شناسه خبر: ۹۹۵
لینک کوتاه کپی شد

مطالعه | مطالعه کردن | کتاب خوانی

چرا باید مطالعه کنیم؟ | دلایلی که به شما ثابت میکند کتاب بخوانید

مطالعه از راه هایی است که به افزایش خلاقیت و گذراندن دوره افسردگی کمک بسیار زیادی می کند. اما مطالعه کردن فواید دیگری نیز دارد که در ادامه مطلب می بینید.

چرا باید مطالعه کنیم؟ | دلایلی که به شما ثابت میکند کتاب بخوانید

مطالعه کردن از مسائلی است که در کشور ما از محبوبیت بالایی برخوردار نیست. و سرانه ی مطالعه در کشور ما خیلی پایین است. شما اگر از کسی بپرسی دوست داری کتاب مطالعه کنی ا فیلم آن را ببینی در اکثر مواقع جواب فیلم است. حالا میخواهیم با یکدیگر بررسی کنیم که چرا باید کتاب بخوانیم؟ فواید کتاب خواندن چیست؟

 

فواید مطالعه کردن 

با مطالعه بیشتر عمر می‌کنید

شاید جالب به نظر برسد اما بر اساس تحقیقی که در دانشگاه ییل انجام شده، از بین ۳۶۳۵ نفر که بالای ۵۰ سال سن داشتند مشخص شد آن‌هایی که روزانه حدود ۳۰ دقیقه کتاب می‌خوانند، به صورت میانگین ۲۳ ماه بیشتر عمر می‌کنند! این نکته زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم مطالعه کردن به طور کلی سال‌های پیری را برای ما آسانتر می‌کند. اگر باور ندارید و هنوز هم مطمئن نیستید که چرا باید کتاب بخوانیم پیشنهاد می‌کنیم نکات بعدی را با دقت بیشتری بخوانید.

با کتاب خواندن استرس خود را کاهش می‌دهید

در دنیای امروز استرس و اضطراب به دو عضو جایی ناپذیر زندگی ما تبدیل شده‌اند. قرار گرفتن در معرض اخبار خوب و بد، اتفاقات و تحولات اقتصادی یا حتی مسئولیت‌های کاری که بر روی دوش ما گذاشته شده‌اند همگی می‌توانند استرس و اضطراب ما را افزایش دهند. به همین دلیل هم هرکدام از ما به دنبال راهی برای کاهش استرس و اضطراب خود هستیم. مطالعه کتاب به شما کمک خواهد کرد تا حد زیادی این استرس را کاهش دهید. زمانی که ما غرق مطالعه یک کتاب می‌شویم، مغزمان فرصت فکر کردن به چیزهای استرس‌زا را نخواهد داشت. به همین علت هم می‌توان در پاسخ به سوال چرا باید کتاب بخوانیم گفت: چون کتاب خواندن استرس و اضطرابم را کم می‌کند! فرقی ندارد که به کدام مورد از انواع ژانر کتاب علاقه‌مند هستید. در هر حال مطالعه کردن می‌تواند تا حد بسیار زیادی باعث آرامش درونی شما شود.

ایده ساخت کتابخانه راحت

افزایش تمرکز به کمک مطالعه

اگر اهل مطالعه کردن جلوی تلویزیون نباشید، حتما متوجه تاثیر مطالعه بر تمرکز شده‌اید. در دنیای امروزی که اینترنت و فضای مجازی در هر گوشه و کنار آن دیده می‌شوند، مطالعه کردن راه مناسبی برای افزایش تمرکز است. در واقع افراد هنگام مطالعه تقریبا تمام حواس خود را به خواندن متنی که پپش رویشان هست معطوف می‌کنند. اگر آنچه می‌خوانند جذابیت داشته باشد، این میزان تمرکز هم به همان اندازه افزایش می‌یابد. این اتفاق مخصوصا زمانی می‌افتد که ما در داستان یک رمان غرق می‌شویم. به طوری که انگار خودمان در تک تک صفحات آن حضور داریم. اگر خیلی به تاثیر مطالعه بر تمرکز اعتقاد ندارید، می‌توانید این تمرین را امتحان کنید. هر روز قبل از رسیدن به محل کارتان و در طول مسیر بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه را مطالعه کنید. فرقی ندارد آنچه می‌خوانید چیست و یا حتی کتاب الکترونیکی، چاپی یا صوتی برای این کار انتخاب کرده‌اید. همین مطالعه کوتاه مدت می‌تواند تمرکز شما را در حین انجام کارهای روزانه به شکل چشمگیری افزایش دهد.

چرا باید برای افزایش خلاقیت کتاب بخوانیم

“کسی که کتاب می‌خواند قبل از مرگش هزاران بار زندگی می‌کند، اما آنکه مطالعه نمی‌کند تنها یک بار زندگی خواهد کرد.”

این جمله مشهور از جورج آر.آر مارتین است. کسی که بیشتر ما او را با سریال بازی تاج و تخت می‌شناسیم. جهانی خیالی با چاشنی واقعیت و حوادث عجیب و غریب و داستانی منحصر به فرد. اگر در جمله مارتین کمی عمیق شویم، متوجه خواهیم شد که کتاب‌ها چه گنج گرانبهایی را در اختیار ما می‌گذارند. آن‌ها حامل تجربیات و ایده‌های نسل‌های گوناگون بشر هستند. به همین دلیل هم کتاب خواندن را می‌توان منبع مهمی برای کمک به ایده پردازی و افزایش خلاقیت دانست.

بهبود افسردگی به کمک مطالعه کتاب

شاید الان دارید با خود می‌گویید چرا برای درمان افسردگی هم باید کتاب بخوانیم؟ خب، حق دارید، شاید این موضوع کمی برای شما عجیب باشد. اما به محض آنکه از تاثیر مطالعه بر افسردگی با خبر شوید، حتی اگر افسرده نباشید هم به سراغ کتاب خواندن می‌روید. انواع مختلف کتاب می‌توانند به درمان افسردگی شما کمک کنند. برای مثال کتاب‌های خودیاری انتخابی مناسب برای این کار هستند. بیشتر این کتاب‌ها حاوی نکات و آموزش‌هایی هستند که به ما در مقابله با این بیماری کمک می‌کنند.

کتاب خواندن به خواب شما کمک می‌کند

ما انسان‌ها حدود یک سوم از عمر خود را خواب هستیم. این یعنی اگر یک فرد برای مثال ۶۰ سال عمر کند، ۲۰ سال از آن را خواب است! اما متاسفانه برای خواب خود ارزش زیادی قائل نیستیم. برای مثال بیشتر ما تا نیمه شب بیدار می‌مانیم و در فضای مجازی غرق می‌شویم. بعد هم که قصد خوابیدن می‌کنیم، به دلیل نور آبی موجود در صفحه گوشی یا کامپیوتر، قادر نیستیم خواب خوبی را تجربه کنیم. اما آیا مطالعه کردن این مشکل ما را هم حل می‌کند؟!

بله. مطالعه پیش از خواب بیش از آنچه فکرش را بکنید در خواب شما موثر است. در واقع این کار مغز و بدن ما را برای تجربه یک خواب راحت آماده می‌کند. گذشته از آن کتاب خواندن می‌تواند به اصطلاح چشمان ما را خسته کند. این خستگی باعث می‌شود خیلی زودتر احساس خواب آلودگی کنیم و تصمیم بگیریم که بخوابیم.

اینکه قبل از خواب چه چیزی را مطالعه می‌کنید اهمیت چندانی ندارد. مهم این است که حتما مطالعه کنید. اگر هم برای بردن کتاب به رختخواب خود معذوریت دارید، پیشنهاد ما تجربه کتاب‌های صوتی است. خب، هنوز هم می‌پرسید چرا باید کتاب بخوانیم یا توضیحات ما قانع کننده بودند؟!

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر