شناسه خبر: ۹۱۲
لینک کوتاه کپی شد

ماهی | خطرات ماهی قرمز

امسال اصلا ماهی قرمز نخر! | چرا ماهی قرمز برای سلامت انسان مضره؟

ماهی قرمز ممکن است تداعی گر خاطرات بچگی ما باشد اما تحقیقات جدید نشان میدهد که داشتن ماهی قرمز ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیاندازد.

امسال اصلا ماهی قرمز نخر! | چرا ماهی قرمز برای سلامت انسان مضره؟

ماهی قرمز یکی چیزهایی است که اولش سین ندارد اما همیشه بر سر سفره هفت سین ما ایرانی ها وجود دارد. امسال اعلام کرده اند که تحت هیچ شرایطی ماهی قرمز نخرید. درست است که این یک رسم دیرینه است اما آیا میدانید علت اصرار بر نخرید ماهی قرمز چیست؟ 

 

خطرات جدی ماهی قرمز برای کودکان


ماهی قرمز عید که اغلب کودکان آن را دوست دارند و گاهی از اواسط اسفند ماه آن را تهیه می کنند ، سبب انتقال بیماری به کودکان می شود . خطراتی که در رابطه با خرید ماهی قرمز برای کودکان وجود دارد عبارتند از :


1. اگر کودکان به ماهی قرمز بدون هیچ واسطه ای دست بزنند ، ممکن است بیماری هایی که بین انسان و آبزیان مشترک است به آنها انتقال یابد.
2. افراد حساس و دارای سوابق آلرژی نباید بدون واسطه به ماهی قرمز عید دست بزنند .
3. ترشحات روی پوست ماهی های قرمز ممکن است وارد آب تنگ یا آکواریوم شود که موجب بروز حساسیت های جلدی ، اگزما و خارش پوستی در کودکان و بزرگسالان می شود.
4. در فضله ماهی ها عامل بیماری زایی به نام "سالمونلا" وجود دارد که با ورود به بدن موجب ایجاد بیماری تیفوئید و سایر بیماری های دستگاه گوارش در کودکان می شود.
5. عوارض دست زدن بچه ها به ماهی ها اسهال و استفراغ و تب شدید است .
6. توصیه می شود بعد از هر بار دست زدن به ماهیان زینتی، دست ها با آب و صابون خوب شسته شود و از دست زدن به چشم، پوست و دهان خودداری شود.
استفاده از دستکش نیز برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی ضروری است.
7. بعضی از ماهی ها به باکتری مایکو باکتریوم (سل) آلوده اند و تماس آنها با انسان ممکن است موجب بیماری های پوستی و اگزما شود.

 

مضرات ماهی قرمز برای محیط زیست


در هنگام تهیه ماهی قرمز ماهی را انتخاب نمایید که سالم باشد تا دچار مشکلات پوستی و آلرژی نشوید.
سعی کنید ماهی قرمزی را تهیه نمایید که ظاهر و تحرک مناسب داشته باشد و فلس آن ریخته نباشد.
از قرار دادن ماهی قرمز در کنار ماهی های آکواریوم خودداری نماید زیرا این ماهی ها از نظر شرایط نگهداری و شرایط زیستی با هم متفاوت هستند.
کسانی که مشکلات پوستی و یا جراحاتی در سطح پوست دارند از تماس مستقیم با ماهی و یا آب ماهی بپرهیزند زیرا این امر ممکن است موجب انتقال بیماری از ماهی به فرد شود.
هنگام تعویض آب ماهی مراقب باشید واز دستکش استفاده نمایند.
بلافاصله پس از تعویض آب تنگ دست های خود را با آب و صابون بشویید.
پس از ایام نوروز ماهی ها را در محیط های طبیعی همچون رودخانه ها و سدها رهاسازی نکنید.

آیا این خبر مفید بود؟

  • رضا ارسالی در

    چندین و چند ساله مردم دارن استفاده می‌کنند
    حالا بیماری اومده!!!!

ارسال نظر