شناسه خبر: ۱۰۳
لینک کوتاه کپی شد

خواننده های سنتی | خواننده های سنتی ایران | خوش صداترین خواننده های سنتی ایران

محبوب ترین خواننده های سنتی ایران، از بنان تا همایون شجریان!

انتخاب بهترین ها در بین خواننده های سنتی ایران کار آسانی نیست ولی ما لیستی از بهترین ها را برایتان در این مقاله آورده ایم.

خواننده های سنتی
ترین تاپ:

موسیقی سنتی به عنوان موسیقی اصیل ایرانی شناخته می‌شود که قدمت دیرینه دارد. تعداد زیادی از خواننده های سنتی در ایران فعالیت می کنند که آثار بی نظیری را از خود به جای گذاشته اند. انتخاب بهترین ها در بین خواننده های سنتی ایران کار آسانی نیست و همه این خواننده ها در کار خود بی رقیب هستند. در این مقاله با تعدادی از محبوب ترین خواننده های سنتی ایران  آشنا می شوید.

استاد غلام حسین بنان

 • آلبوم‌ها: شاخه گل، راز نگاه، وعده وصال، یادی از گذشته، رویای هستی، خلوت‌گاه راز، تنها تویی و…
 • آثار ماندگار و شاخص: ای الهه ناز، ای ایران، بهار دلنشین، کاروان، تو بهار منی، یار رمیده، دیدی ای ماه، دگر چه می‌خواهی، از یاد رفته

استاد غلامحسین بنان یکی از خوش صدا ترین خواننده های سنتی ایران هستند که در تاریخ 15 اردیبهشت 1290 در تهران به دنیا آمدند و فعالیت هنری خود در عرصه موسیقی سنتی را از سال 1306 آغاز کردند. آثار به جا مانده از ایشان حدود 350 اثر است که بسیاری از آنها تاکنون منتشر نشده‌اند. استاد بنان در تاریخ 8 اسفند 1364 در سن 74 سالگی دار فانی را وداع گفتند.

غلامحسین بنان

محمد رضا شجریان

 • آلبوم‌ها: بیداد، عشق داند، انتظار دل، چشمه نوش، شب وصل، آرام جان، دلشدگان، بی تو به سر نمی‌شود، غوغای عشق بازان، مرغ خوش خوان و…
 • آثار ماندگار و شاخص: تلاوت دعای ربنا، مرغ سحر، از خون جوانان وطن، دل تنگ من، ای یوسف خوش نام ما، بی همگان به سر شود

استاد محمدرضا شجریان نیز یکی از پرطرفدارترین خواننده های موسیقی سنتی هستند که در تاریخ 1 مهر 1319 به دنیا آمدند و فعالیت هنری خود را از سال 1346 آغاز کردند. استاد شجریان به «خسروی آواز ایران» شهرت دارند و در میان مردم از محبوبیت خاصی برخوردارند. استاد شجریان از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی نه تنها برای ما ایرانی ها بلکه در دنیا مورد احترام بودند.

ایرج بسطامی

 • آلبوم‌ها: مژده بهار، بوی نوروز، وطن من، خزان و آرزو، بی کاروان کولی، رقص آشفته و…
 • آثار ماندگار و شاخص: گلپونه‌ها، وطن من، بیا تا گل برافشانیم، الا یا ایها الساقی، نفس باد صبا، صنما، بوی نوروز، برگ خزان

ایرج بسطامی نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران است که در تاریخ 1 آذر 1336 در بم به دنیا آمد و فعالیت هنری خود را به طور جدی از سال 1368 آغاز کرد. ایرج بسطامی برترین خواننده سنتی ایرانی را عموما با آهنگ گلپونه ها می‌شناسیم. این آهنگ آن‌قدر گوش نواز و زیباست که قلب هر شنونده ای را تسخیر می‌کند.

ایرج بسطامی

شهرام ناظری

 • آلبوم‌ها: گل صدبرگ، باد صبا می‌آید، حیرانی، صدای سخن عشق، آتشی در نیستان، بشنو از نی، بنمای رخ، یادگار دوست و…
 • آثار ماندگار و شاخص: اندک اندک، آتشی در نیستان، کاروان شهید، شیدا شدم، مهتاب رو

شهرام ناظری نیز یکی از مشهورترین خواننده های سنتی ایرانی است که در اکثر آثار خود از اشعار مولانا وام گرفته است. شهرام ناظری از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی، معروف به شوالیهٔ آواز ایران ایران است و انجمن آسیا او را هنرمند برتر آسیا می‌داند. این هنرمند از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی، در نیویورک تایمز به بلبل فارسی شهرت دارد.

حسام الدین سراج

 • آلبوم‌ها: شمس‌الضحی، باغ ارغوان، نگاه آسمانی، شرح فراق، نرگس مست، دل آرا، طریقت عشق، راه بی‌نهایت و…
 • آثار ماندگار و شاخص: ای عاشقان، باغ سرنوشت، خرابات عشق، شمس‌الضحی، بی من مرو، سراب، رقص پروانه

حسام‌الدین سراج نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران است که علاوه بر خوانندگی در نواختن سازهای سنتور و سه تار نیز تبحر دارد. او در تاریخ 26 مرداد 1337 در اصفهان به دنیا آمد و از سال 1357 نیز به صورت جدی وارد عرصه موسیقی شد.

زنده یاد داریوش رفیعی

 • آثار ماندگار و شاخص: بسوی تو، سلسله موی دوست، اه سحر، یار نازنین، حال ما را چه پرسی، زلف بر باد مده و…

داریوش رفیع از اسامی خواننده های قدیمی قبل از انقلاب است که در سال 1306 چشم به جهان گشود. او فرزند لطفعلی رفیعی، نماینده مردم بم در مجلس شورای ملی بود و برای تحصیل موسیقی بم را به مقصد تهران ترک کرد. این خواننده پس از آشنایی با مجید وفادار ترانه‌های مهم خود از جمله زهره، شب انتظار و گلنار را در پی داشت. سپس آشنایی و دوستی با جواد بدیع‌زاده باعث رفتن او به رادیو شد. این خواننده در سال 1337 و سن 31 سالگی درگذشت. تمامی آهنگ‌های های او با نام کاروان در سال 1387 به دست شهرام آقایی‌پور چاپ شدند.

همایون شجریان

 • آلبوم‌ها: نسیم وصل، ناشکیبا، نقش خیال، با ستاره‌ها، چه آتش‌ها، امشب کنار غزل‌های من بخواب، آرایش غلیظ، رگ خواب
 • آثار ماندگار و شاخص: صدای تو را دوست دارم، چرا رفتی، خوب شد، آهای خبردار، هوای گریه، همای سعادت

همایون شجریان نیز به عنوان بهترین خوانندگان سنتی ایران در دو دهه اخیر محسوب می‌شود که فرزند استاد محمدرضا شجریان است. و خواننده سنتی و موسیقی تلفیقی است که تاکنون آثار ماندگار و فاخری در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده و همچنین نوازنده تنبک و کمانچه است.

علیرضا افتخاری

 • آلبوم‌ها: نیلوفرانه، یاد استاد، مستانه، قلندروار، صیاد، آتش دل، خانه دوست کجاست، تنها تو می‌مانی و…
 • آثار ماندگار و شاخص: شاخ شمشاد، گل من، کمان ابرو، چشم شهلا، صیاد، نسیم سحر، دیدی که رسوا شدم، جوانی

علیرضا افتخاری نیز از جمله بهترین خوانندگان سنتی ایران است که جز خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی محسوب می‌شود و محبوبیت زیادی در میان مردم دارد. علیرضا افتخاری در عرصه موسیقی با عنوان «مرد هزار چهره موسیقی ایران» شناخته می‌شود.

سالار عقیلی

 • آلبوم‌ها: می‌تراود مهتاب، بی همگان، سایه سبز، یار و دیار، وطن، قافله سالار عشق، عاشقی، نگار و…
 • آثار ماندگار و شاخص: وطنم، به یاد من باش، ساقی بهار، ایران سربلند، موج اشک، مادر، معمای شاه، چتر خورشید

سالار عقیلی نیز یکی دیگر از بهترین خوانندگان سنتی ایران محسوب می‌شود که طرفداران بسیاری دارد و از شاگردان استاد صدیق تعریف است. او در تاریخ 11 آذر 1356 در تهران به دنیا آمده است و از 8 سالگی نواختن سازهای مختلف را آغاز کرد. سالار عقیلی از برترین خوانندگان موسیقی کلاسیک ایرانی، اولین خواننده در تاریخ موسیقی ایران است که حنجره خود را بیمه کرده است.

سالار عقیلی

علی زند وکیلی

 • آلبوم‌ها: می‌تراود مهتاب، بی همگان، سایه سبز، یار و دیار، وطن، قافله سالار عشق، عاشقی، نگار و…
 • آثار ماندگار و شاخص: وطنم، به یاد من باش، ساقی بهار، ایران سربلند، موج اشک، مادر، معمای شاه، چتر خورشید

علی زندوکیلی نیز یکی دیگر از خوش صداترین خواننده های ایرانی قدیمی محسوب می‌شود که صدای گرمی داشته و هواداران بسیاری دارد.  این هنرمند تاکنون 70 ترانه جذاب منتشر کرده که برخی از آنها با همکاری مشترک برخی گروه‌های موسیقی بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر