شناسه خبر: ۹۱۳
لینک کوتاه کپی شد

دعا | دعای روز جمعه | دعای روزهای هفته

دعای روز جمعه و اعمال مستحب آن + متن و ترجمه

روز جمعه برتری و فضیلت ویژه‌ای نسبت به دیگر روز‌های هفته دارد و به همین دلیل از طرف پیامبر خدا اعمال و دعا‌های خاصی برای آن توصیه شده که یکی از آن‌ها دعای روز جمعه است.

دعای روز جمعه و اعمال مستحب آن + متن و ترجمه

دعا کردن در روز های مختلف و در هر مناسبت و لحظه ای ما را بیشتر و بیشتر به خداوند نزدیک می‌کند. دعا کردن علاوه بر اینکه باعث آرامش روان ما می‌شود باعث تقویت ایمان نیز می‌شود. در اینجا دعای روز جمعه را برای شما آورده ایم.

 

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ، الْحَمْدُ لِلّٰهِ الأَوَّلِ قَبْلَ الْإِنْشاءِ وَالْإِحْیاءِ، وَالْآخِرِ بَعْدَ فَنَاءِ الأَشْیاءِ، الْعَلِیمِ الَّذِى لَایَنْسىٰ مَنْ ذَکَرَهُ، وَلَا یَنْقُصُ مَنْ شَکَرَهُ، وَلَا یَخِیبُ مَنْ دَعَاهُ، وَلَا یَقْطَعُ رَجَاءَ مَنْ رَجَاهُ . اللّٰهُمَّ إِنِّى أُشْهِدُکَ وَکَفىٰ بِکَ شَهِیداً، وَأُشْهِدُ جَمِیعَ مَلائِکَتِکَ وَسُکَّانَ سَمٰواتِکَ وَحَمَلَةِ عَرْشِکَ، وَمَنْ بَعَثْتَ مِنْ أَنْبِیَائِکَ وَ رُسُلِکَ، وَأَنْشَأْتَ مِنْ أَصْنَافِ خَلْقِکَ، أَنِّى أَشْهَدُ أَنَّکَ أَنْتَ اللّٰهُ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ؛

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است، ستایش خدا را که آغاز هستی است پیش از آفرینش و حیات‌بخشی و پایان هستی است پس از نابودی همه چیز، دانایی که از یاد مبرد آن را که یادش کند و کم نگذارد از آنکه شکرش را به‌جای آورد و ناامید نسازد آن را که بخواندش و قطع نکند امید آن‌که به او امید بست؛ خدایا! تو را گواه می‌گیرم و تو برای گواهی کافی هستی و گواه می‌گیرم همه فرشتگانت و ساکنان آسمان‌هایت و نگهبانان عرشت و رسولان و پیامبرانی که برانگیختی و انواع آفریده‌هائی که آفریدی (همه و همه را گواه می‌گیرم) بر اینکه باور دارم که همانا تویی خدا، شایسته پرستشی جز تو نیست؛

وَحْدَکَ لَا شَرِیکَ لَکَ وَ لَا عَدِیلَ، وَلَا خُلْفَ لِقَوْلِکَ وَلَا تَبْدِیلَ، وَأَنَّ مُحَمَّداً صَلَّى اللّٰهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ عَبْدُکَ وَرَسُولُکَ، أَدَّىٰ مَا حَمَّلْتَهُ إِلَى الْعِبَادِ، وَجَاهَدَ فِى اللّٰهِ عَزَّ وَجَلَّ حَقَّ الْجِهَادِ، وَأَنَّهُ بَشَّرَ بِمَا هُوَ حَقٌّ مِنَ الثَّوَابِ، وَأَنْذَرَ بِمَا هُوَ صِدْقٌ مِنَ الْعِقَابِ، اللّٰهُمَّ ثَبِّتْنِى عَلىٰ دِینِکَ مَا أَحْیَیْتَنِى؛

یگانه‌ای؛ شریکی نداری و بی‌همتایی و اختلاف و تفاوتی و تغییری در گفتارت نیست و اینکه محمّد ـ که خدا بر او و خاندان او درود فرستد ـ بنده و فرستاده توست؛ رسالتی را که بر عهده‌اش نهاده بودی به بندگانت رساند و در راه خدای عزوجل جهاد کرد، آنگونه که شایسته جهاد بود و به پاداشی که حق است مژده داد و از عذابی که راست است بیم داد، خدایا! تا زنده‌ام مرا بر دین خود ثابت بدار؛

وَلَا تُزِغْ قَلْبِى بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنِى، وَهَبْ لِى مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ . صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَعَلَىٰ آلِ مُحَمَّدٍ، وَاجْعَلْنِى مِنْ أَتْباعِهِ وَشِیعَتِهِ، وَاحْشُرْ نِى فِى زُمْرَتِهِ، وَوَفِّقْنِى لِأَدَاءِ فَرْضِ الْجُمُعَاتِ، وَمَا أَوْجَبْتَ عَلَىَّ فِیها مِنَ الطَّاعَاتِ، وَقَسَمْتَ لِأَهْلِهَا مِنَ الْعَطَاءِ فِى یَوْمِ الْجَزَاءِ، إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ.

و دلم را پس از آنکه به نور هدایت روشن کردی منحرف مکن و از نزد خود رحمتی بر من ببخش، چراکه تنها تو بخشاینده‌ای، درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و مرا از پیروان و شیعیان او قرار ده و در گروه او محشورم گردان و بر انجام واجبات جمعه‌ها و طاعاتی که در آن بر من لازم کردی توفیقم ده و عطایی که در رستاخیز برای اهل جمعه قرار داده‌ای نصیبم گردان، چه همانا تویی قدرتمند حکیم.

 

برخی اعمال شب جمعه

۱. خواندن سوره جمعه در رکعت اول نماز مغرب و عشاء و خواندن سوره توحید در رکعت دوم نماز مغرب و سوره اعلی یا حشر یا منافقین در رکعت دوم نماز عشاء.

 

۲. تکرار ذکر‌های "لا اله الا الله"، "سبحان الله" و "الحمدلله".

 

۳. تکرار ذکر صلوات بر پیامبر گرامی اسلام صل الله علیه و اهل‌بیت ایشان که برخی روایات تعداد آن ‌را حداقل صد مرتبه بیان کرده‌اند.

 

۴. تلاوت قرآن، از جمله: سوره‌های اسراء، کهف، شعراء، نمل، قصص، سجده، ص، احقاف، واقعه، جمعه، یس و دخان.

 

۵. قرائت دعای کمیل.

 

۶. دعا و استغفاردر حق برادران مؤمن و خواهران مؤمنه

 

۷. اقامه نماز‌های مستحبی که برای آگاهی از چگونگی آن می‌توان کتاب‌های ادعیه از جمله کتاب "مفاتیح الجنان" را خواند.

 

برخی اعمال روز جمعه

 

۱. توبه و طلب آمرزش از خدا و ذکر استغفار؛ به ویژه قبل از نماز صبح و پس از نماز عصر.

 

۲. خواندن سوره جمعه در رکعت اول نماز صبح و سوره توحید در رکعت دوم.

 

۳. ادامه تعقیبات نماز صبح و مشغول شدن به دعا تا طلوع آفتاب.

 

۴. تکرار ذکر صلوات بر پیامبر صل الله علیه و اهل‌بیت که این عمل با فضیلت‌ترین اعمال روز جمعه، بیان شده است.

 

۵. تلاوت قرآن، از جمله: سوره‌های احقاف، کهف، مؤمنون، نساء، هود، صافات و الرحمن.

 

۶. قرائت دعای ندبه.

 

۷. زیارت درگذشتگان از جمله پدر و مادر و وابستگان.

 

۸. غسل جمعه که زمان آن از طلوع آفتاب تا هنگام ظهر است.

 

۹. گرفتن ناخن و کوتاه کردن شارب (سبیل).

 

۱۰. استفاده از مواد خوش‌بو کننده و پوشیدن لباس پاکیزه.

 

۱۱. رسیدگی به خانواده و خرید و تهیه چیز‌هایی که موجب شادی آنها می‌شود.

 

۱۲. صدقه دادن که این عمل در شب جمعه نیز سفارش شده است. [

 

۱۳. اقامه نماز‌های نافله جمعه.

 

۱۴. شرکت در نماز جمعه.

 

۱۵. زیارت پیامبر صل الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم‌السلام اجمعین.

 

۱۶. قرائت دعای سمات، هنگام غروب آفتاب.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر