات را بدانید.

 

نکات سفر کردن با قطار

قدم زدن در راهرو را فراموش نکنید

در حالت کلی قطار ها به دو دسته تقسیم می شوند، قطار های کوپه ای و قطار های اتوبوسی که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. همه ما می‌دانیم که نشستن طولانی مدت در یک مکان و خیره شدن به فضای بیرون بعد از مدتی اعصاب انسان را تحریک می کند، ضمن اینکه درد پا و کمر را نیز به همراه دارد. در سفر با قطار یکی از مزیت های غیرقابل انکار این است که شما به راحتی می توانید هر زمانی که تمایل داشتید در راهرو قدم بزنید و یا با دیگر مسافران گفتگو کنید. قدم زدن در راهرو به شما کمک می کند تا جریان طبیعی خون در بدن شما گردش بهتری داشته باشد و شما کمتر احساس خستگی کنید. توجه کنید که اگر زیاد رفت و آمد خود را در قطار تکرار کنید موجب آزار دیگران نیز خواهید شد.

خواب را فراموش نکنید

بله بدون شک هیچ کجا خانه خود آدم نمی شود! اما به هر حال ما انسان ها ناگزیر از سفر و جابجایی هستیم. اگر از آن دسته افرادی هستید که در سفر با قطار یا هر وسیله نقلیه دیگری آلودگی صوتی و صدا های بلند شما را اذیت می کنند، ما به شما توصیه می کنیم که حتما از گوش گیر استفاده کنید. البته خوابیدن در وسایل نقلیه چندان آسان نیست، اما باز هم شما مجال و فرصتی برای یک چرت کوتاه چند ساعته خواهید داشت.

به شما توصیه می کنیم که یک عدد بالش کوچک و یک چشم بند با خود به همراه داشته باشید تا خوابی آرام را تجربه کنید. فراموش نکنید که در قطار نور و صدا های زیادی وجود دارند که خارج از کنترل شما هستند، پس به شما توصیه می کنیم که سخت نگیرید و فارغ از تمام مشکلات، یک استراحت کوتاه را تجربه کنید.

لوازم ضروری مهم هستند

در میان وسایلی که در سفر با خود همراه می کنید برخی از وسایل و لوازم ضروری هستند. مانند صابون، چسب زخم، دستمال کاغذی و البته مقداری آب که توصیه می کنیم همیشه این وسایل را با خود به همراه داشته باشید. فرقی نمی کند که در سفر با قطار باشید یا هر وسیله نقلیه دیگری، سعی کنید این وسایل همیشه و به راحتی در دسترس شما قرار داشته باشند.

اگر قطار شما کوپه ای نیست شما به یک ملافه تمیز نیز احتیاج دارید تا آن را بر روی تخت کشیده و در آرامش استراحت کنید. مواد شوینده و صابون نیز به شما کمک می‌کنند تا در زمان استفاده از سرویس بهداشتی یا قبل از سرو غذا دست های خود را بدون زحمت تمیز کنید.

چند نکته پیش از سفر با قطار

هر قطار کوپه‌ای، شامل چندین کوپه چهار نفره یا شش نفره است. در کوپه چهار نفره، فضای بیشتری برای مسافران وجود دارد و چهار صندلی موجود تبدیل به چهار تخت به صورت ۲+۲ می‌شوند. در کوپه شش نفره همین فضا با شش صندلی و شش تخت به صورت ۳+۳ چیده می‌شود. پس از خرید بلیط قطار، برای خود یک فهرست از وسایلی که نیاز دارید تهیه کنید. بویژه اگر اولین‌بار است که سفر با قطار را تجربه می‌کنید. مطمئن شوید بلیط الکترونیکی یا چاپی خود را به همراه دارید. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما با خود به همراه داشته باشید. در دورانی که همچنان آثار کرونا دیده می‌شود، همراه داشتن وسایل تمیزکننده شخصی و ضدعفونی‌کننده‌ها فکر خوبی است. اگر سفر طولانی‌ای در پیش دارید، به فرض قطار بندرعباس به رشت، بهتر است با خود کتاب یا مجله برای سرگرم شدن داشته باشید. با وجود اینکه درون کوپه پریز برای شارژ شدن دستگاه‌های هوشمند موجود است؛ اما سعی کنید وسایلتان را با شارژ کامل همراه داشته باشید. بهتر است از آوردن وسایل اضافی اجتناب کنید و بار خود را سنگین نکنید. لباس راحت بپوشید و از کفش راحت استفاده کنید.

قوانین وسایل ممنوعه در مسافرت با قطار

یکی از مهم‌ترین وسایلی که مسافران اجازه حمل آن‌ها در قطار را ندارند مواد آتش‌زا است. بردن کلیه وسایلی که خطر ایجاد آتش‌سوزی و انفجار دارند به داخل قطار ممنوع است. وسایل مخصوص آتش‌بازی و ترکیبات شیمیایی و مایعات قابل اشتعال از مهم‌ترین این موارد به‌شمار می‌روند. حمل هرگونه سلاح گرم یا سرد در قطار ممنوع است. به‌ویژه بردن وسایلی مانند چاقو یا وسایل نوک تیز و بُرّنده که امکان ایجاد صدمه و جراحت دارند به درون قطار جرم محسوب می‌شود. همراه داشتن مواد شیمیایی و صنعتی که بوی نامطبوع دارند یا استنشاق آن‌ها ایجاد حساسیت و مسمومیت می‌کند در داخل کوپه ممنوع است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر