شناسه خبر: ۹۵۲
لینک کوتاه کپی شد

چشم | مالیدن چشم | سلامت چشم

چرا مالیدن چشم ضرر دارد؟ | مالیدن چشم چه بلایی بر سر چشمانمان می آورد؟

مالیدن چشم ضرر و زیان های زیادی دارد از جمله زیان های زیبایی اما برای دانستن بیشتر این آسیب ها این مقاله را مطالعه کنید.

چرا مالیدن چشم ضرر دارد؟ | مالیدن چشم چه بلایی بر سر چشمانمان می آورد؟

پر بازدید

آیا مالیدن چشم ضرر دارد؟ بله مالیدن چشم میتواند زیبایی و سلامت چشم را به خطر اندازد. مالیدن چشم علاوه بر به خطر انداختن زیبایی چشم میتواند موجب آسیب های جدی تری نیز شود.برای درک اینکه چرا مالش چشم مضر است ، ابتدا لازم است در باره ساختمان چشم اطلاعاتی داشته باشیم.

 

چرا مالیدن چشم ضرر دارد؟

 کلاژن ماده ای است که باعث استکام ساختمانهای چشم، از جمله قرنیه و صلبیه (لایه خارجی و سفیدی چشم) می شود. هر زمان که چشم خود را فشار و مالش دهید، رشته های کلاژن کشیده  و پس از برداشتن دست رها می شوند.

زمانیکه چشم را مالش می دهیم مثل گیره کاغذ قرنیه را به بیرون خم کرده و سپس آزاد می کنیم. تکرار این عمل باعث آسیب رشته های کلاژن و خم شدن قرنیه به جلو و در طولانی مدت ایجاد قوز قرنیه (کراتوکونوس) می شود. مالش چشم علاوه بر آسیب رساندن به ساختار چشم، می تواند مسائل دیگری ایجاد کند.

مشکلات زیبایی

 مالش زیاد چشم می تواند سیاهی دور چشم و چین و چروک در اطراف چشم ایجاد کند.

مسائل ایمنی

اگر جسم خارجی در سطح  کره چشمتان باشد، مالش می تواند آسیب بیشتری وارد کند - بهتر است بگذارید به طور طبیعی با اشک ششستشو شده و خارج شود.

عوارض بهداشتی

 باکتری های دستان شما بیش از سایر اعضای بدن است ، بنابراین دست زدن به چشم می تواند باعث ایجاد عفونت شود.

پاره شدن رگ های خونی چشم

اغلب افراد بلافاصله بعد از بیدار شدن یا در هنگام خستگی با مالیدن چشم ها از بسته شدن آن ها جلوگیری می کنند. متاسفانه این عادت خطرناک در وهله اول باعث آسیب دیدگی رگ های خونی کوچک چشم می شود. درون چشم رگ های خونی نازک و بسیار کوچکی وجود دارد که ممکن است به سادگی دیده نشوند. در اثر فشاری که هنگام مالیدن به چشم وارد می شود، رگ های خونی دچار پارگی می شوند و چشم دچار خونریزی می شود. به همین دلیل است که در برخی مواقع چشمان تا حدی زیادی قرمز می شوند و با خونریزی کمی همراه هستند.

آسیب دیدن عدسی چشم

یکی از بزرگ ترین مشکلات و عوارض مالش چشم این است که در مواقعی موجب آسیب شدید عدسی چشم می شود. در واقع فشار ناگهانی به چشم موجب آسیب های جدی در عدسی و بروز مشکلاتی چون اختلال در بینایی، ضعف، سردرد و… شود. مالیدن چشم علاوه بر عدسی ممکن است باعث آسیب دیدگی لایه های دیگر چشم مانند قرنیه، شبکیه و…شود.

آسیب به ساختار قرنیه چشم

شاید یکی از مهم ترین و خطرناک ترین مشکلاتی که ممکن است در اثر مالیدن چشم ایجاد شود این است که ساختار قرنیه دچار آسیب شود. قرنیه یکی از لایه ها چشم است که در کنار صلبیه نقش حمایت و محافظت از چشم را در برابر عوامل مختلف بر عهده دارد. این دو لایه از کلاژن تشکیل شده می شوند و اگر فشاری به آن ها وارد شود دچار فرورفتگی می شوند. البته که بعد از هر فرو رفتگی کلاژن مجدداً بر آمده می شود اما در اثر تکرار مداوم این فرو رفتگی ها آسیب های بسیار جدی به قرنیه وارد می شود. مالیدن چشم باعث می شود تا قرنیه در ساختار یا شکل اولیه خود دچار تغییر شود که این تغییرات باعث بروز مشکلاتی چون قوز قرنیه و آستیگماتیسم نیز می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر