شناسه خبر: ۹۶۳
لینک کوتاه کپی شد

آب | کم آبی بدن | سلامت بدن

کم آبی چه بلایی سر بدنمون میاره؟ | مشکلات ناشی از کم آبی بدن را بشناسید

کم آب شدن بدن میتواند شما را به دردسرهای زیادی بندازد . پس باید همیشه حواستان به حجم و اندازه آبی که در روز می نوشید باشد.

کم آبی چه بلایی سر بدنمون میاره؟ | مشکلات ناشی از  کم آبی بدن را بشناسید

کم آبی شدن بدن عوارض بسیار خطرناکی دارد. از کمترین عوارض کم آبی بدن میتوانیم به در خطر افتادن پوست و بروز جوش و آکنه اشاره کنیم. ولی کم آبی بدن به همین جا خلاصه نمی شود. پس پیشنهاد ما به شما این است که این مطلب را تا انتها مطالعه کنید و روزی 8 لیوان آب میل کنید.

 

کم آبی چه بلایی بر سر بدن می آورد؟

اسهال و استفراغ

 اسهال شدید و حاد، یعنی اسهالی که به‌طور ناگهانی و شدید بروز پیدا می‌کند و قادر است در مدت زمان کوتاهی باعث از بین رفتن حجم زیادی از آب و الکترولیت در بدن شود. اگر استفراغ با اسهال نیز همراه شود، طبیعتا حجم دست رفته از مایعات و مواد معدنی بدن بیشتر خواهد بود.

تب

به‌طور کلی، هر اندازه دمای بدن شما بالاتر رود، کمبود آب بدن برای شما نیز بیشتر است. اگر همراه با اسهال و استفراغ تب نیز داشته باشید شرایط خیلی حادتر می‌شود.

آب شلغم سفید برای چه چیزی خوبه؟

تعریق بیش از حد

هنگام تعریق آب بدن شما کاهش پیدا خواهد کرد. حال اگر فعالیت شدیدی انجام دهید و در ادامه کار مایعات را جایگزین نکنید، بدن می‌تواند کمبود آب را تجربه کند. هوای گرم و مرطوب میزان تعریق و مایعات از دست رفته بدن را افزایش می دهد.

افزایش حجم ادرار

علت این اتفاق ممکن است دیابت تشخیص داده نشده یا کنترل نشده باشد. بعضی از داروها مانند انواع ادرار آور و بعضی از داروهای فشار خون نیز می‌توانند منجر به کم آبی بدن شوند، چون به‌طور کلی حجم ادرار را افزایش می‌دهند.

مشکلات ادراری و کلیوی

کم آبی طولانی مدت بدن می تواند باعث به وجود آمئن بیماری های کلیوی شود. این مشکلات می تواند شامل عفونت های دستگاه ادراری، سنگ کلیه و نارسایی کلیه باشد. سنگ کلیه در اثر به هم چسبیدن مواد معدنی و نمکی در کلیه ها ایجاد می شود. به بیمارانی که از سنگ کلیه رنج می برند توصیه می شود آب مصرفی خود را در طول روز افزایش دهند تا به عبور سریع تر سنگ ها کمک کند.

شوک حجم خون کم (هیپوولومیک)

هنگامی که بدن شما آب کافی دریافت نمی کند می تواند باعث کم شدن حجم خون شما شود. کمبود حجم خون شدید باعث شوک هیپوولومیک می شود. کمبود حجم خون، افت فشار خون را به دنبال دارد و می تواند تأثیر نامطلوبی بر روی میزان اکسیژن بدن بگذارد. اگر قلب شما مایعات کافی نداشته باشد نمی تواند خون را در سراسر بدن پمپاژ کند. در صورتی که کم آبی را درمان نکنید، شوک هیپوولومیک رخ می دهد و ممکن است منجر به نارسایی عضو شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر