شناسه خبر: ۲۷۴۸
لینک کوتاه کپی شد

اصلاح کردن | قرمز شدن پوست بعد اصلاح کردن | ملتهب شدن پوست بعد اصلاح کردن

بعد اصلاح کردن پاهات دون دون میشه، از این ترفندها استفاده کن تا دیگه اینطور نشه!

پاهای توت فرنگی به دون دون شدن یا نقطه مانند پوست پا ها گفته می شود که می تواند پس از اصلاح کردن در اثر چندین عامل ظاهر شود که در ادامه خواهیم گفت.

اصلاح کردن

پر بازدید

شنیدین میگن بعد اصلاح کردن پاها شبیه توت فرنگی شده؟ حالا ما بهتون میگیم دقیقا یعنی چی و چه راهکاری داره. پاهای توت فرنگی به نقاط تیره رنگی گفته میشه که بعد اصلاح کردن یا اپیلاسیون، روی پا ظاهر میشه. این دونه های تیره یا قرمز که بعد از اصلاح کردن ظاهر میشه راهکارهایی داره که میشه رفعشون کرد. همراه ما باشید.

پاهای توت فرنگی چیه؟

علامت اصلی پای توت فرنگی پدیدار شدن نقاط کوچک سیاه یا قرمز بر روی پا ها هستند. این نقاط گاهی اوقات از سطح پوست بلند ترند. خوشبختانه، این عارضه جدی و خطرناک نیست و به‌راحتی با راهکارهای خانگی برطرف می‌شود. اما از نظر ظاهری ممکن است ناخوشایند باشد یا باعث خجالت شما شود.

دلایل ایجاد پاهای توت فرنگی

بیشتر مردم بعد از اپیلاسیون یا تراشیدن موها با این مشکل مواجه می‌شوند، اما پاهای توت فرنگی ممکن است به‌دلیل یک بیماری پوستی یا عفونت زمینه‌ای هم رخ دهند. شایع‌ترین دلایل این عارضه عبارتند از:

 •  اصلاح مو ها

اصلاح مو ها می تواند منافذ پوستی را باز کرده و مواد زائد، چربی یا سلول های مرده درون آن را در معرض هوا قرار دهد. اصلاح مو ها با استفاده از تیغ های کهنه یا کند می تواند پای توت فرنگی را به دنبال داشته باشد. اصلاح مو ها با یک تیغ کند یا بدون مرطوب سازی اولیه می تواند فولیکولیت را نیز به همراه داشته باشد. فولیکولیت به عفونت فولیکول های مو گفته می شود.

از این روغن های طبیعی برای ماساژ پوستت استفاده کن و ریلکس کن!

 •  فولیکولیت

فولیکولیت هنگامی بروز می دهد که فولیکول های موی موجود در پوست عفونی می شوند. فولیکولیت معمولا در ابتدا همچون برآمدگی هایی قرمز بوده اما با گذشت زمان تیره شده و پاهای توت فرنگی را به وجود می آورد. فولیکولیت در اثر آسیب به فولیکول مو و وارد شدن مواد زائد و باکتری ایجاد می شود.

آسیب های این چنینی در اثر تراشیدن مو ها، اپیلاسیون، پوشیدن لباس های تنگ یا مالش پوست به وجود می آیند. مشاهده فولیکولیت پس از حمام داغ یا ورزش کردن مخصوصا در نواحی پوشیده شده توسط لباس چندان غیر متداول نیست. از آن جایی که پوست مرطوب مستعد آسیب دیدن است، امکان دارد مالش لباس شنا بر بدن سبب بروز فولیکولیت در نواحی زیر لباس شود.

پای توت فرنگی

 • انسداد منافذ پوست

مسدود شدن منافذ یا فولیکول‌های مو علت اصلی پاهای توت فرنگی است. منافذ پوست سوراخ‌های کوچکی هستند که روغن و عرق آزاد می‌کنند و باعث خنک شدن بدن می‌شوند. گاهی اوقات، این منافذ با باکتری‌ها، سلول‌های پوستی مرده یا آلودگی مسدود می‌شوند و روغن درون آن‌ها به دام می‌افتد. بعد از تراشیدن یا اپیلاسیون موهای پا، این روغن در معرض هوا قرار می‌گیرد، با اکسیژن ترکیب می‌شود و روی پوست نقاط سیاه‌ ایجاد می‌کند.

کسانی که موهای ضخیم‌ یا منافذ بزرگ‌ دارند، بیشتر از دیگران در اثر مسدود شدن منافذ با مشکل پاهای توت‌ فرنگی روبه‌رو می‌شوند. همچنین داشتن پوست روشن باعث می‌شود منافذ مسدود‌شده بیشتر به چشم بیایند.

 •  خشکی بیش از حد پوست

خشکی بیش از حد پوست به تنهایی سبب بروز ظاهر توت فرنگی بر پا ها نشده اما احتمال ابتلا به آن را بیشتر می کند. پوست خشک حساسیت بیشتری داشته و بیشتر به تحریک یا سوزش ناشی از تیغ دچار می شود. علاوه بر این موارد، پوست در هنگام خشکی منافذ مسدود شده را آسان تر نشان می دهد.

 • کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس (Keratosis Pilaris) یا عارضه‌ی پوست مرغی، یک بیماری پوستی خوش‌خیم و ژنتیکی است که باعث می‌شود برجستگی‌های کوچک قرمز رنگ سطح پوست را بپوشانند. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های مرده‌ی پوست و پروتئینی به نام کراتین فولیکول‌های مو را مسدود می‌کنند.

کراتوز پیلاریس معمولا در قسمت بالای بازو و ران ظاهر می‌شود. هنگامی که ران توسط این برجستگی‌های قرمز رنگ پوشیده می‌شود، شبیه‌ی پوست توت‌فرنگی به نظر می‌رسد.

درمان پاهای توت فرنگی

توجه به علت زمینه ای در زمینه رفع پاهای توت فرنگی بسیار مفید است. در پایین توصیه های مفیدی جهت درمان یا پیشگیری از پای توت فرنگی بیان شده است:

 • تعویض منظم تیغ

اگر از عارضه‌ی پاهای توت فرنگی رنج می‌برید، اولین کاری که باید انجام دهید تعویض تیغ است. استفاده از تیغ جدید به جلوگیری از عود مجدد این مشکل کمک می‌کند. تیغ خود را در یک مکان خشک و خنک نگهداری کنید تا باکتری‌ها نتوانند روی آن رشد کنند.

 • استفاده از کرم یا ژل اصلاح مرطوب‌کننده

بهتر است موها را در حین دوش گرفتن یا بعد از آن بتراشید، چون پوست نرم شده است و روغن اضافی یا پوست مرده روی پاها وجود ندارد. علاو بر این، توصیه می‌شود از کرم یا ژل اصلاح مرطوب‌کننده استفاده کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود. به‌دنبال محصولاتی باشید که برای پوست‌های حساس طراحی شده‌اند. از محصولاتی که حاوی رنگ یا عطر هستند، استفاده نکنید.

پاهای توت فرنگی

 • لایه‌برداری منظم پوست

لایه‌برداری سلول‌های مرده‌ی پوست‌ را از بین می‌برد و مانع مسدود شدن منافذ و فولیکول‌های مو می‌شود. برای لایه‌برداری پوست از لیف یا اسکراب ملایم استفاده کنید و بعد از آن روی پوست مرطوب‌کننده بزنید.

علاوه بر محصولات آماده، می‌توانید از مخلوط جوش شیرین و آب هم به‌عنوان اسکراب استفاده کنید. شواهد علمی درباره‌ی اثربخشی جوش شیرین وجود ندارد، اما تصور می‌شود که این ماده خواص ضد‌التهابی دارد و می‌تواند پوست را لایه‌برداری کند.

 • استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه برداری شیمیایی می تواند بدون نیاز به مالش پوست، سلول های مرده آن را جدا کند. به دلیل آن که لایه برداری های فیزیکی ملایم نیز می توانند به پوست آسیب برسانند، گزینه های شیمیایی معمولا بهتر هستند.

 • پوست را به طور منظم مرطوب کنید

جهت پیشگیری از خشکی و تحریک پوستی، پوست خود را به طور منظم مرطوب کنید. پس از دوش گرفتن و مخصوصا بعد از اصلاح، باید از یک آب رسان ملایم استفاده کنید. با به کار گرفتن این محصولات می توان رطوبت را در پوست خود نگه داشت.

 • استفاده از ماشین اصلاح را امتحان کنید

از آن جایی که تیغ کشیدن یا اپیلاسیون می توانند به فولیکولیت منجر شوند، استفاده از ماشین اصلاح انتخاب هوشمندانه ای برای افراد مستعد ابتلا به پاهای توت فرنگی خواهد بود.

 • هم جهت با رشد موها اصلاح کنید

این کار با تحریک پوستی کمتری همراه بوده و می تواند از عوامل رایج پای توت فرنگی پیشگیری کند.

 • استفاده از اپیلاتور

از آنجا که اپیلاسیون یا تراشیدن موها می‌تواند به فولیکولیتیس منجر شود، اپیلاتور برای کسانی که مستعد ابتلا به پاهای توت فرنگی هستند گزینه‌ی مناسبی است. این دستگاه‌ی الکتریکی موها را از ریشه بیرون می‌کشد و آسیب زیادی به پوست وارد نمی‌کند. با این حال، در هنگام استفاده از آن باید انتظار کمی درد را داشته باشید. خوشبختانه، درد ناشی از اپیلاتور قابل تحمل است و فقط هر ۲ تا سه هفته یک‌بار باید از آن استفاده کنید.

پای توت فرنگی

 • استفاده از روش‌های حذف دائمی مو

اگر از اپیلاسیون یا تراشیدن مداوم موها خسته شده‌اید، گزینه‌های زیر برای شما مناسب هستند:

لیزردرمانی: لیزردرمانی یک راهکار تخصصی و طولانی‌مدت برای از بین بردن موهای زائد است. این روش معمولا طی ۲ تا ۶ جلسه انجام می‌شود و ممکن است با عوارضی مثل سوختگی و تغییر رنگ پوست همراه باشد.

الکترولیز: در الکترولیز از جریان الکتریکی ضعیف برای از بین بردن موها استفاده می‌شود. این روش هم طی چند جلسه انجام می‌شود، اما معمولا عارضه‌ی جانبی ندارد.

یه وقت ژیلت کنده شده رو دور نندازیا | روش های تیز کردن ژیلت + فیلم

 • درمان های پزشکی

در بعضی موارد، پاهای توت فرنگی به‌دلیل یک بیماری پوستی زمینه‌ای ایجاد می‌شوند. پزشک از آنتی‌بیوتیک‌ها یا کورتیکواستروئیدها برای درمان عفونت‌های باکتریایی یا قارچی استفاده می‌کند.

زمان مراجعه به پزشک

عارضه‌ی پاهای توت فرنگی خطرناک نیست و معمولا با روش‌های خانگی درمان می‌شود. اما اگر احساس درد یا خارش می‌کنید یا نگران ظاهر پوست خود هستید، به پزشک مراجعه کنید. متخصص پوست با معاینه‌ی بدنی، بررسی تاریخچه‌ی پزشکی و در صورت لزوم نمونه‌برداری از پوست می‌تواند علت مشکل شما را تشخیص دهد.

در بیشتر موارد، می‌توانید پاهای توت ‌فرنگی را با درمان‌های خانگی کنترل کنید. با این حال، کسانی که موهای تیره‌ یا ضخیم‌، منافذ بزرگ‌ یا پوست تیره‌ دارند، ممکن است به راهکارهای تهاجمی‌تری نیاز داشته باشند. اگر مشکوک هستید که بیماری یا عفونت دیگری باعث ایجاد این مشکل شده است، با متخصص پوست صحبت کنید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر