شناسه خبر: ۳۹۴۱
لینک کوتاه کپی شد

پاسپورت | قدرتمندترین پاسپورت ها | باارزش ترین پاسپورت های ۲۰۲۴

قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2024

پاسپورت برخی از کشورها در صدر لیست قدرتمندترین پاسپورت ها قرار دارد و نشان می دهند که با این پاسپورت ها به چند کشور می توان سفر کرد.

پاسپورت
ترین تاپ:

پاسپورت همان شناسنامه هویتی افراد در کشورهای مختلف است. برخی از پاسپورت ها نسبت به دیگر کشورها، از ارزش بالاتری برخوردار هستند. اگر شما هم علاقمند هستید در این مورد بدانید همراه ما باشید تا باارزش ترین پاسپورت ها را در سال 2024 بشناسید.

قوی‌ترین پاسپورت جهان

در تازه‌ترین رده‌بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال جدید ۲۰۲۴ میلادی، شش کشور به صورت مشترک توانسته‌اند این عنوان را به خود اختصاص دهند.

بر اساس این رده‌بندی سنگاپور و ژاپن در کنار چهار کشور اروپایی اسپانیا، فرانسه، آلمان و ایتالیا همگی موفق شده‌اند بیشترین امتیاز را به خود اختصاص داده و صاحب معتبرترین گذرنامه جهان شوند. این فهرست در حالی اعلام شده که در پنج سال گذشته دو کشور آسیایی سنگاپور و ژاپن در صدر قرار داشتند.

این رده‌بندی که بر مبنای تعداد کشورهایی که دارنده پاسپورت می‌تواند بدون نیاز به ویزا به آنها سفر کند تهیه شده، شهروندان ۶ کشور صدرنشین می‌توانند بدون ویزا از ۲۲۷ کشور جهان به ۱۹۴ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

پس از آن کشورهایی چون کره جنوبی، فنلاند و سوئد حضور دارند که عدم نیاز به ویزا برای دارندگان این گذرنامه‌ها شامل ۱۹۳ کشور است. پس از آن دانمارک، ایرلند، هلند و اتریش در رده سوم قرار دارند و بریتانیا هم با دو رتبه ارتقا به رده چهارم رسیده است.

در ادامه این رده‌بندی کشورهای استرالیا، نیوزلند و همچنین ایالات متحده حضور دارند.

رتبه‌بندی جهانی پاسپورت بر اساس داده‌های ارائه‌شده توسط سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی یا یاتا انجام شده است که پاسپورت‌های جهان را بر اساس تعداد مقصدهایی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون روادید به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌کند.

دارندگان گذرنامه جمهوری اسلامی ایران اما در این فهرست چندان جایگاه مناسبی ندارند و از ۱۰۴ کشور در رده نود و پنجم قرار دارد. شهروندان ایرانی با پاسپورت خود تنها می‌توانند به ۴۵ کشور سفر کنند بدون اینکه نیاز به ویزا داشته باشند. در این فهرست تنها کشورهایی چون نیجریه، سودان، اریتره، بنگلادش، کره شمال، لیبی، سری‌لانکا، سومالی، یمن، پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان وضعیت بدتری از ایران دارند.

در انتهای این جدول هم افغانستان قرار دارد که شهروندان این کشور با گذرنامه خود تنها می‌توانند به ۲۸ کشور سفر کنند بدون اینکه نیازی به ویزا داشته باشند.

بر اساس این رده‌بندی امارات عربی متحده بیشترین صعود را در دهه گذشته تجربه کرده به طوری که از رتبه ۵۵ در سال ۲۰۱۴ میلادی حالا به رده یازدهم جهش کرده است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر