شناسه خبر: ۸۹۰
لینک کوتاه کپی شد

رفع لکه پرده | شستن پرده | خانه تکانی

بهترین روش شستن پرده برای عید! + بهترین محلول برای سفید کردن پرده

روش های شستن پرده برای هر جنس پرده ای متفاوت است. بنابراین باید روش های شستن هر پرده را به صورت مجزا بدانیم تا به پارچه آسیبی نزنیم.

بهترین روش شستن پرده برای عید! + بهترین محلول برای سفید کردن پرده

عید نوروز نزدیک است! خانه ها به هم ریخته و هر خانه ای را که میبینی کدبانویی جهت دریافت کمک با کفگیر به دنبال همسرش است! در این گیر و دار اگر به فکر شستن پرده برای عید هستید اصلا  نگرانی ندارد! محلولی به شما معرفی خواهیم کرد که شستن پرده را برایتان مثل آب خوردن کند! اما برای شستن پرده باید حواستان به جنس پارچه ای که پرده خانه‌تان دارد باشد.

 

شستشوی پرده‌های توری - مرحله اول

پرده های تور به مرور زمان و در اثر چندین بار شستشو ممکن است آهار خود را از دست داده و بی حالت شوند که برای آهار دادن مجدد آن ها میتوان یک لیوان نشاسته را در یک لیوان آب سرد حل کرده و آن را کمی گرم کرده تا لعاب دهد. سپس آن را در لگن آب سرد حل کرده و تور شسته شده را به مدت نیم ساعت در آن خیس داد سپس آن را آویزان کرد تا خشک شود. درون تشت یا وان حمام را با آب ولرم پر کنید! آب به ‌اندازه‌ای باشد که تمام پرده را پوشش دهد. یک پیمانه سرکه به آب اضافه کنید تا پرده شما در آن خیس بخورد! اگر بوی سرکه برای شما آزاردهنده است می‌توانید کمی آب‌لیمو درون آب بریزید. آب‌لیمو نه‌تنها عطر تند سرکه را کاهش می‌دهد، بلکه موجب تمیز شدن پرده هم خواهد شد. توجه داشته باشید که سرکه به پرده‌هایی که جنس کتان دارند آسیب می‌رساند! بنابراین درصورتی‌که از جنس پرده مطمئن نیستید، بهتر است از این مرحله بگذرید. پرده توری را درون ظرف محتوی آب قرار دهید! پرده توری را درون ظرف حرکت دهید تا آب و سرکه تمام پرده را پوشش دهند.

روش های از بین بردن لکه های مبل!

نحوه شستشوی پرده‌های توری - مرحله دوم

حداقل یک ساعت صبر کنید! یا بگذارید پرده از شب تا صبح درون محلول آب و سرکه خیس بخورد. این کار گردوغبار و همچنین بوی نامناسب پرده را از بین خواهد برد. اگر می‌خواهید پرده توری بیشتر تمیز شود، پس از انجام کارهای فوق به سراغ جوش‌شیرین بروید! وان یا تشت حمام را با آب ولرم پر کنید و یک پیمانه جوش‌شیرین درون آن بریزید. سپس پرده توری را به‌اندازه حداقل یک ساعت درون ظرف محتوی آب قرار دهید و بگذارید خیس بخورد. انجام این کار علاوه بر از بین بردن بوی نامناسب و گردوغبار، لکه‌های روی پرده را هم پاک می‌کند. در پایان سراغ لکه‌های باقیمانده بروید! برای از بین بردن لکه‌ها، یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک‌چهارم پیمانه آب ترکیب کنید. این محلول را به‌طور مستقیم بر روی لکه‌ها بمالید! سپس کمی سرکه بر روی لکه ریخته و به‌ آرامی روی آن بکشید. و به طور کلی پرده را بشویید.

نحوه شستشوی پرده ساتن

پرده ساتن یک نوع پرده لوکس و گران قیمت است که اتاق پذایرایی را باشکوه می‌کند. با این حال این پرده زیبا، گرد و غبار را به خود جذب می‌کند. از این رو توصیه می‌کنیم هفته‌ای یک بار با جارو شارژی یا جاروبرقی با قدرت پایین، بکشید. از این رو اجازه ندهید که پرده ساتن کثیف و سیاه شود. به منظور شستشوی پرده ساتن می‌توانید آن را داخل ظرف پر از آب ولرم قرار دهید. اگر می‌خواهید رنگ پرده ثابت بماند، می‌توانید از یک صابون بهره‌مند شوید. همچنین سرکه سفید نه تنها رنگ پرده را ثابت نگه‌می‌دارد، بلکه تاثیر بسیاری در تمیز شدن پرده دارد.

با این روش سریع تر خانه تکانی کن!

اگر می‌خواهید پرده ساتن را در ماشین لباسشویی قرار دهید، هیچ لباسی را همراه با پرده نشویید. همچنین ماشین لباسشویی را روی درجه کم یا Gentle و آب سرد تنظیم کنید و از ماده شوینده ملایم استفاده کنید.

شستن پرده حریر

پرده های حریر و شفاف را به طور منظم بشویید، حتی اگر هنوز آثار کثیفی و آلودگی روی آن ها دیده نمی شود. چرا که این پرده ها تنها زمانی وجود آلودگی ها را نشان می دهند که به طور کامل به بافت آن ها نفوذ کرده و موجب کدر شدن پارچه شده باشد.

برای شستن این پرده های شکننده، بهتر است از ماشین های لباسشویی با ظرفیت بالا استفاده کنید، به گونه ای که با قرارگیری پرده در ماشین، تقریبا نیمی از ظرفیت آن خالی مانده باشد. حداقل پنج دقیقه پیش از شروع شست و شو، پرده را در آب سرد قرار داده و تنها از شوینده های ملایم و یا در صورت تمایل از سفیدکننده ها استفاده نمایید. سپس ماشین را برای ۲ الی ۳ دقیقه در حالت شست و شوی ملایم روشن کنید.

شستن پرده مخمل

بهترین راه برای شستن پرده مخمل، خشکشویی کردن آن است. پیش از شست و شو این پرده ها باید حتما از ثبات رنگ آن ها مطمئن شوید. برای اینکار یک دستمال نمدار سفید را روی گوشه ای از پرده بکشید. در صورتی که رنگ پرده مخمل به دستمال منتقل شد، باید حتما آن را خشکشویی نمایید. در غیر این صورت، هر پنل از پرده را به ترتیب در یک ظرف حاوی آب سرد و چند قطره مایع شوینده شست و شو دهید.

شستن پرده های مخمل سفید نیز به همین ترتیب قابل انجام است. توجه داشته باشید برای خشک کردن این پرده ها بهتر است آن ها را روی یک پارچه کتان پهن نموده و تحت هیچ شرایطی از خشک کن استفاده نکنید.

سفید کردن پرده با سرکه

همان طور که می دانید سرکه یک ماده طبیعی با قدرت پاک کنندگی بالا است. این خاصیت سرکه موجب شده است به انتخابی مناسب جهت استفاده در زمان شستن پرده های روشن و سفید کردن آن ها تبدیل شود. در صورتی که پارچه به کار رفته در دوخت پرده منزل شما نسبت به سرکه حساسیت نداشته باشد، می توانید از این ماده برای سفید کردن آن استفاده نمایید. تنها کافی است در یک تشت آب سرد کمی سرکه بریزید و پرده را داخل این محلول قرار دهید. به آرامی پرده را در محلول بچرخانید تا محلول به تمامی بخش های آن رسیده و عملکردی مشابه ماشین لباسشویی داشته باشد. سپس با استفاده از یک حوله تمیز و ضخیم رطوبت اضافی آن را بگیرید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که پرده به طور کامل تمیز و سفید شده باشد.

سفید کردن پرده با جوش شیرین

در صورتی که نتیجه استفاده از محلول سرکه برای شما رضایت بخش نبود می توانید از جوش شیرین برای سفید کردن پرده توری استفاده نمایید. کمی جوش شیرین در یک سطل آب گرم ریخته و توجه داشته باشید که میزان آب، شوینده و سرکه یا جوش شیرین در این محلول باید یکسان باشد. چند دقیقه پرده را به آرامی بشویید تا آثار کثیفی از روی آن پاک شود. پس از تکمیل مراحل شست و شو، پرده را در هوای آزاد و زیر نور آفتاب پهن کنید تا خشک شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر